Книгите ми оживяват и децата ги заобичват
Интервю на Надежда УШЕВА
МАЯ БОЧЕВА-УИКИ е художник-илюстратор и издател на детски книги с игри. Завършила е анимационна постановка и има дългогодишна процедура в основаването на анимации за разнообразни клипчета за реклами, както и просветителни филмчета. Илюстрирала е десетки книги за огромни български издателства. Участвала e в голям брой изложения и има редица оценки като илюстратор и като аниматор. Авторка и създателка е на просветителната мултимедийна поредност " Туй-Онуй " на издателство " TАT Криейтив ". Проектът има четири интернационалните награди и огромната национална премия за най-хубав илюстратор " Константин Константинов " за книгата " Колко е часът? Наръчник за Времето ". Три от тях са за приложението " Кой светна Луната? ", едната е за представянето на България на влиятелния конкурс " WSA " в региона на просветителните приложения, където печели измежду над 178 страни. Бочева гостува на " Алея на книгата " в Габрово през юни.
- Госпожо Бочева, все по-голям интерес има към Вашите книги. Как се чувствате след срещите си с децата?
- Много се вълнувам всякога, тъй като се срещам с нови деца. Всяко дете реагира по собствен личен метод - дават страхотни хрумвания, невероятни отговори, които все не помня да си протоколирам след срещите, а би трябвало да стартира да го върша. Въпросите и отговорите им са по детски забавни, любопитни, занимателни, вдъхновяващи са. Чувствам се заредена с сила макар топлото време - тези няколко дни стоим по през целия ден на щанд на " Алея на книгата " в Габрово, само че действително такава среща работи освежаващо и мотивиращо.
- Какви други участия Ви предстоят през лятото? Къде могат да Ви видят дребните фенове?
- Тази година в доста градове се задействаха общините и може би предстоят още предложения, тъй като научаваме няколко седмици преди обещано събитие, само че от ден на ден ни канят за алеи на книгите, което е доста стимулиращо. Сякаш за първи път се случва толкоз градове да провеждат дружно с Асоциация " Българска книга " книжни събития, от които има огромна потребност. Предстоят огромните алеи във Варна (от 2 до 11 август), в Бургас има събития, ще се опитаме да присъстваме, като там може би ще вземам участие със съдружие " Съзвездие ", което включва седем млади издателства и представяме своите книги дружно. А есента, несъмнено, чакаме огромната " Алея на книгата " в София, на бул. " Витоша ". Там сигурно нашите почитатели ще могат да ни открият.
- Разкажете за сполучливия си план " Туй-Онуй ", който е много новаторски и известен измежду децата.
- Цялата поредност съставлява приказки с просветителни игри. Завършихме дигитализирането на втора книга от серията " Колко е часът? Наръчник за Времето ". Книгата оживява напълно и може да се играе на таблет и на смарт телефон. Най-новият план, върху който работим - " Книгите оживяват ", съдържа " Кой светна Луната? " и " Колко е часът? ", които могат да се играят в час и учителите да ги показват на учениците по елементарен и подсъзнателен метод. Подходящи са за предучилищна възраст и началните класове. Чрез тях децата могат да учат както спомагателни неща, по този начин и да утвърждават това, което усвояват в " естествените " часове. " Колко е часът? " я направихме с финансовата поддръжка на Националния фонд " Култура ".
Надяваме се да успеем да цифровизираме и книжките за пчеличките! Такъв план ни лишава сред година и две. Има доста анимация, интеракция и поради това той е мултимедиен, тъй като оживява посредством доста медии - книги, игри, филмчета.
Вече втора година върша късометражно анимационно филмче по първата книга " Кой светна Луната? ". Това е план, утвърден от Националния кино център. " Кой светна Луната? " към този момент я има като игра с няколко интернационалните награди, настрана е печатна книга и ще оживее на анимационен филм. Това е задачата ми за целия план - да оживее по допустимо най-вече способи, тъй като колкото повече разнообразни медии има - дали ще е филмче, игра или нещо друго, децата стига да го харесат и заобичат, стартират да обръщат внимание на печатното издание. А всички желаеме децата да четат. Това е един от методите да се случи.
- Във Вашите книги засягате значими въпроси, с които младите читатели овреме се срещат, подобен е казусът за пчелите...
- Трилогията, която последните години създавах, е " Защо си потеглиха пчеличките? ". Проблем, който намирам за доста значим, одобрих го и за персонална идея. Не се приказва доста за него и децата въобще не знаят за това. При срещите си с тях ги запитвам: " Защо пчеличките ги няма през днешния ден? ". И един път едно сладко момиченце ми сподели: " Защото те през зимата спят ". Което е правилно, само че казусът е за какво ги няма и през лятото? Чрез детски метод, с похвата на приказката и посредством фантазията възпроизвеждам посланието, без да употребявам думи като пестициди, фабрики и комплицирани понятия, по детски им представям значим световен проблем.
Питали са ме за какво би трябвало да занимаваме децата с такива световни въпроси и моят отговор постоянно е бил - тъй като те са бъдещите възрастни и в случай че занапред им създадем възприятие за съпричастност, за грижа към природата, това ще ги направи виновни и положителни хора, от които зависи животът на планетата ни.
- За каква възраст са предопределени изданията Ви? Има ли нещо, което изключително да впечатлява и децата, и техните родители?
- Проектът обгръща възрастта от 0 до 10 години. Родители, учители и деца ми пълнят сърцето и ми дават тласък да не преставам да го сътворявам. Отбелязват, че книгите са им с изключение на занимателни, и потребни. Радвам се, когато го слушам от учители, преподаватели, които употребяват в час книгите, или логопеди, изобщо хора, които работят с деца, споделят, че изданията в действителност са потребни. Когато мине малко дете и признае, че това са обичаните му книжки, за мен няма нищо по-хубаво да чуя тези думи. Обратната връзка, която получавам, е доста позитивна.
- Определено не е елементарно да накараш децата да четат в днешно време, захласнати от таблети и смарт телефони...
- Заради това взех решение методът ми да е през таблетите и телефоните към книгите, т.е. хората се тормозят от използването им, само че рано или късно децата - по-малки или по-големи, имат към този момент достъп до тях и въпросът е какво ще гледат.
Когато започнах да сътворявам първата си цифрова книга, още даже нямаше таблети, а " Кой светна Луната? " я направихме да се играе на компютър. Имаше диск към книгата в първото й издание. Няколко години по-късно се появиха таблетите и интерактивните цифрови приказки, имаше подобен раздел при приложенията. Това са книги, които оживяват, като натискаме върху тях, да вземем за пример гъбката ще подскочи, цветето ще издаде тон, т.е. имат добавени резултати, които основават още повече живот на текста и на историята. Това, в случай че се употребява в умерени граници, не вреди, в противен случай, още повече задвижва фантазията и е потребно. Така децата могат да учат часовника, да пишат, да считат, а когато те заобичат героите от играта, виждайки по-късно печатната книга, я припознават и желаят да я прочетат. Това е методът. Както когато гледат обичан филм и заобичват героите, след това децата желаят книжки с тях. Особено за децата, които им е мъчно да минат през стадия на прохождане в четенето, това е добър прийом да се научат да четат.
- Вие сте и създател, и илюстратор, с анимации се занимавате, по какъв начин се насочихте към специалността?
- Да, приключила съм анимационна постановка. Насочих се към специалността с обич към анимацията. Голямо колебание беше дали да изучавам анимация или илюстрация, дори в последния миг аплайвах и илюстрация. Но нямаше да ми е задоволителна единствено илюстрацията като статично изкуство, желаех да има повече придвижване. Обожавам игрите от дребна, по тази причина безусловно желаех да съчетая в едно това, което обичам. И по този начин се роди мултимедийният план, тъй като комбинирах илюстрацията, анимацията и игрите. Не можах да избера какво обичам повече и направих всички в общ план.
- Към какво се стремите? Крайната Ви цел?
- Това, върху което работим най-вече напоследък, е този цифров пакет " Книгите оживяват ", който сме насочили към този момент към учебни заведения и детски градини. Действително съм обикаляла в разнообразни градове, правила съм извънредно доста представяния, в случай че кажа хиляди, няма да е пресилване, с доста учители и деца съм се виждала. Те ми споделят, че има доста добър резултат върху работата в час. Понеже не мога да бъда и учител по едно и също време с всичко останало, с което се занимавам, сътворявам този пакет от цифрови книги, които учителите да могат сами да употребяват в час. Към това се стремим и от есента се надяваме да тръгне с цялостна мощ. Има интерес, има запитвания, с финансовата поддръжка на Министерството на културата представяме цифровия пакет от двете книги " Колко е часът? " и " Кой светна Луната? ".
Обиколихме много градове. Диана Костова, която озвучава Любка Любопиткова - основната героиня, показва плана, аз също, където съумея, се включвам. Вече сме го представяли в районните библиотеки в разнообразни региони, както и в някои от по-големите учебни заведения. Преподавателите чакат момента, в който ще го пуснем публично в продажба.
- Как се справяте финансово?
- Търсим сътрудници, тъй като сме двама индивида в издателството и не съумяваме да се оправим с всичко. Занимавам се главно с креативната част, която за мен е изключително значима, тъй че ни би трябвало човек, който да ни оказва помощ за самия бизнес и за разпространяването на плана. Някои се припознават във времето, помагали са ни. Много добре си партнираме с " Екобулпак ", които способстваха за издаването на втората книга " Къде ли да изхвърля това? ", която е от трилогията за пчеличките, както и за третата - " Как да върнем пчеличките? ". Там се визира тематиката за разделното събиране на отпадъците от опаковки. Основно аплайваме по стратегии за финансиране и съумяваме да придвижим по-сериозните планове.
Една книга се прави най-малко година, с цел да се извърши по метод, по който да може след това да се раздвижи. Има специфичност в основаването. Т.е. плановете са огромни и не са лесни за реализация в нашата дребна страна, само че даже и без финансиране от стратегии, години наред книгите се самоиздържаха и издателството процъфтяваше. Заради любовта на нашите читатели, за което им благодарим!
МАЯ БОЧЕВА-УИКИ е художник-илюстратор и издател на детски книги с игри. Завършила е анимационна постановка и има дългогодишна процедура в основаването на анимации за разнообразни клипчета за реклами, както и просветителни филмчета. Илюстрирала е десетки книги за огромни български издателства. Участвала e в голям брой изложения и има редица оценки като илюстратор и като аниматор. Авторка и създателка е на просветителната мултимедийна поредност " Туй-Онуй " на издателство " TАT Криейтив ". Проектът има четири интернационалните награди и огромната национална премия за най-хубав илюстратор " Константин Константинов " за книгата " Колко е часът? Наръчник за Времето ". Три от тях са за приложението " Кой светна Луната? ", едната е за представянето на България на влиятелния конкурс " WSA " в региона на просветителните приложения, където печели измежду над 178 страни. Бочева гостува на " Алея на книгата " в Габрово през юни.
- Госпожо Бочева, все по-голям интерес има към Вашите книги. Как се чувствате след срещите си с децата?
- Много се вълнувам всякога, тъй като се срещам с нови деца. Всяко дете реагира по собствен личен метод - дават страхотни хрумвания, невероятни отговори, които все не помня да си протоколирам след срещите, а би трябвало да стартира да го върша. Въпросите и отговорите им са по детски забавни, любопитни, занимателни, вдъхновяващи са. Чувствам се заредена с сила макар топлото време - тези няколко дни стоим по през целия ден на щанд на " Алея на книгата " в Габрово, само че действително такава среща работи освежаващо и мотивиращо.
- Какви други участия Ви предстоят през лятото? Къде могат да Ви видят дребните фенове?
- Тази година в доста градове се задействаха общините и може би предстоят още предложения, тъй като научаваме няколко седмици преди обещано събитие, само че от ден на ден ни канят за алеи на книгите, което е доста стимулиращо. Сякаш за първи път се случва толкоз градове да провеждат дружно с Асоциация " Българска книга " книжни събития, от които има огромна потребност. Предстоят огромните алеи във Варна (от 2 до 11 август), в Бургас има събития, ще се опитаме да присъстваме, като там може би ще вземам участие със съдружие " Съзвездие ", което включва седем млади издателства и представяме своите книги дружно. А есента, несъмнено, чакаме огромната " Алея на книгата " в София, на бул. " Витоша ". Там сигурно нашите почитатели ще могат да ни открият.
- Разкажете за сполучливия си план " Туй-Онуй ", който е много новаторски и известен измежду децата.
- Цялата поредност съставлява приказки с просветителни игри. Завършихме дигитализирането на втора книга от серията " Колко е часът? Наръчник за Времето ". Книгата оживява напълно и може да се играе на таблет и на смарт телефон. Най-новият план, върху който работим - " Книгите оживяват ", съдържа " Кой светна Луната? " и " Колко е часът? ", които могат да се играят в час и учителите да ги показват на учениците по елементарен и подсъзнателен метод. Подходящи са за предучилищна възраст и началните класове. Чрез тях децата могат да учат както спомагателни неща, по този начин и да утвърждават това, което усвояват в " естествените " часове. " Колко е часът? " я направихме с финансовата поддръжка на Националния фонд " Култура ".
Надяваме се да успеем да цифровизираме и книжките за пчеличките! Такъв план ни лишава сред година и две. Има доста анимация, интеракция и поради това той е мултимедиен, тъй като оживява посредством доста медии - книги, игри, филмчета.
Вече втора година върша късометражно анимационно филмче по първата книга " Кой светна Луната? ". Това е план, утвърден от Националния кино център. " Кой светна Луната? " към този момент я има като игра с няколко интернационалните награди, настрана е печатна книга и ще оживее на анимационен филм. Това е задачата ми за целия план - да оживее по допустимо най-вече способи, тъй като колкото повече разнообразни медии има - дали ще е филмче, игра или нещо друго, децата стига да го харесат и заобичат, стартират да обръщат внимание на печатното издание. А всички желаеме децата да четат. Това е един от методите да се случи.
- Във Вашите книги засягате значими въпроси, с които младите читатели овреме се срещат, подобен е казусът за пчелите...
- Трилогията, която последните години създавах, е " Защо си потеглиха пчеличките? ". Проблем, който намирам за доста значим, одобрих го и за персонална идея. Не се приказва доста за него и децата въобще не знаят за това. При срещите си с тях ги запитвам: " Защо пчеличките ги няма през днешния ден? ". И един път едно сладко момиченце ми сподели: " Защото те през зимата спят ". Което е правилно, само че казусът е за какво ги няма и през лятото? Чрез детски метод, с похвата на приказката и посредством фантазията възпроизвеждам посланието, без да употребявам думи като пестициди, фабрики и комплицирани понятия, по детски им представям значим световен проблем.
Питали са ме за какво би трябвало да занимаваме децата с такива световни въпроси и моят отговор постоянно е бил - тъй като те са бъдещите възрастни и в случай че занапред им създадем възприятие за съпричастност, за грижа към природата, това ще ги направи виновни и положителни хора, от които зависи животът на планетата ни.
- За каква възраст са предопределени изданията Ви? Има ли нещо, което изключително да впечатлява и децата, и техните родители?
- Проектът обгръща възрастта от 0 до 10 години. Родители, учители и деца ми пълнят сърцето и ми дават тласък да не преставам да го сътворявам. Отбелязват, че книгите са им с изключение на занимателни, и потребни. Радвам се, когато го слушам от учители, преподаватели, които употребяват в час книгите, или логопеди, изобщо хора, които работят с деца, споделят, че изданията в действителност са потребни. Когато мине малко дете и признае, че това са обичаните му книжки, за мен няма нищо по-хубаво да чуя тези думи. Обратната връзка, която получавам, е доста позитивна.
- Определено не е елементарно да накараш децата да четат в днешно време, захласнати от таблети и смарт телефони...
- Заради това взех решение методът ми да е през таблетите и телефоните към книгите, т.е. хората се тормозят от използването им, само че рано или късно децата - по-малки или по-големи, имат към този момент достъп до тях и въпросът е какво ще гледат.
Когато започнах да сътворявам първата си цифрова книга, още даже нямаше таблети, а " Кой светна Луната? " я направихме да се играе на компютър. Имаше диск към книгата в първото й издание. Няколко години по-късно се появиха таблетите и интерактивните цифрови приказки, имаше подобен раздел при приложенията. Това са книги, които оживяват, като натискаме върху тях, да вземем за пример гъбката ще подскочи, цветето ще издаде тон, т.е. имат добавени резултати, които основават още повече живот на текста и на историята. Това, в случай че се употребява в умерени граници, не вреди, в противен случай, още повече задвижва фантазията и е потребно. Така децата могат да учат часовника, да пишат, да считат, а когато те заобичат героите от играта, виждайки по-късно печатната книга, я припознават и желаят да я прочетат. Това е методът. Както когато гледат обичан филм и заобичват героите, след това децата желаят книжки с тях. Особено за децата, които им е мъчно да минат през стадия на прохождане в четенето, това е добър прийом да се научат да четат.
- Вие сте и създател, и илюстратор, с анимации се занимавате, по какъв начин се насочихте към специалността?
- Да, приключила съм анимационна постановка. Насочих се към специалността с обич към анимацията. Голямо колебание беше дали да изучавам анимация или илюстрация, дори в последния миг аплайвах и илюстрация. Но нямаше да ми е задоволителна единствено илюстрацията като статично изкуство, желаех да има повече придвижване. Обожавам игрите от дребна, по тази причина безусловно желаех да съчетая в едно това, което обичам. И по този начин се роди мултимедийният план, тъй като комбинирах илюстрацията, анимацията и игрите. Не можах да избера какво обичам повече и направих всички в общ план.
- Към какво се стремите? Крайната Ви цел?
- Това, върху което работим най-вече напоследък, е този цифров пакет " Книгите оживяват ", който сме насочили към този момент към учебни заведения и детски градини. Действително съм обикаляла в разнообразни градове, правила съм извънредно доста представяния, в случай че кажа хиляди, няма да е пресилване, с доста учители и деца съм се виждала. Те ми споделят, че има доста добър резултат върху работата в час. Понеже не мога да бъда и учител по едно и също време с всичко останало, с което се занимавам, сътворявам този пакет от цифрови книги, които учителите да могат сами да употребяват в час. Към това се стремим и от есента се надяваме да тръгне с цялостна мощ. Има интерес, има запитвания, с финансовата поддръжка на Министерството на културата представяме цифровия пакет от двете книги " Колко е часът? " и " Кой светна Луната? ".
Обиколихме много градове. Диана Костова, която озвучава Любка Любопиткова - основната героиня, показва плана, аз също, където съумея, се включвам. Вече сме го представяли в районните библиотеки в разнообразни региони, както и в някои от по-големите учебни заведения. Преподавателите чакат момента, в който ще го пуснем публично в продажба.
- Как се справяте финансово?
- Търсим сътрудници, тъй като сме двама индивида в издателството и не съумяваме да се оправим с всичко. Занимавам се главно с креативната част, която за мен е изключително значима, тъй че ни би трябвало човек, който да ни оказва помощ за самия бизнес и за разпространяването на плана. Някои се припознават във времето, помагали са ни. Много добре си партнираме с " Екобулпак ", които способстваха за издаването на втората книга " Къде ли да изхвърля това? ", която е от трилогията за пчеличките, както и за третата - " Как да върнем пчеличките? ". Там се визира тематиката за разделното събиране на отпадъците от опаковки. Основно аплайваме по стратегии за финансиране и съумяваме да придвижим по-сериозните планове.
Една книга се прави най-малко година, с цел да се извърши по метод, по който да може след това да се раздвижи. Има специфичност в основаването. Т.е. плановете са огромни и не са лесни за реализация в нашата дребна страна, само че даже и без финансиране от стратегии, години наред книгите се самоиздържаха и издателството процъфтяваше. Заради любовта на нашите читатели, за което им благодарим!
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ