Как да отглеждаме репички в саксия на перваза на прозореца?
Как да отглеждаме репички в саксия на перваза на прозореца? Тези, които имат дребен балкон, не би трябвало да се отхвърлят от домашните зеленчуци. Дори и в най-малкото пространство могат да се отглеждат доста сортове. Най-добрият образец за това са репичките.
Отглеждането на репички става непосредствено в саксия за цветя. Тук можете да ги комбинирате и с други зеленчуци като маруля да вземем за пример, стига да оставите задоволително място.
Не е нужна специфична почва за развъждане на тези кореноплодни зеленчуци. Имате потребност единствено от подобаващата саксия. С малко слънце, свежа почва и малко пространство, репичките могат да виреят превъзходно в ковчеже на нашите прозорци.
Как да отглеждаме репички в саксия и какви неточности не би трябвало да позволяваме?
Сега ще разгледаме някои базови неща, които би трябвало да спазвате. По този метод няма да допуснете някои неточности, които в бъдеще може да ви изненадат неприятно.
Не засявайте семената от репички прекомерно гъсто! Това е честа неточност, която вършат всички начинаещи. Ако не спазите това предписание, вместо червени кореноплоди ще виждате единствено зелени листа. Между обособените семена би трябвало да има към 3 см. Това разстояние кардинално е оптимално. По този метод всяко растение получава задоволително слънчева светлина и има място за формиране на плод.
Не уплътнявайте прекомерно доста почвата! Да, репичките се нуждаят от рохкава почва. Трябва да внимавате с уплътняването на почвата в саксията. Но въпреки това при почвата за саксии постоянно се случва тя да е прекомерно рохкава. Затова би трябвало въпреки всичко леко да я притиснете с ръцете си.
Репичките имат единствено един корен и с него се захващат за почвата. Ако почвата е прекомерно рохкава, те не съумяват. Съответно образуването на плодове се оказва доста по-малко. Ето за какво, когато отглеждате репички в саксия на перваза, би трябвало леко да утъпкате рохкавата почва. Най-добре е това да стане преди сеитбата на семената.
Изберете слънчево място! Репичките се нуждаят от слънце. Ако получат прекомерно малко, те не образуват грудки. Цялата сила отива в образуването на зеленина. Тя може да се направи на смути, само че в действителност всички желаеме алените лютиви грудки. Затова изберете място, което получава доста слънчева светлина.
Кой вид репички е подобаващ за развъждане на балкона?
Репичките се оферират в разнообразни форми, цветове и размери. От алените класики, през жълтите продълговати репички до белите. Всички те са там, с цел да създадат вашия зеленчуков масив пъстър и разнороден.
В супермаркета нормално можете да си купите единствено класическите репички – червени, кръгли и огромни. Има обаче сортове, които порастват по-бързо и такива, които са особено за ниски температури. Прочетете описанието на опаковката и сигурно ще намерите подобаващия вид за вас. Можете да избирате от доста сортове в градинските центрове. Но можете да погледнете и онлайн.
Кога можем да засеем репички в саксия на перваза на прозореца?
Репичките се засяват при пролетни температури. Не са доста чувствителни към мраз. Ако температурата падне под 10 градуса по Целзий, би трябвало да приберете саксията на закрито, в случай че желаете скоро да приберете годишна продукция. Ако имате остъклена тераса или отопляема веранда, може да засеете репички в саксия когато си поискате.
Ако обаче вашият балкон не получава толкоз доста слънце, тогава би трябвало да изчакате до март-април. При уместно време можете да ги засеете в градината от пролетта до края лятото.
Какво да кажем за засаждането – по какъв начин да отглеждаме репички в саксия?
Репичките се засяват постоянно на редове. Разстоянието сред редовете е 7-10 сантиметра. И сред семената е добре да спазвате разстояние от 3 см. Така в ковчеже за цветя можете да засеете един ред откъм гърба и един ред начело. Или можете да дадете на растенията повече пространство и да засеете единствено един ред в средата. Успешна е и шахматната сеитба на семената – по този начин да се каже на зигзаг.
Можете да закупите семена от репички в група семена или като обособени семена. Ако решите да употребявате обособени семена, първо ги поставете в почвата. След това ги натиснете с пръст в почвата. По този метод можете да сте сигурни, че постоянно сте избрали вярното разстояние.
- Напълнете саксията с почва, до момента в който остане към 5 см пространство от горната страна.
- Навлажнете почвата
- Разпределете семената
- Поръсете семената с 1-2 см пласт почва
- Леко утъпкайте почвата с ръце
- Поставете сандъчето на слънчево и топло място
Периодът на поникване е единствено една седмица. Репичките са измежду растенията, които поникват най-бързо.
Трябва ли да пресаждаме репичките в някакъв миг?
Подходящото разстояние на засаждане е значимо, с цел да могат корените и грудките да се развият добре. Ако към този момент обръщате внимание на това при сеитбата и поставяте семената поотделно, не е нужно да разделяте репичките.
Ако обаче сте засяли семената прекомерно гъсто, би трябвало да ги пикирате. Щом се появят първите котиледони е време за пресаждане на растенията. За да извършите това, деликатно разрохкайте почвата с пръсти и повдигнете растенията от почвата едно по едно. След това ги поставете назад в почвата на разстояние от 2 до 3 см.
Поливане на покълналите репички – по какъв начин да отглеждаме репички в саксия
Репичките в саксията на прозореца се нуждаят от постоянно поливане през топлите дни. Ако ги поливате прекомерно малко, те стават дървесни – т.е. твърди и влакнести. Почвата постоянно би трябвало да е влажна и в никакъв случай не би трябвало да изсъхва. Преовлажняването обаче не се отразява добре. Така че би трябвало да намерите златната среда.
Важно е вашата кашпа да има дупки на дъното. В противоположен случай може да удавите растенията.
Как да разберем, че репичките са узрели?
С размер към 3 см в диаметър те са узрели. Около 30 дни след сеитбата към този момент можете да приберете първите репички. Не ги оставяйте в почвата повече от 6 седмици, в противоположен случай ще изгубят лютивия си усет и ще образуват цветове.
Издърпайте репичките с най-големите грудки от саксията. Останалите оставяте да си порастват. Те ще се радват да имат повече място в този момент и също ще образуват по-големи грудки. Между другото, репичките са най-вкусни, когато са прясно набрани. Просто ги измийте и ги нарежете в салатата.