Ирландия чества 100-годишнината на романа Одисей от Джеймс Джойс -

...
Ирландия чества 100-годишнината на романа Одисей от Джеймс Джойс -
Коментари Харесай

Ирландия чества 100-годишнина на Одисей от Джеймс Джойс

Ирландия празнува 100-годишнината на романа " Одисей " от Джеймс Джойс - съществена творба в англоезичната литература, с обичайния Блумсдей, който през днешния ден е доста по-празничен, заяви Агенция Франс Прес.

Още от началото на седмицата фенове на писателя се разхождат из Дъблин в костюми от епохата и разиграват подиуми от книгата. Във вторник в музея на Джеймс Джойс беше възпроизведена мислена среща сред него и съвременника му Марсел Пруст, на която двамата разискват оставеното от ирландеца завещание.

Празненствата се разгръщат и отвън Ирландия, в ирландските посолства в Южна Африка и Виетнам, на фестивали на книгата в Канада и Китай.

Датата 16 юни е тази, на която героят в романа Леополд Блум броди из града и среща други хора, действителни и измислени. За първи път Блумсдей е маркиран в Дъблин през 1954 година Поетът Патрик Кавана и комикът Флан О` Брайън тогава вървят по стъпките на Леополд Блум с другари, като се задържат доста повече в кръчмите от героя в измислената му авантюра. Всяка година по-късно фенове на Джойс се събират тук-там, посочени в епизоди от книгата. Денят постоянно стартира със закуска с бъбреци, каквато е изял Леополд Блум.

" Одисей " е оповестен в Париж през февруари 1922 година Героят на романа следва непряко премеждията на героя на Омир при завръщането си в Троя. Действието е на 16 юни 1904 година в Дъблин, когато страната е още под английски надзор. Първоначално романът е неразрешен във Англия и Съединени американски щати поради " неприлични " подиуми.

Смятаният от доста критици за най-значимото англоезично произведение на XX век, " Одисей " е сложен за категоризиране разказ, който разчупва жанровете и повествователните техники и повдига въпроси за ирландския шовинизъм, религиозните канони и сексуалността.

Ирландското държавно управление, което по времето на поета е под въздействието на Католическата черква, отхвърля да репатрира тялото на Джеймс Джойс след гибелта му през януари 1941 година на 58-годишна възраст, поради мощната му рецензия към институцията. Авторът, който прекарва огромна част от живота си в континентална Европа, към момента е заровен в Цюрих, Швейцария, където туристите му отдават респект.

Романът, написан до момента в който Джойс е на фронта по време на Първата международна война, шокира, само че и провокира размисъл, като създателят преработва мита на Омир, адаптирайки го към тогавашния Дъблин.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР