Абровски: Земеделците ще получат 170 млн. евро компенсации заради войната с Иран
170 милиона евро ще бъде така наречен " иранска помощ " за земеделските производители. Това разгласи министърът на земеделието Пламен Абровски.
" Става дума за компенсиране на до 70% от разликата в цените на торовете и горивата поради войната с Иран. Парите са обезпечени ", добави Абровски, който гостува на Кюстендил във връзка Празника на черешата.
Обмисля се методиката, по която да се начислява иранската помощ, означи министърът на земеделието.
" В момента вършим планове по какъв метод да се дава. Вариантите са два. Единият вид е по-технологични карти, само че там, в случай че се стигне до този вид, може да се получи едно леко деформиране към зърнопроизводството, а нашата цел е да има баланс. Вторият вид за даване на помощта е посредством самостоятелно пресмятане на всеки един аграрни производител ", разяснява още той.
Попитан по какъв начин може да се спомага на черешопроизводителите от Кюстендилско, които недоволстват и даже се заканват с митинги поради ниската изкупна цена на плодовете от 60-65 евроцента за кг, Абровски сподели: " Този проблем се появява всяка една година. Проблемът идва от обстоятелството, че имаме извънредно доста раздробени производители и заради тази причина те се конкурират с един по-малък пазар ".
" Нашата цел е да подпомогнем основаването на кооперативи, за да може по-лесно и по-окрупнено да се прави продажба на този прелестен плод, с цел да може да не се борят те за пазара, а пазарът да се бори за тях. Обмисляме тласъци като вероятно въвеждане на назад начисляване на Данък добавена стойност в идващия бюджет. Обмисляме разнообразни спомагателни данъчни и стопански тласъци според от това какво може да ни разреши бюджета ", безапелационен бе Абровски, представен от БНР.
" Става дума за компенсиране на до 70% от разликата в цените на торовете и горивата поради войната с Иран. Парите са обезпечени ", добави Абровски, който гостува на Кюстендил във връзка Празника на черешата.
Обмисля се методиката, по която да се начислява иранската помощ, означи министърът на земеделието.
" В момента вършим планове по какъв метод да се дава. Вариантите са два. Единият вид е по-технологични карти, само че там, в случай че се стигне до този вид, може да се получи едно леко деформиране към зърнопроизводството, а нашата цел е да има баланс. Вторият вид за даване на помощта е посредством самостоятелно пресмятане на всеки един аграрни производител ", разяснява още той.
Попитан по какъв начин може да се спомага на черешопроизводителите от Кюстендилско, които недоволстват и даже се заканват с митинги поради ниската изкупна цена на плодовете от 60-65 евроцента за кг, Абровски сподели: " Този проблем се появява всяка една година. Проблемът идва от обстоятелството, че имаме извънредно доста раздробени производители и заради тази причина те се конкурират с един по-малък пазар ".
" Нашата цел е да подпомогнем основаването на кооперативи, за да може по-лесно и по-окрупнено да се прави продажба на този прелестен плод, с цел да може да не се борят те за пазара, а пазарът да се бори за тях. Обмисляме тласъци като вероятно въвеждане на назад начисляване на Данък добавена стойност в идващия бюджет. Обмисляме разнообразни спомагателни данъчни и стопански тласъци според от това какво може да ни разреши бюджета ", безапелационен бе Абровски, представен от БНР.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




