Името на празникът Петльовден“ води началото си от крайно тежки

...
Името на празникът Петльовден“ води началото си от крайно тежки
Коментари Харесай

2 февруари – Сретение Господне и Петльовден

Името на празникът „ Петльовден “ води началото си от извънредно тежки трагични събития, на които нашите прародини са били директни очевидци.

На 2 февруари се уважава мъжката рожба, а майките подготвят и поставят на трапезата петел, приготвен с ориз или зеле, който раздават на съседите за здраве и благополучие на чедата си.

Това се случва, тъй като в миналото еничарите минавали през домовете на българските фамилии, с цел да избират и вземат най-хубавите и здрави момчета, а на вратата оставяли кървясъл знак, че към този момент са минали през този дом. Това е кръвният налог.

Но българската майка е велика! В денят, в който се очаквали еничарите да минат, те жертвали петли, а с кръвта им правели отличителният злобен знак. Така ги заблуждавали и спасявали синовете си.

Предания

 Петльовден 2 февруари – Сретение Господне и Петльовден

Преданията описват следната 300 годишна история: Петльовден е обвързван със събирането на най-тежкия за нашия народ налог – кръвния, взимането на дребни момчета. Разпитаните остарели хора и легендата описват по какъв начин смела еркечанка (с.Еркеч; дн. с. Козичино, Бургаско) скрива мъжкото си чадо и отхвърля да го даде на турците, а те се заканват, че в случай че не го съобщи, то ще бъде заклано.

Тогава тя декларира, че сама ще заколи скъпото си момче, само че не ще им го даде. През нощта тя извежда и скрива детето си надалеч отвън селото, заклала в среднощ петела на прага на къщата и опръскала с кръвта му навсякъде. Когато сутринта пристигнали наново, турците останали стъписани пред постъпката на майката и повече не събирали момчета за еничари от село Еркеч. От тогава та до през днешния ден този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български.

Общото в множеството наименования произлиза от главната обредна процедура – жертвоприношението на петел.

Какво повелява обичаят?

Обичаят на Петльовден повелява петелът да бъде заколен на къщния предел от младеж, „ петелар ”, на към 15-16 години, който не е имал полова връзка. След като заколи птицата, петеларът прави кръстен знак за здраве с кръвта на птицата по челата на момченцата в къщата.

С петльовата кръв се рисуват кръстове и по външните страни на вратите. Главата на петела, обърната на изток, се поставя на портата, краката му се хвърлят на покрива на къщата, а перата на птицата се резервират. С тях кадят заболели и/ли урочасани. С част от петьовите пера се украсяват така наречен “колуни ”, тип флагове. Самият петел би трябвало да се свари цялостен, а по-късно от месото му може да се подготви манджа.

Жените и майките в къщата месят и кравайчета, вършат баница и/ли зелник, като част от петела и кравайчетата се раздават за здраве. В домовете с женска челяд, за здравето на момиченцата, се колят ярки (млади кокошки).

Доколкото се знае, в Странджанския край да вземем за пример към момента дамите колят за здравето на децата, без значение от техния пол, черен петел. Според локалните вярвания Свети Евтим, празнуван точно на 2 февруари, защищава от детски паралич и епилепсия.

Легенда за Петльовден

 Петльовден 2 февруари – Сретение Господне и Петльовден

Според легендата за Петльовден в мрачните години на робството еничарите събирали „ кръвен налог “. Те ходели по къщите и принудително отнемали мъжките чеда от родителите им. За да се знае в коя къща са били, те бележели вратите с кръв. За да скрие детето си, една майка заклала петел и с кръвта му напръскала пруста, портичката и оградата пред дома си. Когато еничарите пристигнали, видели кървавите следи и се убедили, че преди тях към този момент е предходна друга потеря. Така майката съумяла да избави сина си.

Всъщност е било процедура българските фамилии да маркират с кръв входните си порти, с цел да заблудят еничарите, че от техните къщи към този момент са взети момчета за попълване на войските на османската империя.

Вторият „ Трифунеи “, т.е. денят след българите назовават Петльов ден и по своя темперамент това е мъжки ден. Старите хора разправят, че този ден се уважава, тъй като, още когато цар Ирод избивал младенците в търсене на новия цар, една майка, с цел да резервира рожбата си, накървила всички съседски врати с отрязаната глава на петле, като объркала нишана и избавила момченцето си. После тази легенда нагодили към еничарските золуми, само че празникът останал.

Какво се поставя на трапезата?

 Петльовден 2 февруари – Сретение Господне и Петльовден

На обредната софра на Петльовден наложително се поставя цялостен сварен петел или приготвен с булгур на яхния; зелник, който се прави от булгур и сирене, прясна питка, кравайчета и греяно вино, подправено с пикантен червен и черен пипер.

В предишното на този ден нашите предци не докосвали нищо остро – нож, секира, ножица, куки, не плетели и не работели. Вярвало се, че по този начин децата няма да се родят с белези и ще бъдат здрави. Младите девойки не излизали на открито, тъй като се вярвало, че какъвто човек срещнат първи през този ден, с подобен темперамент ще бъде и бъдещият им брачен партньор.

По това какъв е денят се гадаело каква ще е годината. Ако времето е хубаво, такова ще е и през идващите 40 дни. Ако на този ден дадеш пари – цяла година ще даваш, в случай че вземаш – цяла година ще вземаш.

Петльовден обичаи

2 февруари се отбелязва като празник на мъжките чеда. И до момента жителите на варненските села Голица и Кривини честват Петльовден. Облечени с празнични облекла, те разхождат из улиците по един петел, след което го обезглавяват рано сутринта на 2-ри февруари. Части от сварения петел, дружно с пита и мед се раздават на съседите за здраве. В някои региони за трапезата на Петльовден колят черна кокошка за курбан.

На този ден е неразрешено е да се работи, тъй като се има вяра, че това е „ черен “ ден и в случай че се подхване нещо, „ къщата ще се почерни “ и децата ще се раждат белязани. Спазва се строго половото самоограничение: по този начин ще се усили плодовитостта на домашните животни и те ще бъдат живи и здрави. Жените не пипат остри предмети, не режат самун, конци или дърва, с цел да бъдат здрави децата. Не се вършат годежи и сватби.

На този ден се месят питки и се раздават в две къщи. По това кой първи ще пристигна в къщата се гадае какво дете ще се роди първо мъжко или женско. Девойките имат вяра, че бъдещият им брачен партньор ще наподобява по външен тип и манталитет на оня мъж, който срещнат пръв.

В някои региони на България Петльовден е прочут като св. Черна, баба Черна, Черен ден и е знак на мрачевина. Затова обредните дейности на празника би трябвало да умилостивят неприятните сили. Те включват жертвоприношение на петел или кокошка. Тези езически по наличието си ритуали, са приспособени към кулра към св. Евтимий.

В християнските и дохристиянските култури петелът възвестява изгрева на слънцето. С неговия облик е обвързвана и визията за възкресението на мъртвите – той е знак на постоянно възраждащия се живот. Майките, които имат момченца, гостуват на своята баба-акушерка в селото. Носят се погача, заклан петел и блага.

Честит празник на всички момчета, мъже и майките на мъжки чеда!

Сретение Господне

 Петльовден 2 февруари – Сретение Господне и Петльовден

На Петльовден означаваме и Сретение Господне. Това е един от четирите празника, отдадени на Божията майка. Според писанията при раждането на Христос светото семейство живее във Витлеем, в къщата на тяхната родственик Саломея.Това е доста огромен ден, тъй като е в чест на посрещането на Исус Христос в 40-ия ден от рождението Му.

Пресветата Богородица – Дева Мария с праведния Йосиф, на 40-ия ден от рождението на Божият наследник го донесли в Йерусалимският храм, с цел да бъде показан пред Бога и да принесат своята жертва – две гургулици.

 2 февруари - Сретение Господне и Петльовден Сретение Господне / фотография с права на HappyWoman.bg

След като Божият наследник Исус Христос бил донесен от праведните си родители в храма, Симеон пристигнал и със заветен боязън Го поел в своите прегръдки, издигнал Го нагоре като пред Всевишния Господ и произнесъл популярни и паметни слова.

В храмът ги посрещнал старецът Симеон, който доста години от своя правоверен и благоверен живот очаквал тази среща. Според легендата той е един от 72-мата еврейски преводачи, които превеждат Светото писание на гръцки при цар Птолемей II Филаделф.

 2 февруари - Сретение Господне и Петльовден Сретение Господне / фотография с права на HappyWoman.bg

В същият този момент се явил Ангел Господен и го хванал за ръката. На Симеон било дадено, че няма да почине, до момента в който не се извърши пророчеството на Исая.

Дева Мария и праведният Йосиф се възхитили на тези благословени думи. Колко щастливи са били те, тъй като праведните Симеон и Анна, в действителност доживели да видят с очите си Спасителя на света.

В Православието е непокътнат старозаветният бит за 40-дневно ликвидиране след раждането на дете. Обикновено на 40-ия ден или по-късно майката и детето отиват в храм, с цел да им се прочетат молебствия.

Молитвите на „ четиридесетия ден “ се четат на дамата, след което тя към този момент може да се допре до светилището и да се моли в храма (преди това тя не може да влиза вътре). Бебето се внася в храма, а момчето се внася от свещеника в Олтара.

В националните показа света Богородица е настойничка на бременността и родилките, само че също е “вълча Богородица ”, обвързвана с животни, олицетворяващи демоничните сили на долния свят.

Ето една доста мощна молитва за Сретение Господне

О Всемилостиви Боже,
В този заветен ден на Сретение Господне се приближавам с дълбока религия и примирение. Моли се моето сърце да бъде отворено за Твоята безкрайна обич и мъдрост. Напълни ме със Светия Си Дух, с цел да бъда светлина и вяра за ближните ми, както Твоят Син, Исус Христос, озари света с истината Си.

Господи, както Мария и Йосиф претърпяха Божията берекет в Твоето Сретение, подари и мен с схващане за Твоя проект и с подготвеност да последвам Твоите заповеди. Нека Твоята свята светлина озари пътеката ми, да ме води през компликациите и да ме изпълва с религия, вяра и обич.

В този ден, когато се събираме в молитва и признателност, апелирам Те да помилваш всички, които страдат, да лекуваш болните, да утешаваш скърбящите и да дариш мир на раздвоените. Помогни ми да бъда инструмент на Твоята берекет, да правя положително и да споделям Твоята обич с всички към мен.

Благослови моето семейство, другари и всяко живо създание, с цел да можем дружно да се стремим към небесното царство, изпълнени със примирение и наслада от Твоята неизмерима благосклонност.

Господи, посредством силата на Твоя Син и Светия Дух, дано тази молитва бъде израз на моята безконечна религия и лоялност към Теб. Дарувай ни религия, която преодолява всички провокации, и ни води по пътя на истината и светлината.

Амин.

Кой чества имен ден на Петльовден?

На 2 февруари Имен ден честват всички, които носят имената и техните производни: Радослав, Радослава, Радостин, Ради, Радо, Радко, Радост, Радостина, Рада, Радина, Радка, Драго, Драга, Драгомира, Драгомир, Ралин, Ралина, Ванеса, Средка, Средко.

Честит имен ден на всички именици!

Църковните празници носят дълбока духовна символика и ни припомнят за вярата, традициите и полезностите, които ни свързват с Бога. Всяка дата в християнския календар има своето значение и поучителни уроци, които ни водят към по-добър и преклонен живот. Остави коментар или се абонирай за нашия бюлетин, с цел да получаваш още вдъхновяващи препоръки непосредствено в пощата си на тематика църковни празници и християнство!

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР