Децата по-лесно споделят своите преживявания с роботи, отколкото с възрастни
Изследователи от университета на Кембридж са открили, че децата са по-склонни да споделят прекарванията си с роботи, в сравнение с с възрастни, написа " Дейли мейл ".
Според създателите на проучването в бъдеще хуманоидните машини могат да оказват помощ в работата на учебни психолози.
Проучването е обхванало 28 деца на възраст сред 8 и 13 години. Всяко от тях е взело участие в 45-минутна самостоятелна сесия с Нао (Nao) - хуманоиден робот, висок към 60 см. Родител или аставник и членове на изследователския екип са следили " срещата " от прилежаща стая. Преди всяка сесия децата и техните родители или настойници са попълвали общоприети онлайн въпросници за оценка на психологичното положение на подрастващите, добавя Българска телеграфна агенция. В рамките на сесията децата са имали опция да взаимодействат с робота, да го допират и да му приказват. Допълнителни датчици са отчитали сърдечния им темп и са записвали придвижванията на очите и главата. В края на опита всички малчугани са споделили, че им е харесало да взаимодействат с робота.
Оказва се, че някои от участниците са споделили с Нао информация, която не са показали във въпросника. Например, децата са били по-склонни да загатват за тормоз в учебно заведение на робота, в сравнение с откривателите посредством въпросници. Авторите на проучването изясняват, че защото за задачите му е употребен андроид с " детски " размери, подрастващите не са го възприемали като опасност и са му се доверявали.
Според експертите новата технология няма да размени психолозите и другите експерти. Въпреки това сходни хуманоиди могат да бъдат потребен инструмент за работа с деца, които мъчно споделят своите прекарвания.