Делян Добрев: Очаквам до края на годината или в началото на следващата, делът на "Булгаргаз" да е паднал наполовина и този бизнес за милиарди да е взет от 2-3 посредника
Интервю на " 24 часа "
В енергийна рецесия ли сме, господин Добрев?
За да сме в енергийна рецесия, би трябвало да има спиране на снабдяването с сила, а то няма и не чакам да има. Това, което се случва обаче, е липса на обезщетения за високите цени на ток и газ.
Защо да липсват - нали към този момент ги изплащат на бизнеса за декември и януари?
Тези обезщетения, които се дават, са в границите на 128 лева на мегаватчас за декември, когато междинната цена на тока за едно дружество е 520 лева Това прави цената след компенсацията 400 лв. на мегаватчас.
За януари обаче обезщетенията са до 250 лева на мегаватчас.
Да, само че се изплатиха към 130 лева на мегаватчас, тъй като е по формула. След обезщетенията цената на тока за бизнеса е 3 до 4 пъти по-висока от предходната зима. Високите цени на енергийните запаси рефлектират в два пъти по-висока инфлация у нас, в сравнение с е в Европейски Съюз. Основният проблем е високата инфлация, която съгласно мен ще е двуцифрена за февруари. Тя ни отдалечава от еврозоната и прави по този начин, че хората да обедняват. Резултат от неналичието на съответни обезщетения на цените на енергийните запаси е това, че хората обедняват от високите цени в магазините.
Каква е разликата сред България и Европа?
Ами там дават съответни обезщетения. Ако бяха дали обезщетения от 400 лева, или цялостни, каквато дадоха на ерепетата, инфлацията в България нямаше да е в такива размери. 75% от парите от скъпия ток отиват в държавните предприятия, това е делът им в енергетиката. Очакваната облага на АЕЦ " Козлодуй " е 3 милиарда лева Нищо не пречи на ръководещите да разпределят дивидента на атомната централа към бюджета и през него да дадат цялостна отплата на бизнеса.
Но бизнесът се съгласи с януарската формула за отплата.
Бизнесът се съгласи с това, което му предложи държавното управление, по-добре някаква отплата, в сравнение с никаква. Но настояването му и това, което ние предложихме в Народното събрание, е 75% обезщетение за скъпия ток, само че на разликата сред прогнозната пазарна цена от 119 лева за мегаватчас и същинската пазарна. А те дадоха долна граница от 185 лева
По-рано в енергийната комисия по основни въпроси имаше консенсус сред другите политически сили. Сега има съмнение, за какво?
Това е доста тъпо, тъй като в продължение на повече от 5 година, когато аз бях ръководител, а по-късно Валентин Николов, съвсем всички въпроси в комисията, а по-късно и в зала се решаваха единомислещо. Проблемите в енергетиката са комплицирани и е добре да се търси компромис в полза на цялото общество.
Сега, каквото и да предложим, ръководещите го отхвърлят, тъй като е от нас. Предлагаме концепциите ни да ги внасят те, в случай че по този начин ще бъдат признати. Давам образец - предходната седмица в петък последната точка беше предлагането ни за обезщетения със 100%, както е при ерепетата, на публичните организации - общини, църкви, учебни заведения и други
Защо ви нервира тази отплата на 100% на електроразпределителните сдружения и на ЕСО?
Не, не се нервирам. Обратното, хубаво направиха, че им заплатиха 100%, в случай че не го бяха създали, това трябваше да стане с цената на тока. Ние даваме за образец ерепетата и желаеме същият модел да се употребява и за публичните организации, тъй като те не могат да вдигнат цените на услугите като бизнеса. При тях бюджетите са закрепени и когато токът е 4-5 пъти по-скъп, би трябвало да съкращаваш хора, да намаляваш заплати.
В Народното събрание бавеха точката за обезщетенията с постепенно четене на отчети, с почивки. Толкова му беше смешно на ръководителя, че се стигна до такава степен да си закрие лицето с листове хартия. И не стигнаха до тази точка. Очаквах планът за решение да е първа точка тази седмица, а него го няма въобще в програмата, което не е почтено. - А това съмнение не е ли поради мораториума върху цените на тока, който беше ваше предложение?
А за какво не го подвигат? Нали дадоха обещание, че като бъдат определени нови членове на КЕВР, ще го вдигнат.
Може би ще го вдигнат.
Какво ще стане, когато към този момент няма мораториум върху цените на ток и парно?
Не зная. Те имат цялостен надзор върху регулатора и ще стане това, което са си решили. Комисията я понижиха от 9 на 5 души, от тях трима заседават за цените на ток, газ и парно.
От тези трима двама са новоизбрани, ръководещото болшинство има цялостен надзор върху решенията на КЕВР, какъвто в никакъв случай преди този момент не е имало. Знаете, от тези 9 души партиите имаха по един-двама излъчени специалисти и никоя композиция от предходните парламенти нямаше болшинство при взимане на решения. Затова сме получавали голям брой похвали от Европейска комисия за независимостта на регулатора.
Какво ще се случи на свободния пазар на електрическа енергия и на газ?
Свободната цена на електрическа енергия в Европа, а и в България се дефинира извънредно и единствено от цената на газа. Щом цената не газа е висока в Европа, то и токът ще е безценен. Ако някой може да предвижда цената на газа, доста елементарно може да се предвижда и цената на електрическата енергия. Има европейски проучвания, които споделят, че сред цената на газа и тази на тока има съвсем съвършена корелация, двете се трансформират в синхрон.
А не може ли да се ограничи износът на електрическа енергия?
Износът не може да се ограничи, тъй като няма съображение за това. Ние сме обединен пазар с Европейски Съюз. Kакто не можем да ограничим износа на картофи, по този начин не можем да го създадем и с електрическата енергия.
България е в енергиен преход към зелена сила. Планът за възобновяване и резистентност би трябвало да го подкрепи. Последно се планува подкрепяне на веитата с акумулатори за запазване, както и цех за акумулатори.
Не разбирам за какво ще се поддържат веита с акумулатори, откакто без никаква поддръжка на страната в ЕСО има към 15 000 мегавата декларирани мощности за присъединение, в случай че могат да бъдат присъединени към 3000-4000 мегавата - толкоз е потенциалът на мрежата. Ясно е, че този пазар прегрява, за какво тогава плануват за него дотации? Освен в случай че задачата не е да купим акумулатори.
Не е ли добре тази създадена зелена сила да бъде съхранена, с цел да се употребява в часове на пиково ползване?
Ако имаме потребност да съхраняваме сила, по-добре да довършим плана за уголемение на ПАВЕЦ " Чаира ", най-голямата батерия, и то не за 5 години, колкото е животът на една литиево-йонна батерия, а за над 100 години напред и без ограничаване в кои часове ще зареждаме и в кои ще разреждаме.
Големият план на държавното управление в проекта са 6000 мегаватчаса акумулатори. Това значи, че те ще купят акумулатори, които ще употребяват 1000 мегавата и ще се зареждат в продължение на 6 часа, с цел да реализираме 6000 мегаватчаса. Тоест 6 часа ги зареждаме, 6 часа ги разреждаме. Ако създадем язовир " Яденица " като втория изравнител на ПАВЕЦ " Чаира ", там ще получим в допълнение място за предпазване на 800 мегавата, и то неограничени във времето, може събота и неделя да се зарежда тази огромна " батерия " и цяла седмица да покрива пиковете.
Това е доста дейно решение, доста подългосрочно - над 100 години, и в пъти по-евтино, тъй като планът " Яденица " е за към 200 млн. евро, до момента в който батериите ще са евентуално за 1 милиарда евро. Ние ще го дадем този милиард и след 5 година няма да го имаме, тъй като животът на батериите ще е приключил. Освен това те би трябвало да се рециклират, а това е доста по-скъпо, в сравнение с да се произведат нови. След 5 година ще имаме още един проблем. А единствено с една пета от средствата, с 200 млн. евро, ще получим доста по-голям потенциал за над 100 година А знаете ли какво съставляват тези акумулатори? Най-просто казано, това са акумулатори като за отдалеченото за тв приемника, единствено че свързани и поставени в по-големи кутии.
А за какво толкоз години язовир " Яденица " не се прави?
Защото енергетиката няма належаща потребност от предпазване. Имаме близо 3000 мегавата вецове, които балансират идеално системата. Помпено-акумулираща Водноелектрическа централа " Чаира " е 800 мегавата и ни е изцяло задоволителна за потребностите сега. " Яденица " няма да даде спомагателни мегавати, само че дава в допълнение място, където се съхранява вода, която може да се употребява от същите турбини, да създава по-дълго електрическа енергия и доста подълго да харчи.
Защо да няма в България цех за произвеждане на акумулатори?
Много е хубаво да има цех за акумулатори, само че може да се реализира по верния, а не по неверния метод. Защо да даваме 1 милиарда евро за акумулатори, в случай че не ни трябват, като имаме подобър план за предпазване? По-добре вместо акумулатори за 1 милиарда евро, страната да даде 200 млн. евро дотация на вложителя, с цел да построи цех у нас. Така за 200 млн. евро ще имаме язовир " Яденица ", 200 млн. евро ще дадем за цех за акумулатори и ще останат 600 млн. евро, с които може да решим някои същински проблеми в енергетиката.
Кои са те?
Истинският проблем е, че мрежата няма потенциал да причисли новите мощности, които хората желаят да изградят. Вече всеобщо стартират да им отхвърлят присъединение, тъй като ерепетата и ЕСО нямат средства за развиване на мрежата. Ако използваме тези 600 млн. за това, огромна част от тези 15 000 мегавата ще бъдат присъединени. За да стане това, би трябвало да се разширят подстанциите - които са на 110 и 200 киловолта, да се създадат на 400. За такива огромни планове - да изградят 10 подстанции на 400 киловолта, ЕСО няма пари.
След промяната на управлението на " Булгаргаз " вещаете надали не банкрут на компанията, влизане на медиатори на пазара. А най-малко двама в новия ръб са опитни в газа. Защо вършиме такава прогноза?
Пазарният дял на " Булгаргаз " сега е 95%. И то не тъй като няма конкуренция, само че изискванията на съперниците, на медиаторите са по-лоши, в сравнение с " Булгаргаз ". И по тази причина целият бизнес купува от държавната компания. Управляващите считат " Булгаргаз ", нека не го създадат, да има две функции - едната на публичния снабдител, другата - за свободен пазар.
Очаквате да се повтори това, което се случва на пазара на електрическа енергия ли?
Това чакам да се случи за да се облагодетелстват няколко медиатора, каквито имахме до 2012 година Неведнъж съм казвал, че тогава с доста старания сключихме директни контракти с " Газпром износ ", махнахме медиаторите и цената падна с 22%. Когато страната договаря, тя дава гаранции на доставчика и се получават доста по-добри цени, в сравнение с при частника.
Доколкото разбирам, договаряния с " Газпром износ " от страна на държавната компания ще има.
Предстои да забележим. Очаквам до края на годината или при започване на идната делът на " Булгаргаз " да е паднал на половина и този бизнес за милиарди да е взет от 2-3 медиатора в продажбата на газ.
Сделките на новото управление, които нескрито извади Румен Овчаров, а вие развихте, за 37 000 мегаватчаса на борсата не са ли търговски покупко-продажби като на предходния ръководещ екип?
Само че има подозрения към тях. И те не са единствено за едната договорка за 3 секунди. Първото е към размера на търгувания газ - 37 000 мегаватчаса е 20 пъти повече от естествения остатък за топъл ден, или за събота и неделя. Другото подозрение е, че те не са понижили поръчката към " Газпром ", не са понижили поръчката за изтегляне на газ от Чирен, подозрението е, че този остатък не е неспособност да се предвижда потреблението, а е за да бъде продаден.
За едната договорка новият шеф на " Булгаргаз " си призна, че е подписана с компанията, в която той е работил до предния ден. Но това не е единствената договорка, за жалост, тази информация се засекрети. Хубаво е да питате дали има други свързани лица.
Има ли други свързани лица?
Не мога да ви кажа, само че питайте, отговорът е забавен. Има ли други свързани лица и те сега в държавното управление ли са? Не мога да кажа повече от това, за жалост. Обмисляме с сътрудниците да водим каузи, с цел да има късмет съдът за разпореди, че това е информация от публичен интерес, и да смъкна засекретяването, което беше направено в енергийната комисия.
В момента вицепремиерът Асен Василев, енергийният министър Александър Николов и мениджъри в държавната енергетика са в Съединени американски щати. Какво очаквате да донесат оттова? Очаквам да разгласят по какъв начин са договорили пазаруването на акумулатори и построяването на цех.
А не очаквате ли вести за нова нуклеарна мощ - в " Белене " или в " Козлодуй "?
Не, съгласно мен няма да има никакво развиване нито по " Белене ", нито по " Козлодуй ". Вероятно ще разгласят доставка на нуклеарно гориво от Съединени американски щати за V и VI блок и по какъв начин ще работят интензивно в тази посока. Но изследванията дали това гориво е използвано за блоковете в " Козлодуй " се вършат от 4 година и са на финалната права. Това не е стартирало с смяната.
Вие сте от дълго време в политиката, познавате ли Делян Пеевски, в какви връзки сте с него?
Познавам Делян Пеевски само като народен представител от Движение за права и свободи в Народното събрание, нямали сме никакви допирни точки през годините. Не сме в никакви връзки.
Илко Желязков, глобен също предходната година по " Магнитски ", е работил в енергетиката, а се приказва, че двамата сте в спор и че точно вие сте възможният претендент за министър, който е изнудван от Желязков съгласно претекстовете на глобата. Така ли е и принуждавал ли ви е Желязков за нещо?
Това са някакви интриги, които не желая да разясня.
Делян Добрев е роден на 14 май 1978 година в Хасково. През 2002 година се дипломира като бакалавър по стопанска система в Уеслианския университет в Мидълтаун, Съединени американски щати. Магистър от УНСС. Първата му работа е в KPMG в Торонто. През 2009 година е народен представител от ГЕРБ в 41-ото национално заседание. През май 2011 година става зам.-министър на стопанската система и енергетиката. Министър на стопанската система, енергетиката и туризма от 2012 до 2013 година Депутат поредно от 41-ия до 47-ия парламент.Бил е ръководител на енергийната комисия, в този момент е неин заместник-председател.
В енергийна рецесия ли сме, господин Добрев?
За да сме в енергийна рецесия, би трябвало да има спиране на снабдяването с сила, а то няма и не чакам да има. Това, което се случва обаче, е липса на обезщетения за високите цени на ток и газ.
Защо да липсват - нали към този момент ги изплащат на бизнеса за декември и януари?
Тези обезщетения, които се дават, са в границите на 128 лева на мегаватчас за декември, когато междинната цена на тока за едно дружество е 520 лева Това прави цената след компенсацията 400 лв. на мегаватчас.
За януари обаче обезщетенията са до 250 лева на мегаватчас.
Да, само че се изплатиха към 130 лева на мегаватчас, тъй като е по формула. След обезщетенията цената на тока за бизнеса е 3 до 4 пъти по-висока от предходната зима. Високите цени на енергийните запаси рефлектират в два пъти по-висока инфлация у нас, в сравнение с е в Европейски Съюз. Основният проблем е високата инфлация, която съгласно мен ще е двуцифрена за февруари. Тя ни отдалечава от еврозоната и прави по този начин, че хората да обедняват. Резултат от неналичието на съответни обезщетения на цените на енергийните запаси е това, че хората обедняват от високите цени в магазините.
Каква е разликата сред България и Европа?
Ами там дават съответни обезщетения. Ако бяха дали обезщетения от 400 лева, или цялостни, каквато дадоха на ерепетата, инфлацията в България нямаше да е в такива размери. 75% от парите от скъпия ток отиват в държавните предприятия, това е делът им в енергетиката. Очакваната облага на АЕЦ " Козлодуй " е 3 милиарда лева Нищо не пречи на ръководещите да разпределят дивидента на атомната централа към бюджета и през него да дадат цялостна отплата на бизнеса.
Но бизнесът се съгласи с януарската формула за отплата.
Бизнесът се съгласи с това, което му предложи държавното управление, по-добре някаква отплата, в сравнение с никаква. Но настояването му и това, което ние предложихме в Народното събрание, е 75% обезщетение за скъпия ток, само че на разликата сред прогнозната пазарна цена от 119 лева за мегаватчас и същинската пазарна. А те дадоха долна граница от 185 лева
По-рано в енергийната комисия по основни въпроси имаше консенсус сред другите политически сили. Сега има съмнение, за какво?
Това е доста тъпо, тъй като в продължение на повече от 5 година, когато аз бях ръководител, а по-късно Валентин Николов, съвсем всички въпроси в комисията, а по-късно и в зала се решаваха единомислещо. Проблемите в енергетиката са комплицирани и е добре да се търси компромис в полза на цялото общество.
Сега, каквото и да предложим, ръководещите го отхвърлят, тъй като е от нас. Предлагаме концепциите ни да ги внасят те, в случай че по този начин ще бъдат признати. Давам образец - предходната седмица в петък последната точка беше предлагането ни за обезщетения със 100%, както е при ерепетата, на публичните организации - общини, църкви, учебни заведения и други
Защо ви нервира тази отплата на 100% на електроразпределителните сдружения и на ЕСО?
Не, не се нервирам. Обратното, хубаво направиха, че им заплатиха 100%, в случай че не го бяха създали, това трябваше да стане с цената на тока. Ние даваме за образец ерепетата и желаеме същият модел да се употребява и за публичните организации, тъй като те не могат да вдигнат цените на услугите като бизнеса. При тях бюджетите са закрепени и когато токът е 4-5 пъти по-скъп, би трябвало да съкращаваш хора, да намаляваш заплати.
В Народното събрание бавеха точката за обезщетенията с постепенно четене на отчети, с почивки. Толкова му беше смешно на ръководителя, че се стигна до такава степен да си закрие лицето с листове хартия. И не стигнаха до тази точка. Очаквах планът за решение да е първа точка тази седмица, а него го няма въобще в програмата, което не е почтено. - А това съмнение не е ли поради мораториума върху цените на тока, който беше ваше предложение?
А за какво не го подвигат? Нали дадоха обещание, че като бъдат определени нови членове на КЕВР, ще го вдигнат.
Може би ще го вдигнат.
Какво ще стане, когато към този момент няма мораториум върху цените на ток и парно?
Не зная. Те имат цялостен надзор върху регулатора и ще стане това, което са си решили. Комисията я понижиха от 9 на 5 души, от тях трима заседават за цените на ток, газ и парно.
От тези трима двама са новоизбрани, ръководещото болшинство има цялостен надзор върху решенията на КЕВР, какъвто в никакъв случай преди този момент не е имало. Знаете, от тези 9 души партиите имаха по един-двама излъчени специалисти и никоя композиция от предходните парламенти нямаше болшинство при взимане на решения. Затова сме получавали голям брой похвали от Европейска комисия за независимостта на регулатора.
Какво ще се случи на свободния пазар на електрическа енергия и на газ?
Свободната цена на електрическа енергия в Европа, а и в България се дефинира извънредно и единствено от цената на газа. Щом цената не газа е висока в Европа, то и токът ще е безценен. Ако някой може да предвижда цената на газа, доста елементарно може да се предвижда и цената на електрическата енергия. Има европейски проучвания, които споделят, че сред цената на газа и тази на тока има съвсем съвършена корелация, двете се трансформират в синхрон.
А не може ли да се ограничи износът на електрическа енергия?
Износът не може да се ограничи, тъй като няма съображение за това. Ние сме обединен пазар с Европейски Съюз. Kакто не можем да ограничим износа на картофи, по този начин не можем да го създадем и с електрическата енергия.
България е в енергиен преход към зелена сила. Планът за възобновяване и резистентност би трябвало да го подкрепи. Последно се планува подкрепяне на веитата с акумулатори за запазване, както и цех за акумулатори.
Не разбирам за какво ще се поддържат веита с акумулатори, откакто без никаква поддръжка на страната в ЕСО има към 15 000 мегавата декларирани мощности за присъединение, в случай че могат да бъдат присъединени към 3000-4000 мегавата - толкоз е потенциалът на мрежата. Ясно е, че този пазар прегрява, за какво тогава плануват за него дотации? Освен в случай че задачата не е да купим акумулатори.
Не е ли добре тази създадена зелена сила да бъде съхранена, с цел да се употребява в часове на пиково ползване?
Ако имаме потребност да съхраняваме сила, по-добре да довършим плана за уголемение на ПАВЕЦ " Чаира ", най-голямата батерия, и то не за 5 години, колкото е животът на една литиево-йонна батерия, а за над 100 години напред и без ограничаване в кои часове ще зареждаме и в кои ще разреждаме.
Големият план на държавното управление в проекта са 6000 мегаватчаса акумулатори. Това значи, че те ще купят акумулатори, които ще употребяват 1000 мегавата и ще се зареждат в продължение на 6 часа, с цел да реализираме 6000 мегаватчаса. Тоест 6 часа ги зареждаме, 6 часа ги разреждаме. Ако създадем язовир " Яденица " като втория изравнител на ПАВЕЦ " Чаира ", там ще получим в допълнение място за предпазване на 800 мегавата, и то неограничени във времето, може събота и неделя да се зарежда тази огромна " батерия " и цяла седмица да покрива пиковете.
Това е доста дейно решение, доста подългосрочно - над 100 години, и в пъти по-евтино, тъй като планът " Яденица " е за към 200 млн. евро, до момента в който батериите ще са евентуално за 1 милиарда евро. Ние ще го дадем този милиард и след 5 година няма да го имаме, тъй като животът на батериите ще е приключил. Освен това те би трябвало да се рециклират, а това е доста по-скъпо, в сравнение с да се произведат нови. След 5 година ще имаме още един проблем. А единствено с една пета от средствата, с 200 млн. евро, ще получим доста по-голям потенциал за над 100 година А знаете ли какво съставляват тези акумулатори? Най-просто казано, това са акумулатори като за отдалеченото за тв приемника, единствено че свързани и поставени в по-големи кутии.
А за какво толкоз години язовир " Яденица " не се прави?
Защото енергетиката няма належаща потребност от предпазване. Имаме близо 3000 мегавата вецове, които балансират идеално системата. Помпено-акумулираща Водноелектрическа централа " Чаира " е 800 мегавата и ни е изцяло задоволителна за потребностите сега. " Яденица " няма да даде спомагателни мегавати, само че дава в допълнение място, където се съхранява вода, която може да се употребява от същите турбини, да създава по-дълго електрическа енергия и доста подълго да харчи.
Защо да няма в България цех за произвеждане на акумулатори?
Много е хубаво да има цех за акумулатори, само че може да се реализира по верния, а не по неверния метод. Защо да даваме 1 милиарда евро за акумулатори, в случай че не ни трябват, като имаме подобър план за предпазване? По-добре вместо акумулатори за 1 милиарда евро, страната да даде 200 млн. евро дотация на вложителя, с цел да построи цех у нас. Така за 200 млн. евро ще имаме язовир " Яденица ", 200 млн. евро ще дадем за цех за акумулатори и ще останат 600 млн. евро, с които може да решим някои същински проблеми в енергетиката.
Кои са те?
Истинският проблем е, че мрежата няма потенциал да причисли новите мощности, които хората желаят да изградят. Вече всеобщо стартират да им отхвърлят присъединение, тъй като ерепетата и ЕСО нямат средства за развиване на мрежата. Ако използваме тези 600 млн. за това, огромна част от тези 15 000 мегавата ще бъдат присъединени. За да стане това, би трябвало да се разширят подстанциите - които са на 110 и 200 киловолта, да се създадат на 400. За такива огромни планове - да изградят 10 подстанции на 400 киловолта, ЕСО няма пари.
След промяната на управлението на " Булгаргаз " вещаете надали не банкрут на компанията, влизане на медиатори на пазара. А най-малко двама в новия ръб са опитни в газа. Защо вършиме такава прогноза?
Пазарният дял на " Булгаргаз " сега е 95%. И то не тъй като няма конкуренция, само че изискванията на съперниците, на медиаторите са по-лоши, в сравнение с " Булгаргаз ". И по тази причина целият бизнес купува от държавната компания. Управляващите считат " Булгаргаз ", нека не го създадат, да има две функции - едната на публичния снабдител, другата - за свободен пазар.
Очаквате да се повтори това, което се случва на пазара на електрическа енергия ли?
Това чакам да се случи за да се облагодетелстват няколко медиатора, каквито имахме до 2012 година Неведнъж съм казвал, че тогава с доста старания сключихме директни контракти с " Газпром износ ", махнахме медиаторите и цената падна с 22%. Когато страната договаря, тя дава гаранции на доставчика и се получават доста по-добри цени, в сравнение с при частника.
Доколкото разбирам, договаряния с " Газпром износ " от страна на държавната компания ще има.
Предстои да забележим. Очаквам до края на годината или при започване на идната делът на " Булгаргаз " да е паднал на половина и този бизнес за милиарди да е взет от 2-3 медиатора в продажбата на газ.
Сделките на новото управление, които нескрито извади Румен Овчаров, а вие развихте, за 37 000 мегаватчаса на борсата не са ли търговски покупко-продажби като на предходния ръководещ екип?
Само че има подозрения към тях. И те не са единствено за едната договорка за 3 секунди. Първото е към размера на търгувания газ - 37 000 мегаватчаса е 20 пъти повече от естествения остатък за топъл ден, или за събота и неделя. Другото подозрение е, че те не са понижили поръчката към " Газпром ", не са понижили поръчката за изтегляне на газ от Чирен, подозрението е, че този остатък не е неспособност да се предвижда потреблението, а е за да бъде продаден.
За едната договорка новият шеф на " Булгаргаз " си призна, че е подписана с компанията, в която той е работил до предния ден. Но това не е единствената договорка, за жалост, тази информация се засекрети. Хубаво е да питате дали има други свързани лица.
Има ли други свързани лица?
Не мога да ви кажа, само че питайте, отговорът е забавен. Има ли други свързани лица и те сега в държавното управление ли са? Не мога да кажа повече от това, за жалост. Обмисляме с сътрудниците да водим каузи, с цел да има късмет съдът за разпореди, че това е информация от публичен интерес, и да смъкна засекретяването, което беше направено в енергийната комисия.
В момента вицепремиерът Асен Василев, енергийният министър Александър Николов и мениджъри в държавната енергетика са в Съединени американски щати. Какво очаквате да донесат оттова? Очаквам да разгласят по какъв начин са договорили пазаруването на акумулатори и построяването на цех.
А не очаквате ли вести за нова нуклеарна мощ - в " Белене " или в " Козлодуй "?
Не, съгласно мен няма да има никакво развиване нито по " Белене ", нито по " Козлодуй ". Вероятно ще разгласят доставка на нуклеарно гориво от Съединени американски щати за V и VI блок и по какъв начин ще работят интензивно в тази посока. Но изследванията дали това гориво е използвано за блоковете в " Козлодуй " се вършат от 4 година и са на финалната права. Това не е стартирало с смяната.
Вие сте от дълго време в политиката, познавате ли Делян Пеевски, в какви връзки сте с него?
Познавам Делян Пеевски само като народен представител от Движение за права и свободи в Народното събрание, нямали сме никакви допирни точки през годините. Не сме в никакви връзки.
Илко Желязков, глобен също предходната година по " Магнитски ", е работил в енергетиката, а се приказва, че двамата сте в спор и че точно вие сте възможният претендент за министър, който е изнудван от Желязков съгласно претекстовете на глобата. Така ли е и принуждавал ли ви е Желязков за нещо?
Това са някакви интриги, които не желая да разясня.
Делян Добрев е роден на 14 май 1978 година в Хасково. През 2002 година се дипломира като бакалавър по стопанска система в Уеслианския университет в Мидълтаун, Съединени американски щати. Магистър от УНСС. Първата му работа е в KPMG в Торонто. През 2009 година е народен представител от ГЕРБ в 41-ото национално заседание. През май 2011 година става зам.-министър на стопанската система и енергетиката. Министър на стопанската система, енергетиката и туризма от 2012 до 2013 година Депутат поредно от 41-ия до 47-ия парламент.Бил е ръководител на енергийната комисия, в този момент е неин заместник-председател.
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ