Израел и Украйна, две демокрации - несъвършени като повечето демокрации

...
Израел и Украйна, две демокрации - несъвършени като повечето демокрации
Коментари Харесай

Антисемит ли е Макрон, че втори път иска да спре оръжията за Израел?

Израел и Украйна, две демокрации - несъвършени като множеството демокрации - борещи се за оцеляването си пред лицето на зложелател, който би ги заличил от картата, през днешния ден имат еднакъв проблем със своите западни съдружници. На източния фронт военната помощ от Европа и Съединените щати стартира да пресъхва. Дори може ненадейно да завърши след изборите в Америка. На южния фронт солидарността с Израел, година след най-тежкото кръвопролитие на евреи след Холокоста, е сложена под въпрос от няколко европейски страни, изключително Франция. Това написа в собствен материал за френския ежедневник Le Figaro политическият анализатор Изабел Ласер, представен от.

За повторно в границите на седмица Еманюeл Макрон прикани " да се спре износът на оръжия " за Израел. Говорейки в Кипър на среща на върха на средиземноморските страни от Европейски Съюз, той сподели, че прекъсването на доставките на оръжие е " единственият лост ", който може да " постави край " на войната в Ливан. На 5 октомври, два дни преди годишнината от кланетата, осъществени от " Хамас ", той към този момент беше решил, че е належащо да се " спрат доставките на оръжия " за еврейската страна, с цел да се улесни връщането на политическо решение в Газа. Преди година той предложи да се сътвори " интернационална коалиция " против " Хамас " в символ на взаимност с еврейската страна... Франция, макар че изнася оръжия за страни, които не са демократични, като Саудитска Арабия, Египет или Катар, не ги продава на Израел.

Влиянието й в Близкия изток се стопи и потенциалът й да въздейства върху поддръжката на Съединени американски щати за еврейската страна е съвсем нулев. Но на първо място френският президент основава усещането, че се насочва към неверната цел, като нападна повече Израел, в сравнение с Иран, който въоръжава своите терористични милиции в района и оказва помощ на Русия във войната й против Украйна, нападна Израел с балистични ракети и би желал да заличи еврейската страна от картата. Критиките, отправени от Париж и няколко западни столици за ексцесиите на израелската войска в Газа и на Западния бряг или за високомерието на Нетаняху, бяха споделени от лагера на мира в Израел.

Но неналичието на рецензия към " Хизбулла ", която взе Ливан за пленник, въвличайки го във война, поддържа терористичната офанзива от 7 октомври, атакуваше всекидневно еврейската страна и постоянно е отказвала да приложи Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на Организация на обединените нации, която й нареждаше да се изтегли от Южен Ливан, провокира недоумение даже измежду гневните съперници на израелския министър председател. Позицията на френския президент, както и позициите на президентите на Италия и Испания, се сблъскаха и в Германия, където канцлерът Шолц, притиснат от водача на опозицията Фридрих Мерц, водач на ХДС, пое по противоположния път, като разгласи, че Берлин ще ускори доставките на оръжие за Израел.

Разделяне на Европа, поощрение за Иран, кимване към " Непокорна Франция ": като допуска, че главният проблем не е тероризмът на проиранските милиции, а оръжията, доставени на Израел, Емануел Макрон, акцентира посланик, " рискува подхранването на антисемитизма, който през последната година претърпя метеоритен прилив, напомнящ за най-мрачните времена в Европа. " Както и на източния фронт, самодейностите на Емануел Макрон в Близкия изток безспорно имат похвалната цел да заглушат оръжията и да донесат мир.

Също по този начин е правилно, че заканите против Израел са съпроводени от уверението за " неизменимото другарство ", което сплотява Франция и Израел. Но президентските изказвания водят до зигзагообразна дипломация, която от време на време е сложна за схващане. Мотивирана от манията за " едновременно ", тази дипломация докара, при започване на войната в Украйна, доста преди президентът да застане отпред на лагера за поддръжка на Киев, до релативизиране на опасността от Владимир Путин, символизирана от израза: " Русия не би трябвало да бъде унижавана. " Да пощади агресора е и това, което направи Емануел Макрон, когато разяснява елиминирането на Хасан Насралла, водача на " Хизбулла ", при израелски удар в Бейрут през септември, без да напомня жертвите на терористите от шиитските милиции, нито гибелта на 58 френски парашутисти в атентата в Бейрут през 1983 година, нито офанзивите, осъществени във Франция през 1985 и 1986 година, като тази на улица " Рен ". Мишел Барние, министър-председателят, им отдаде респект в своята политическа тирада...

Ако Европа и Съединените щати показват разликите си във връзка с Украйна, както го вършат във връзка с Израел, антизападните сили ще се скупчат към Русия, с цел да ускорят смяната на световния ред. Но когато Северна Корея възнамерява да изпрати войски да се бият в Украйна, когато Иран и Китай ускоряват военната си помощ за Владимир Путин, заплахата от " ескалация ", изтъкната от Вашингтон като мотив, с цел да забрани на украинците да нанасят удари по военни бази в Русия със западни ракети с отдалечен обхват на деяние или от Емануел Макрон в желанието му да ограничи военната мощ на Израел, става по-дискретна.

Ограничете доставките на оръжие за Украйна, ограничете износа на оръжие за Израел. От двете страни на Атлантическия океан дали дипломациите, стимулирани от боязън или от вътрешна политика, в действителност служат на ползите на демокрациите?
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР