Asus Zenbook S14 може да се скрие в дамска чанта

...
Asus Zenbook S14 може да се скрие в дамска чанта
Коментари Харесай

Малкото бижу Zenbook S 14: неподозирана издръжливост


Asus Zenbook S14 може да се скрие в дамска чанта и няма да “откъсне ” рамото на притежателя си, само че пък може да работи безспирно близо денонощие (снимки: Мария Малцева / TechNews.bg)

Мечтата за дребен и лек, само че пълностоен и функционален компютър претърпя не един прочит в последните години, а Zenbook S 14 на Asus е един от най-сполучливите. В дребния му корпус с тегло 1,1 кг е побрано всичко за пълностоен работен ден в придвижване – освен това без паника, че преносимият компютър може да остане без сила за работа. 

Може би някои си спомнят явлението „ нетбук “ или ерата на „ Eee PC ” – дребни преносими компютри, които се побират в дамска чанта и работят обичайно, съвсем като пълнофункционален преносим компютър. Пионер на тази софтуерна вълна в далечната 2007 година бе Asus. Ето, че 17 години по-късно отново Asus прави възторг с нещо още по-малко от тогавашните нетбуци, само че мощно като огромните съвременни ултрабуци с най-новите чипове и памети.

е дребен като студентска тетрадка, тежи колкото първокласен бележник, има ослепителен OLED екран, на който окото не може да се нарадва. Но това, което взима акъла, е неговата дълготрайната батерия – за над 20 часа работа. Който разнася преносим компютър за работа най-вероятно не потегля на никое място без адаптера за мобилното районен съд. Е, с Asus Zenbook S 14 може да оставите зарядното вкъщи, в случай че излизате за ден или два. То просто няма да ви потрябва. Безпокойство за батерията? Това е минало!

Asus Zenbook S 14: спецификации

Дисплей

Със своя дребен размер S 14 може да не наподобява внушително като огромните геймърски преносими компютри, само че това не трябва да ни подвежда за опциите на екрана. Asus е вградил 14-инчов, 3K (2880 x 1800) сензорен OLED панел с периодичност на освежаване до 120Hz в този Zenbook S 14. OLED екраните надминават по качество всички досегашни дисплейни технологии: с тях черното е като непроницаем под земята мрак, а светлите краски са ослепителни. Ще се насладим на ярки цветове, наситени като прясно изрисувани маслени бои върху платно, още незасъхнали:

Говори се, че OLED употребяват повече сила от IPS екраните, изключително в случай че изобразяват нещо ярко и блестящо, да вземем за пример приложения за текстообработка. Но даже и освен това състояние, като се има поради смайващия живот на батерията, който този ноутбук има, и наред с вградените енергийноефективни чипове от серията Intel Core 200, по-високата консумация на екрана надали ще засегне някого.

Високата разграничителна дарба от 1800p тук разрешава да се радваме на кристално ясно изображение, а динамичният 120Hz екран да е комфортен за гледане за дълги интервали от време – като картина е. Вярно е, че честотата ще спадне до 60Hz, когато компютърът реши, че може да направи това, с цел да пести сила, само че пък и можете да го фиксирате на 120Hz благодарение на приложението за настройки MyAsus.

Ако ще купуваме компютър през днешния ден, не можем да се примирим с каквото и да е по-малко от най-хубавото, тъй че дано бъде OLED – изборът на Zenbook за OLED екран е напълно обоснован. В контролния център са налице и редица разнообразни настройки на екрана, от контролиране на цветовата гама за работа с графични приложения до блокиране на синята светлина.

Zenbook S 14 разрешава автоматизирано понижаване на синята светлина по заложен график и има редица контроли за щадене на здравето на потребителя.

Здрав и постоянен

За това ревю Asus ни изпрати версията Zumaia Grey. Тя е с прелестен, маслено-графитен цвят, съвсем като сърцевината на молив HB. Отвън Zenbook S 14 е затрупан със сплав, която Asus назовава Ceraluminium – редуциране от „ керамичен алуминий “. На досег чувството е в действителност нещо приблизително сред суховатия допир до пясъчнопрана коприна и студената грациозност на алуминиева железна сплав.

Asus е гравирал сребристи линии върху капака на екрана, сходни на тънки лъчи студено-бяла светлина, които кръстосват нощно небе. Това придава фрапантен и дизайнерски тип на компактната машинка. Като цяло преносимият компютър има първокласен тип, въздържан и моден.

Структурно Zenbook S 14 е здрав. Това е обещаващо за тъничък компютърен корпус, който ще търпи постоянно разнасяне и ще се притиска всред какви ли не други движимости из раници и чанти.

Толкова стилен и тъничък, Zenbook тежи единствено 1,2 кг, с което е по-лек от 13-инчовия MacBook Air. Ако го сложим в дамска чанта, никой даже няма да разбере, че вътре има цялостен пълнофункционален компютър. За да добием концепция за дебелината му, наложихме монета върху страничния панел:

Клавиатурата е с пълностоен размер и комфортна за къса работа даже с по-едри пръсти. За продължителна работа – в случай че е нужно да се написа и чертае дълго време, може да помислите за спомагателна външна страна.

Тънките рамки на екрана вършат по-голямата част от екрана пълноценно ползваема. Той е сензорен, както стана дума, и в комплекта на машината е включе стилус.

След известно време работа с S 14 прави усещане, че този нов Zenbook е извънредно спокоен. Дори при по-сериозно натоварване – а нормално това значи мощен, гръмък вентилатор да духа мощно, с цел да поддържа преносимия компютър студен – отново не се чува необикновен звук. Бученето е като на общоприетите или „ тихите “ режими на доста други преносими компютри.

Комуникации

Asus е поставил чифт Thunderbolt 4 портове от лявата страна на шасито, паралелно до HDMI 2.1 порт. Тук има и 3,5 мм аудио жак. Налице е и индивидуален USB-A порт от дясната страна:

Това е прилична композиция от портове, способна да подсигури външен екран и работна външна страна. Какво повече може да е нужно на човек, в случай че е непрекъснато в придвижване? Вътре Asus е вградил Wi-Fi 7 безжична мрежа, съчетана с Bluetooth 5.4. На мен, несъмнено, ми липсва читател за SD карта, тъй като прехвърлянето на фотоси е неотменима част от всекидневието ми, само че дано сме реалисти: компактността си има своята цена.

Клавиатура и тъчпад

Колко огромна може да е клавиатурата на дребен преносим компютър? Ще би трябвало да посъберем ръце откъм китките. Но клавишите са едри, с обичайно разстояние един от различен, и е елементарно да се написа. Ясно е, че тази позиция не е планувана за дълготрайно писане, само че пък за хора, които са непрекъснато в придвижване, компактността е за предпочитане.

Самите клавиши са една концепция по-тъмни от цвета на корпуса, тъй че хем се отличават, хем са много близки по тоналност и образуват повсеместен дизайн, който подхожда на феновете на стилната техника. Като се има поради световната наклонност на обезцветяване на света (все по-голяма част от движимостите в всекидневието ни са доминирани от черно-бялата гама), то несъмнено машината е в крайник с модата.

Подсветката под клавишите е доста деликатна и се изключва след една минута работа на батерия. Този период, несъмнено, предстои на конфигуриране. Иначе подсветката може да е включена непрекъснато, до момента в който компютърът е включен в контакта, в случай че не я деактивираме. Тъчпадът е обичайно огромен, дори доста огромен като за толкоз дребен компютър:

Zenbook S 14 не е първият преносим компютър на Asus, който употребява конфигурируем тъчпад, включващ освен общоприетите жестове на тъчпада на Windows, само че и свои лични. Ако плъзнем пръст по левия борд, ще увеличим или понижим звука. С поглаждане по десния борд се ръководи яркостта, а по горната част – придвижване напред и обратно в границите на видеоклип. Всички тези жестове са изненадващо потребни дребни улеснения. Защитният стикер, с който е защитен тъчпадът на Zenbook, е като справочник, който подсказва какви са функциите на жестовете:

Отвъд това големият тъчпад е забавен и с друго: в горната третина кликването е много мъчно. Сякаш това е преднамерено направено, въпреки и необичайно.

Asus Zenbook S 14: аудио, микрофон и уеб камера

Zenbook S 14 има звездно аудио, подсилено от четири интегрирани високоговорителя Harmon Kardon и Dolby Atmos аудио. „ Динамичната “ конфигурация на Dolby е включена по дифолт, което ще ви придвижи в света на насладата, що се отнася до качеството на звука.

Управлението на AI микрофона е в действителност впечатляващо. Asus всъщност филтрира фоновите шумове, даже музиката, съвсем съвършено – от приложения като Zoom или Teams. Постижението е удивително.

Интегрираната 1080p, 30Hz уеб камера на Zenbook е много прилична. Качеството на видеото е задоволително внезапно, с цел да се срещнете безпроблемно с сътрудници или родственици в приложение за видеоконференции. Разбира се, ще извършите нещата доста по-ефективни, в случай че по време на видеоразговор помогнете на камерата посредством осветяване, което да озари лицето ви. Вградена, както може да се чака, в горния борд, тя е толкоз дребна, че едвам се вижда:

Няма физически плъзгачи или капаци за уеб камерата; за сметка на това Asus е отделил два функционални клавиша за изключване на уеб камерата и на микрофона:

Как работи?

Подложен на проби, преносимият компютър се оправя предостатъчно добре. Факт е, че има и много по-мощни конфигурации при съпоставими устройства, само че въпреки всичко тази машинка ще работи безотказно и бързо за ежедневните ни бизнес-задачи.

Cinebench 2024 класира модела на 9 място измежду съпоставимите машини, когато става дума за многоядрен режим на работа, а едноядреният тест я сложи на пета позиция измежду сходните устройства:



Но може би не трябва да чакаме преносим компютър от сходен размер и мащаб да ни впечатляват с мега-производителност; животът на батерията е това, което е на фокус тук – в комбиниране с лекотата и здравината.

Батерия

Батерията, та батерията – от самото начало приказваме за нея, а какво в действителност знаем за нея? О, батерията е това, което прави този преносим компютър да е дребен „ звяр “! Пускаме 4K видео и го повтаряме още веднъж и още веднъж, до момента в който батерията издъхне – което и става, но доста часове по-късно. Навярно няма да има проблем да се оправи с дълъг работен ден, откакто устоя да демонстрира видео над 20 часа. Можем да поспорим, само че в разногласието ще се обзаложа, че при рационално потребление този грациозен дребен преносим компютър ще издържи към два работни дни без зареждане.

Казано в числа, Asus е вградил 73Wh батерия вътре. Тук в действителност няма друго умозаключение, с изключение на очевидното: този преносим компютър е мега-издръжлив.

Asus Zenbook S 14: Заключение

Asus Zenbook S 14 е приказен преносим компютър за ефикасна работа в придвижване за множеството работещи хора. Той е доста лек и стилен, тъй че не тежи на гърба и може да се носи даже в дамска чанта. Не можем да спорим и с големия живот на батерията: той е реалност и носи положителната вест, че за елементарен работен ден в придвижване умерено можем да оставим адаптера у дома – той няма да ни потрябва.

Производителността леко спада, когато преносимият компютър е изключен от контакта, тъй че човек може би би трябвало да носи зарядното в тези случаи, когато възнамерява да извършва задания, които са жадни за изчислителна мощност и памет.

Ако търсите дългогодишен преносим компютър, който е незабелязано лек и тъничък, Asus Zenbook S 14 е машина, която би трябвало да докоснете, преди да вземете каквото и да е решение.
17
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР