Капсулата Орион без екипаж от мисията Артемида I на НАСА

...
Капсулата Орион без екипаж от мисията Артемида I на НАСА
Коментари Харесай

Капсулата Орион на НАСА се доближи най-близо до Луната

Капсулата Орион без екипаж от задачата Артемида I на НАСА прелетя в границите на 80 благи (130 км) от лунната повърхнина в понеделник, постигайки най-близкия метод до Луната за галактически транспортен съд, основан да транспортира хора, откогато Аполо 17 полетя преди половин век.

Прелитането на капсулата към Луната пристигна седмица откакто Орион доближи най-отдалечената си точка в космоса, близо 270 000 благи от Земята, по средата на своята 25-дневна задача, заяви галактическата организация на Съединени американски щати на своя уеб страница.

Орион мина на към 79 благи над лунната повърхнина в понеделник, когато галактическият транспортен съд задейства тласкащите си мотори, с цел да промени скоростта си и да предприеме курс за полета назад към Земята.

НАСА споделя, че 3-1/2-минутното изгаряне ще означи последната огромна маневра за галактически полет на Орион, преди той да падне с парашут в морето на 11 декември.

Последният път, когато галактически транспортен съд, предопределен за човешки пътувания, се приближи толкоз покрай Луната, колкото Орион, беше последната задача на програмата Аполо, Аполо 17, която придвижи Джийн Сърнан и Харисън Шмит на лунната повърхнина преди 50 години. Те бяха последните от 12 астронавти на НАСА, които са ходили на Луната по време на общо шест задачи на Аполо от 1969 до 1972 година

Въпреки че Орион няма астронавти на борда – единствено симулиран екипаж от три манекена – той хвърча по-далеч от всеки предходен галактически транспортен съд от „ клас екипаж “ на 13-ия ден от своята задача. Космическият транспортен съд доближи точка на 268 563 благи от Земята, близо 20 000 благи над рекордното разстояние, сложено от екипажа на Аполо 13 през 1970 година, който прекъсна лунното си кацане и се върна на Земята след съвсем пагубна механична щета.

Много забавеното и дълго чакано изстрелване на Орион предишния месец сложи началото на програмата-наследник на Apollo Artemis, ориентирана към връщане на астронавти на лунната повърхнина през това десетилетие и основаване на устойчива база там като ходило за бъдещо човешко проучване на Марс.

Ако задачата успее, екипажен полет на Artemis II към Луната и назад може да се случи още през 2024 година, последван в границите на няколко години от първото лунно кацане на астронавти с Artemis III в границите на програмата. Изпращането на астронавти на Марс се чака да отнеме най-малко още десетилетие и половина.

Източник: megavselena.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР