Картографирането на уменията на работещите в ТЕЦ-овете и въглищните мини

...
Картографирането на уменията на работещите в ТЕЦ-овете и въглищните мини
Коментари Харесай

След прехода: Работещите във въглищния сектор искат да останат в енергетиката

Картографирането на уменията на работещите в ТЕЦ-овете и въглищните мини в Стара Загора, Кюстендил и Перник е приключено на към 70%. От до момента направените анкети е станало ясно, че всички работещи във въглищния бранш на България желаят да продължат да се трудят в бранш „ Енергетика “, в случай че поради прехода се наложи да се преквалифицират.

Това стана ясно от думите на Цветан Спасов, началник на Управляващия орган на Програмата за развиване на човешките запаси и основен шеф на Групово дело „ Европейски фондове, интернационалните стратегии и планове “ към Министерство на труда и обществената политика. Той взе присъединяване в интернационалната конференция „ Справедлив преход в Перник “, проведена от „ Бранд Медия България “ като част от плана „ Кариерен преход на опциите “.

Той посочи, че картографирането е почнало към края на 2024 година и се реализира взаимно със синдикатите. Дейностите по плана на стойност 3.7 млн. лева са:
Идентифициране и картографиране на наличните умения и настройки на работещите в Топлоелектрическа централа и въглищните мини в Стара Загора, Кюстендил и Перник;Усъвършенстване на методологията за прогнозиране и актуализиране на дълготрайните прогнози за пазара на труда.
По време на конференцията Цветан Спасов изнесе данни за свършеното в област Перник, където са интервюирани 619 души от топлофикация „ Перник “ и 304, работещи в Мини „ Перник “.

Резултатите демонстрират, че 74% от интервюираните имат механически умения; 73% – базови умения; 29% – обществени умения.

Готовност да се образоват са изразили едвам 15% от анкетираните; 33% не желаят да се включат в образования за подготовка и преквалификация; 23% не могат да преценяват.

Спасов посочи, че когато са правени анкетите, хората в предпенсионна възраст са отказали да се включат, само че останалите са били дружелюбни.

Масово хората не са взели участие в образования в последните години и не са развивали уменията си. Всеки трети, дали поради достолепие и засегнатост, че се възприемат като жертва на прехода, са дали отговор, че отхвърлят да се включат в каквито и да са образования. Но всеки седми се е съгласил да се включи в образования за преквалификация “, изясни Спасов.

Той обаче е на мнение, че с времето хората ще осъзнаят изгодите от тези образования и сами ще изискат да се включат.
Програми за образования и преквалификация
Спасов показа и интервенциите, финансирани по Програмата за развиване на човешките запаси, по които могат да се финансират образования.
Квалификация, умения и кариерно развитиеБюджет: 50 млн. лева
Кандидатстване
Е-ваучер в уеб страницата на Агенцията по заетостта.
Обучения
Професионална квалификация;Чужди езици, STEM умения, цифрови умения;Преносими и „ меки “ умения.
Обхват в Перник
131 участници в Област Перник.Започвам работа – К1 – АктивиранеБенефициент: Агенцията по заетостта;Бюджет: 34 млн. лева
Дейности
Мобилни екипи за информиране и активиране;Създаване на Центрове за активиране;Психологическа подкрепа;Професионално ориентиране;Ателиета за търсене на работа;Трудови тържища.
Обхват в Перник
364 участници в Област Перник313 от тях са задействани и регистрирани в Бюрата по трудаЗапочвам работа – К2 – ОбучениеБюджет: 42 млн. лева
Кандидатстване
Е-ваучер в уеб страницата на Агенцията по заетостта;Обучения;Професионална квалификация;Чужди езици;Предприемачество и Математическа подготвеност.
Обхват
Към момента няма включени лица в образование в Област ПерникИма 2 декларирани обученияЗапочвам работа – К3 „ Заетост “Бюджет: 347.5 млн. лева
Целеви групи
Безработни и неактивни лица
Кандидатстване
В Бюрата по труда
Заетост
Безработни и неактивни (до 6 м.);Участници в неравностойно състояние (до 12 м.);Хора с трайни увреждания (до 24 м.);Стимули за шеф при опазване на работното място.
Напредък в Перник
28 контракта за претовареност в Област Перник25 от тях са в Община ПерникДигитални уменияПрограма „ Развитие на човешките запаси “Бюджет: 40 млн. лева
Кандидатстване
Е-ваучер в уеб страницата на Агенцията по заетостта (предстоящо)
Обучения
Базови цифрови умения за неактивни участници;Напреднали и високоспециализирани;дигитални умения за безработни участници.
Очакван обсег
67 200 участници с цифрови уменияОбучения за цифрови уменияПлан за възобновяване и устойчивостБюджет: близо 380 млн. лева
Кандидатстване
Е-ваучер в уеб страницата на Агенцията по заетостта
Обучения
Базови и междинни цифрови умения
Модул
Самостоятелно узаконяване в уеб страницата на ЦРЧРРИ
Обхват
495 поръчки в Област Перник223 участници са минали образование
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и отзиви обаче принадлежат напълно на техния(ите) автор(и) и не отразяват безусловно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.


Цветан Спасов обективен преход Перник въглищен бранш енергиен бранш сектор енергетика картографиране на умения
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР