Как да отгледаме богата реколта от картофи – докато в

...
Как да отгледаме богата реколта от картофи – докато в
Коментари Харесай

Как да отгледаме богата реколта от картофи – 8 безценни тайни

Как да отгледаме богата годишна продукция от картофи – до момента в който в нашите градини отглеждаме картофи, гладът не ни заплашва. Варени, пържени, задушени – картофите са обичани от всички, най-много от децата. Следователно въпросът дали да засадим картофи тази година в градината въобще не стои на дневен ред. А да научим няколко секрети за увеличение на добива си мислим, че никой няма да откаже.

Фактът, че реколтата зависи от качеството на посадъчния материал, не е загадка. Това е прегледано в детайли в доста публикации. А фактът, че вярно покълналите картофи са голям плюс за бъдещата годишна продукция, също е добре прочут факт. Нека в този момент да разгледаме още потребни секрети, с които да имаме богат рандеман от картофи през лятото и есента.

Тайна 1: стерилизация на посадъчният материал

Посадъчният материал би трябвало да бъде дезинфекциран. Това е потребна предварителна защита от заболявания и провали от вредители по време на интервала на покълване. А прибавянето на борна киселина към разтвора ще служи като потребен стимулатор на растежа.

Такава обработка безспорно ще повлияе на добива, защото посадъчният материал ще стане доста по-стабилен. Клубените могат да се третират по два метода – или накиснати за 2-3 часа в дезинфекционно-хранителни разтвори, или аерозолни (тоест, с други думи, напръскайте клубените с пулверизатор).

  • Рецепта 1 – дезинфектант – счукайте 1 кг чесън, прибавете 10 литра вода. Напръскайте посадъчният материал или накиснете в разтвор за до 3 часа.
  • Рецепта 2 – хранителен дезинфектант – 5 гр меден сулфат + 15 гр борна киселина + 0,5 гр калиев перманганат на 10 литра вода
  • Рецепта 3 – хранителен дезинфектант – 60 гр суперфосфат + 40 гр карбамид + 5 гр меден сулфат + 1 гр калиев перманганат + 10 гр борна киселина
  • Рецепта 4 – за аерозолна обработка – 30 гр калиев сулфат + 40 гр карбамид + 15 гр борна киселина + 1 гр меден сулфат + 0,5 гр калиев перманганат. Норма – 1 литър подготвен разтвор на 100 кг клубени

Съвет: аерозолната обработка се прави, когато кълновете към момента не са “покълнали ”. Ако към този момент има кълнове, се предлага първо да “озелените клубените ” (т.е. да оставите картофите на ярко, само че не на директна слънчева светлина, за 2-3 седмици да позеленеят) и по-късно да ги напръскате с полуразреден разтвор.

Тайна 2: къпане в хранителен разтвор – по какъв начин да отгледаме богата годишна продукция от картофи

Ако покълналите картофени клубени се поливат със специфичен хранителен разтвор 2 дни преди засаждането, това ще форсира както появяването на разсад, по този начин и началото на образуването на грудки. Този елементарен способ може да усили добива на картофи с към 10-13%!

Рецепта за хранителен разтвор

40 гр суперфосфат + 40 гр азотни торове + 40 гр калиева сол на 10 литра вода. Нормата на обработка е 10 литра на 50 кг клубени. Ако би трябвало да засадите непокълнали картофи, такава питателна вана се прави един ден преди засаждането.

Тайна 3: подтикващ разрез

Добивът от картофи може да се усили посредством рязане на посадъчния материал по специфичен метод. Ще отнеме време и малко старания, само че резултатът си заслужава – нарастването на добива може да надвиши 12-13%. Препоръчва се да се вършат специфични стимулиращи сечения върху грудките, преди пъпките да стартират да покълват (около 1,5-2 месеца преди засаждането). След това към този момент нарязаните грудки се покълват.

Напречен прорез

Благодарение на подобен прорез стартират да порастват освен “очите ”, ситуирани в горната част на грудката, само че и в средата, и даже в долните елементи. Но те в никакъв случай не покълват със общоприетата технология за поникване! Върху грудката се прави напречен прорез, вертикален на оста. Разрезът е бездънен: единствено дребна част от грудката остава неотрязана – към 1 см.

В резултат на това растежните субстанции стартират да се разпределят отмерено по всички очи и всяка грудка дава мощен шубрак с доста стъбла. Можете също по този начин да проведете собствен личен опит – отрежете някои от грудките и покълнете някои по нормалния метод. След това сравнете резултатите и определете по какъв начин „ интервенцията “ е повлияла на добива. Данни от разнообразни опити показат 17-20% нарастване на добива.

Пръстеновиден разрез

Такъв прорез също се прави, с цел да се подтиква растежа на оптималния брой кълнове. Картофената грудка се нарязва по цялата обиколка на дълбочина на флоемния пласт – 1 см (това е по-лесно да се направи, като се прикрепи ограничител към острието на ножа на това разстояние).

Пръстеновидният прорез може да бъде напречен и надлъжен .

С пръстеновиден прорез на грудката се блокира притокът на хранителни и растежни субстанции към апикалната част на грудката. Тези субстанции се насочват към страничните долни пъпки, което подтиква тяхното активиране и поникване. В резултат на това броят на стъблата се усилва, което директно ще повлияе на броя на грудките в обещано растение.

Експериментите демонстрират, че при напречен пръстеновиден прорез в долната част на грудката се задействат и покълват тези “очи ”, които биха останали неактивни, а при надлъжен пръстеновиден прорез кълновете в клубенната част не се развиват, а в апикалната част стартират да се развиват видимо по-активно.

Ефектът ще бъде максимален, в случай че “пръстенените ” грудки се държат на топло в продължение на 25-30 дни – при температури от +14 … + 18ºС. Трябва да се вършат пръстеновидни сечения при ранно засаждане на картофи.

Съвет: с цел да се изключи прехвърлянето на заболявания от грудка към грудка, се предлага да се избират единствено здрави кореноплодни култури за рязане и от време на време да се дезинфекцира ножа по време на обработка в разтвор на калиев перманганат, лизол или формалин.

Тайна 4: географски метод – по какъв начин да отгледаме богата годишна продукция от картофи

Много опитни градинари считат, че най- “доходната ” посока на картофените бразди на обекта е от север на юг . По този метод в нашите географски ширини до обяд слънцето ще стопли и изцяло ще освети едната страна на редовете – източната, а следобяд – другата, западната. Това ще разреши на цялата ферма да получи оптималната светлина и топлота, затова ще има позитивен резултат върху увеличението на добива.

Тайна 5: поливането на картофите

Независимо от вярванията, в случай че има опция за поливане, тогава не трябва да го пренебрегвате. Освен това картофите не са краставици и е задоволително да ги поливате 1-3 пъти през целия сезон. И в случай че по време на интервала на разцвет и формиране на грудки е изсъхнало и горещо, поливането безусловно ще усили добива от картофена годишна продукция!

Тайна 6: хранително меню – по какъв начин да отгледаме богата годишна продукция от картофи

За да ни храни картофът през цялата зима и пролет, би трябвало да му уредим и три подхранвания през годината. Ето една от опциите за такова трикратно хранене за целия сезон:

Подхранване номер 1

Най-ефективно е през дейния вегетационен интервал, изключително в случай че стъблата са слаби и тънки. Опитните градинари поучават да употребявате зелен тор – той ще подкрепи дейния напредък на стъблата. Можете да употребявате следната изпитана рецепта:

  • Смесете 15 чаши хумус с 10 чаени лъжички карбамид. Тази порция е задоволителна за 10 линейни метра от ред картофи!

Подхранване номер 2

Стимулира цъфтежа на картофите. Затова потреблението му е най-ефективно, когато растенията цъфтят. Рецептата е:

  • 30 с.л. лъжици пепел + 10 чаени лъжички калиев сулфат. Тази порция е задоволителна за 10 линейни метра от ред картофи

Подхранване номер 2

Стимулира и форсира образуването на грудки. Рецептата е:

  • 2 супени лъжици суперфосфат +2 супени лъжици калиев сулфат + 1 супена лъжица нитрофосфат на 10 литра вода. Норма на хранене – 0,5 л под всяко картофено растение. ИЛИ:
  • За всеки линеен метър ред картофи се прибавят 2 супени лъжици суперфосфат.

Съвет: по време на цъфтежа не се предлага наторяване с органични субстанции – това може да подтиква растежа на плевелите.

Тайна 7: строшаване на картофените стъбла

Тази загадка е на 137 години. И принадлежи на известният съветски градинар Рихард Иванович Шрьодер. Според неговите препоръки, в случай че 14-20 дни след цъфтежа счупите стъблата на височина към 10-15 см от почвата , добивът на картофи ще се усили доста. Счупването би трябвало да бъде такова, че без да губи целостта, стъблото обаче към този момент не може да се издигне.

Каква е тайната? Това е фактът, че питателните субстанции, които се втурват към върха на стъблата, доближават спирането, а по-късно отиват напряко към грудките. Върховете не избледняват, процесът на фотосинтеза не стопира – т.е. виталната активност на картофените растения продължава.

Съвет: такива спирания ще бъдат ефикасни при здрави растения. Ако растенията обаче са наранени от заболявания и вредители, надали си коства да чакате позитивни резултати.

Как да се грижим за картофите в нашата градина

Тайна 8: Двойна годишна продукция – по какъв начин да отгледаме богата годишна продукция от картофи

Когато ранно засадените картофи се изкопават през юни, най-големите грудки се сортират деликатно, а дребните се оставят на корените. И … незабавно ги връщате на мястото им! Изливате половин кофа вода в квалифицираната дупка – и корените на картофеното рестение се слагат непосредствено в почвената каша. Обикновено след 5-7 дни картофените растения се вкореняват сполучливо и до есента съумяват да зарадват градинарите с още една годишна продукция.


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР