Проф. Донка Байкова: Яденето на кренвирши е самоубийство!
Искате да се самоубиете? Купете си кренвирши, това споделя пред “Ретро ” проф. Донка Байкова.
Тя е измежду водещите наши експерти по хранене и диететика. Завежда катедра „ Превантивна медицина ” в Медицинския университет в София. Автор е на над 300 научни труда, най-вече в региона на затлъстяването.
– Само преди дни обществото ни настръхна, проф. Байкова. Оказа се, че в кофичките с кисело мляко има неразрешен соев лецитин?
– Вярно е. Досега не се бях срещала с това безсрамие – лецитин да се употребява като софтуерна добавка в млякото. Производителите му я вмъкват в него като разбухвател, с цел да усилят размера му. Доскоро си позволяваха да влагат единствено нишесте.
– Що за подигравка с хората е това?
– Специалистите по хранене сме доста разтревожени, изцяло се срина доверието в състава на родното кисело млякото. Още повече, че това, с лецитина, е създадено от реномирана компания.
– Хайде, кажете името й!
– Не го зная, само че става дума за един най-големите производители на кисело мляко.
– Стига сме крили от хората такива витално значими истини, проф. Байкова!
– И аз настоявам същото, само че не зависи от мен. Както обясниха от Асоциацията на млекопреработвателите – това е минус на нормативната база. Когато се установяват сходни нарушавания, няма закон съгласно който обществото да бъде осведомено за компанията, извършител.
– Значи браним мошениците за сметка на народа!
– Точно по този начин. В случая с млякото очевидно има някакво лоби в интерес на млекопреработвателите.
– Да се върнем към соевия лецитин, за какво е толкоз нездравословен?
– Това е ГМО синтетичен артикул, така наречен Е 322 и крие съществени опасности за здравето на хората. Ако беше натурална съставна част в продуктите, нямаше да се безпокоя. Защото природата си знае работата. В случая обаче като субстанция към този момент се трансформира в рисково биологично интензивно вещество. А и соевият лецитин се създава най-вече от соево олио благодарение на химикала хексан. Химическото му пречистване се прави като се разтваря мазнината с хексан, който след това се отделя посредством изпарение. Но никой не споделя, че към 25 кг токсичен хексан на всеки 1 звук олио не могат да се изпарят и всички ние ги изяждаме.
– И какво се случва като хапваме лецитин?
– Първо: понижава се минералният хранителен импорт в организма. Защото лецитинът като гъба заграбва минералите от храната. И желязото, калцият, цинкът – витално значими за костите, кръвта и имунните ни сили, минават пренос през организма. Те просто се изхвърлят. Лецитинът въздейства съществено на щитовидната жлеза. Особено при децата разстройва салдото на хормоните и стопира растежа им. Да не приказваме до какви алергии довежда – кожни обриви, дихателни проблеми.
– Един внимателен въпрос на четец на „ Ретро ” – правилно ли е, че лецитинът убивал мъжката мощ?
– Човекът има цялостно съображение да се тормози. Лецитинът въздейства върху функционалността на простатата. понижава потенцията и производството на мъжките полови хормони, на тестостерона.
– Какво става, проф. Байкова, към този момент ни хранят с цялостни отпадъци! В Пловдив продават „ телешки ” колбас с 1% месо, другите му съставки са Е-та, смлени тлъсти свински кожи, нишесте…
– Твърдо вървим към самоизтребление поради всички имитиращи хранителни артикули на нашия пазар. На първо място покачваме риска от инфаркти и инсулти – 65% от смъртните случаи в България се дължат на тях. По този индикатор сме преди всичко не в Европа, а в света. Второ: боледуваме всеобщо от рак. С огромна паника ще кажа и че всеки трети българин към този момент страда от алергии.
– Но никой от управниците не се тормози, нито взима ограничения против този камшик!
– Е, в този момент здравното министерство реши с 10% да увеличи налога и потребителската цена на продуктите, богати на сол и съдържащи рисковото палмово масло. Имам пред тип маргарините.
– Защо тогава малките екрани бълват сладникави реклами, по какъв начин маргарините са ужасно потребни за децата и цялото семейство?
– Има 2 типа маргарини. Меките – за мазане върху филия, са с незначително количество нездравословни трансмастни киселини. Те не са рискови. Всички останали обаче, така наречен твърди кулинарни маргарини придават конструкция и форма на продуктите, в които се влагат. Те съдържат рисковото, само че на ниска цена палмово масло – от него се създават и пластмасите. И производителите на разнообразни храни умират да ги влагат в тях. Такива храни са кашкавалите, сирената, всички сладкарски произведения и закуските, които децата толкоз доста обичат. Най-вече обичаните им кроасани.
– Лятото свърши, към този момент не гладуваме с цел да изглеждаме добре на плажа. Жените всеобщо се оплакват, че внезапно са почнали да пълнеят?
– О, това се случва всяка година. След жестоките диетични режими, организмът има предпочитание доста бързо да насочи всеки хранителен импорт към аварийните си енергийни ресурси, а те са най-вече под формата на мазнини. Защото си споделя – по кое време ли отново ще ме подложат на толкоз съществени ограничавания. Т.е. появява се така наречен булимичен апетит – инстикт на организма да натрупа запаси за оцеляване, в случай че отново му стоварим някоя диета. Така че след лятото бързо качваме най-малко по 4 кг. от горната страна – това е познатият йо-йо резултат.
– Докато отново минем на диета пред новогодишните празници!
– Така е, след всяко несполучливо задържане на по-ниски килограми стартира дебелеенето. Но знаете ли какъв брой нездравословно за организма е това смъкваме и качване на тежестта? Защото мазнините се разграждат до органични крайни артикули – ацетони, алдехиди и кетони, които минават с урината през бъбреците. И не си заслужава откакто един път са минали в голямо количество, сваляйки 5 кг., ние още веднъж да вършим този цикъл в посока дебелеене. По този метод повреждаме окончателно паренхима на бъбреците. Увреждаме и черния дроб, само че той е с по-големи благоприятни условия за възобновяване. Просто чакаме да му се възвръщат повече кафези, което при бъбреците е невероятно.
– Най-ефективната „ есенна ” диета?
– Конкретно: заран започваме с фреш или един плод. Но преди него нещо за детокс – една цитронада – чаша топла вода с изцеден лимон, мед и малко сода за самун, с цел да се газира. После плод, а след 15 мин. въглехидратна закуска.
– Хрупкав сандвич с шунка или кашкавал?
– О, не! Овесени ядки, сусамово семе, ленено семе. Съотношението 1 към 1 към едно и несъмнено с 3-4 лъжици кисело мляко.
– Мнозина не си падат по безвкусните овесени ядки!
– Ще ги заменят с ленено семе. Но овесените ядки имат най-вече пектин, те понижават кръвната захар, съдържат и антиоксиданти.
– А за какво просто да не си купим от аптеката пектин на хапчета и да си ги гълтаме?
– Не е равносилен този пектин, тъй като той е пречистена субстанция. Тя постоянно е доста мощно биологично дейна, въпреки и потребна, може да ни навреди. И тя, като лецитина, ще стане адсорбатор на минералите и организмът ни ще обеднее на тях.
– Ами тогава да изядем 2 ябълки!
– Това към този момент е отлично, можем да ги ядем и сурови или печени. Винаги и колкото желаеме. Тъй че зърненият микс в случай че не е с кисело мляко, дано да бъде с плодове. Обядът – 5 дни в седмицата месо и риба, 2 дни – постни манджи, които включват фасул и ориз. Вечерята е големи количества зеленчуци – супи, готвено, салати. Може и малко месо и риба, и 1 яйце.
– Как да оцелеем – магазините ни са цялостни с храни – отпадъци, можем ли да ги разпознаем?
– Много пъти съм казвала – купувайте по-малко количество, само че качествени артикули. Те са по-скъпи, само че не крият риск за здравето и живота. Месото – свинското е най-безопасно, то е най-чисто от хормони и антибиотици. Тогава не е рисково и от холистерол. Защото поради млеконадоя на кравите, ги тъпчат с хормони и антибиотици и говеждото не е за ястие.
– Пилетата, нали и тях ги хранят с антибиотици?
– Затова и аз към този момент имам страхове от него. Няма пиле, което да не е отглеждано в изискванията на така наречен интензивни технологии. Ако въпреки всичко купим цяло пиле – незабавно махаме кожата и трътката. Не купуваме салами! И не яжте пилешки дробчета. Последно: четете етикетите и когато видите повече от 3 Е-та, бягайте…
– За многообразие да ядем ли кренвирши?
– Купувайте кренвирши единствено, в случай че сте решили да се самоотравяте…




