ChatGPT променя пазара на труда, нови позиции с до $335 000 годишно
Изкуственият разсъдък породи търсене на фрагменти, които могат да му подсказват
(снимка: CC0 Public Domain)
Пазарът на труда, обвързван с технологията ChatGPT на OpenAI, записва възходящ брой нови работни места в Обединеното кралство и Съединени американски щати. Търсят се най-много оперативни инженери, които да пишат известия или подсказвания за изкуствения разсъдък.
Отговорностите на така наречен „ суфльори ” (подсказвачи) включват възстановяване на изкуствения разсъдък и образование на чиновниците на фирмите да употребяват технологията ChatGPT. Новите позиции имат високи заплати – от $175 000 до $335 000 годишно, отбелязва Блумбърг в репортаж за наклонността на пазара на труда.
Новите скъпи умения
Американската започваща компания за изкуствен интелект Anthropic, учредена от някогашни членове на OpenAI, предлага такива хонорари за позициите действен инженер и „ библиотекар ”, съгласно публикация за свободните работни места на уеб страницата ѝ.
Марк Стенден, началник на отдела за набиране на личен състав за AI, машинно образование и автоматизация в интернационалната HR организация Hays, твърди, че опитните инженери-консултанти могат сами да заявят своите упования за заплати. „ Заплатите стартират от 40 000 паунда, само че в нашата база данни имаме претенденти, които търсят сред 200 000 и 300 000 паунда годишно ”, споделя Стенден.
Най-добре платените позиции са ориентирани към претенденти с докторска степен по машинно образование или нравственос. Тези, които към този момент имат опит в стартирането на компания за изкуствен интелект, също могат да се надяват на високи заплати.
още по темата
За това какви умения са нужни за позицията суфльор, споделя софтуерният инженер Албърт Фелпс – той е нает за тази позиция в английска консултантска компания, която оказва помощ на финансовия бранш да проучва данни. Фелпс назовава такива чиновници „ шепнещи на изкуствен интелект ”.
Според него, HR отделите на фирмите дават приоритет на експерти с класическо филантропично обучение, което допуска задълбочени знания в региона на философията, историята и британския език. Това се изяснява с обстоятелството, че изкуственият разсъдък би трябвало да се научи да схваща каламбури, метафори и идиоми.
Фелпс е учил история в английския университет Уоруик, а по-късно е работил като съветник по риска в шотландската Clydesdale Bank и английския финансов конгломерат Barclays Plc. По-късно стартира да се интересува от технологиите за изкуствен интелект. Сега той написа по пет съвета (или по-точно подсказвания) дневно за технологиите ChatGPT, които потребителите по-късно употребяват.
Ейдриън Уелър, шеф по проучване на машинното образование в университета в Кеймбридж, е склонен, че подсказванията са основен метод хората да взаимодействат с чатботове, тъй че специалистите, които схващат това, са изключително ценени. В същото време потребността от такива чиновници скоро ще отпадне – тъй че всички би трябвало да побързат, поучава специалистът.
Ускорено развиване и опасения
От началото на годината технологиите за изкуствен интелект се развиват във форсиран режим. Оказа се, че чатботът ChatGPT е в положение да напише толкоз качествена дипломна работа, че никой от членовете на университетската комисия няма да забележи подмяната – от това към този момент се възползват някои студенти.
Microsoft неотдавна показа изкуствен интелект, който може да написа код при поискване на натурален език. Друга невронна мрежа от OpenAI, GPT-4, докара до съкращения на програмисти – някои компании взеха решение да ги заменят с AI.
По-рано тази седмица на уеб страницата на организацията Future of Life се появи отворено писмо, което прикани за пауза в създаването на мощни AI системи. Авторите му се обърнаха към основателите на изкуствен интелект. Документът е подписан от изпълнителния шеф на Tesla, SpaceX и Twitter – Илон Мъск, съоснователя на Pinterest – Евън Шарп и съоснователя на Apple – Стив Возняк.
Текстът на писмото задава в действителност екзистенциални въпроси: Трябва ли да се разреши на машините да наводнят осведомителните ни канали с агитация? Трябва ли всички работни места да бъдат автоматизирани? Трябва ли да развием безчовечен мозъци, които могат да ни превъзхождат по бройка, да ни надхитрят и да ни заменят?
„ Трябва ли да рискуваме да загубим надзор над нашата цивилизация? ”, задават главния си въпрос ръководителите на международни ИТ корпорации.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ