Трифон Зарезан (Свети Трифон) – 1 февруари – традиции и обичаи
Обичаи и обичаи на Трифон Зарезан – 1 февруари, са свързани с респект към Свети Трифон. В българската фолклорна традиция двата празника се преплитат. По остарял жанр, народът чества Трифоновден на 14 февруари, когато стопаните обредно „ зарязват “ лозето. Този ден е доста обичан от хората и се отбелязва с забавление, вино и празнична софра.
Трите дни 1, 2 и 3 февруари образуват празничен цикъл, наименуван Трифунци, които са наречени Вълчи празници. На 2-ри февруари се отбелязва Сретение Господне, а на 3-ти февруари се уважава Свети Симеон.
Ето какви са обичаи и традиции на Трифон Зарезан:

Празникът е отдаден на лозите, тъй като се счита, че светецът Свети Трифон е врач и настойник на лозарството и винарството, градинарството и кръчмарите.
Обичаи на Трифон Зарезан
Стопанката на къщата става рано и омесва ритуален „ трифонски “ самун – погача, която украсява с лозов лист. Сготвя се кокошка, пълнена с ориз, булгур или зеле. Храната се подготвя и се дава на мъжете, които потеглят с нея към лозето под звуците на музика и песни.
Рано сутринта мъжете отиват на лозята, с цел да създадат ритулано „ зарязване “ на лозите. Със себе си носят вино, питка, кокошка. Бъклицата е цялостна с най-хубавото виновност, с цел да бъде хубаво гроздето и да има благодат.
Всеки собственик разкопава към най-голямата лоза, полива три пъти към корена й с вино, а на четири места, които са посоките на света, поставя самун на корена от обредната пита, ръси пепел и най-после отрязва три пръчки от лозата. Наричанията са с думите:
„ Колкото капки в бъклицата, толкоз грозде на лозата “. От лозовите пръчки мъжът си свива венец, привързва го с червен конец и го слага на калпака си. После се прекръства три пъти и произнася благословия: „ Нека е хаирлия тази година! От лоза по шиник грозде да берем, от кютюк по бакър вино да налеем и през праговете да прелее! “

След това всички се събират на обща софра и пробват храната, там където се намират на лозето. После избират Цар на лозята, който е състоятелен мъж и добър лозар. Правят му венец от лозови пръчки, качват го на кола (в някои села сяда върху ръцете на двама мъже) и го водят до у дома, където веселието продължава.
Това е напълно мъжки празник, на този ден строго разграничени са ритуалите при мъжете и дамите. Обичаят повелява стопанката на къщата да стане рано и да опече ритуален самун, декориран с лозово листо. Вари се и пиле или кокошка и се подготвя с булгур или ориз, а в бъклица се налива от най-хубавото вино. В нова вълнена торба стопанинът на къщата поставя питата, кокошката, бъклицата вино и потегля към лозето, с цел да го подреже. Жената изпраща мъжа най-вече до края на селото.
На лозята отиват единствено мъжете лозари, които извършват обичая зарязване.
Всеки мъж зарязва в своето лозе по няколко кютука („ гижи “, „ главини “), а от всеки кютук или всички пръчки, или по 2-3 броя. Мъжът се прекръства, полива вино към кютука, зарязва с косера и отново полива, като благославя. На места ръсят със светена вода от трифонденския водосвет.

След като всеки собственик е зарязал своето лозе, всички се събират на обща софра.
На земята, върху дълги пешкири, се подрежда храната. Освен пълнената кокошка с някакво жито или кисело зеле, както и пита под формата на плитка или украсена с фигури като грозде, на трапезата се поставя печена луканка, омлет, тутманик, печени орехи и наложително – вино.
По средата се поставя огромна китка от босилек, в която са втъкнати три лозови пръчки. Най-старият и почитан лозар взима китката и споделя: „ Който е цветущ, дано да поеме китката и бъде цар! “ Избира се цар на лозята, нормално заможен човек и главата му се окичва с венец от лозови пръчки, а раменете му са с различен венец.
Царят е теглен в колесаря от лозарите, на фона на гайдарски звуци, барабан, гъдулки, след което се насочат към града или селото. Там стопират пред всяка къща, където домакинята изнася в бял казан вино, първо дава на царя да пие, по-късно черпи цялата свита.
Останалото вино в котела се плисва върху царя и се изрича благословията: „ Хайде, дано е благодат! Да прелива през праговете! “. Царят дава отговор на благословията с „ Амин “. Когато стигне до дома си, царят се преоблича с нови облекла, само че остава окичен с венците и сяда на дълга софра, с цел да посрещне хората от цяло село.
Хорото има основен темперамент при празника. Хоро играят мъжете на лозето със забучени в пояса или свити на венец лозови пръчки. Хоро се играе на общата софра на лозята, хора и ръченици се играят по пътя от лозята до селото. Накрая в средата на селото, на площада, се играе така наречен Зарезанско или Трифонско хоро.
Вярва се, че на този ден никой не би трябвало да се прибере изтрезнял, тъй като това не е добра прокоба.
Вечерта пък се гадаело по въглените в огнището каква ще е годината.
Гадания и поличби

Както на всички обичайни празници, и на Трифон Зарезан се прави врачуване за реколтата и времето. Ако на празника вали сняг на парцали, пролетта ще е дъждовна, пчелите ще се роят и годината ще е плодородна.
Вярва се, че какъвто човек срещнеш на първо време на улицата – подобен шанс ще имаш.
Вечерта преди празника, са гадае по въглените в огнището, каква ще е годината.
Същата вечер наложителни се почистват комините, с цел да не пада реса на лозята.
Ако дадеш пари назаем на този ден – цяла година ще даваш. Ако вземеш пари – цяла година ще вземаш.
Жените не трябва да пипат остри предмети, с цел да не атакуват вълците животните. Не би трябвало и да шият.
Вярва се, че на този ден никой не би трябвало да се прибере изтрезнял, тъй като това не е добра прокоба.
Трапеза
Какво да сложим на трапезата на Трифон Зарезан?
Най-важният детайл на трапезата е обредната пита. Друго главно ядене по национален бит е пълнена кокошка.
Освен питка и кокошка на Трифоновден можете да сложите ядки, сушени плодове, лешници, фъстъци, орехи. Интересено е, че може да захаросате ядките. Преди да ги изпечете, прибавете малко захар и печете в умерена фурна. Може да подсладите сушените плодове с пудра захар и ром.
Виното е наложително за този празник. Препоръчва се алено вино за зимните дни. Добре е да го извадите малко преди да дойдат гостите, с цел да е със стайна температура.

Виното се комбинира с главното ядене, само че може да се употребява и с десерта. Почерпете гостите с най-хубавото вино – това, което прави синджир от горната страна в чашата, когато наливате. Смята се, че каквото вино сложите на Трифон Зарезан, такова грозде ще родят лозниците.
Содена питка
Продукти:
2 чаши 1/2 брашно
1 лъжичка сол
1 лъжичка сода за самун
1 чаша хладка вода
1 с.л. оцет
3 с.л. олио
Начин на подготвяне:
Първо
Погасете содата в оцета. Пресейте башното и направете кладенче. В него сложете сол и олио и постепенно прибавете 1 чаша хладка вода за въвличане на тестото.
Второ
Замесете меко тесто, оваляйте в брашно и го оставете да почива 15 минути. В намазана с олио тавичка оформете питка, като оставите малко парче тесто за декорация. С вилица набодете цялата питка, с цел да не се напука.
Трето
От парченцето тесто направете фигурки с обичайни претекстове, които да поставите върху питката – грозд, слънце, кръст, класове, стръкче, птиче, цвете. Намажете с олио и печете на 180 C за 35 минути. Като я извадите от фурната, напръскайте с вода и завийте с забрадка, с цел да омекне.

Пълнена кокошка със зеле и булгур
Продукти:
1 бр кокошка
1 кг зеле
210 гр булгур
120 мл олио
15 гр червен пипер
джоджен
сол
Начин на подготвяне:
Първо
Почистете, измийте и посолете 1 бр кокошка. Запазете дреболиите.
Второ
Нарежете зелето и го задушете в малко олио, дреболиите и булгура. Добавете червен пипер и свеж джоджен на ситно.
Трето
Залейте сместа с топла вода и оставете да ври към 15 минути, с цел да омекне изцяло зелето. Вземете от готовата плънка и напълнете кокошката с нея, като след това я зашиете.
Четвърто
Плънката, която остава се поставя в глинен съд, върху нея се поставя кокошката, налива се 1 дребна чашка вода и 1 дребна чашка зелев сок, захлупва се с капака и се пече към 90 минути на 200 C.

В някои краища на България Трифон Зарезан се счита за начало на пролетната работа и стопаните закичват животните със здравец и прекаждат с тамян.
На някои места има бит хората да заплашват дърветата, че ще ги секат, с цел да са плодородни.
На този ден се гадае каква ще бъде реколтата, в случай че има сняг, ще бъде богата.
В основата на Трифоновден е залегнало езическото удостояване на старите богове Сабазий, Дионисий, Бакхус.Този ден от календара е временен и е на границата сред зимата и пролетта. Той се сързва с гадаене, карнавални игри, събуждането на природата, естествените богове, които умират и още веднъж възкръсват.
Трите дни след 1 февруари се свързват с православната традиция. Вярва се, че Божията Майка е настойничка на майчинството и се вършат доста вълшебен дейности за бездетните дами.
И през днешния ден народът уважава Трифон Зарезан, съблюдава обредността, тачи обичаи и традиции. На този ден се чества денят на виното, лозята и лозарството.

На Трифоновден се вършат и гадания за характера на времето и за реколтата. Вярва се, че в случай че на първи февруари вали сняг на парцали, то и пролетта ще е дъждовна, пчелите ще се орят и годината ще е плодородна.
Кой чества имен ден през днешния ден?
Имен ден честват всички с имена Трифон, Лозан и производни: Трифонка, Лозана, Лозина, Секул, Тричко, Радко, Рачо, Гроздан, Веселин.
Ето няколко Силни молебствия към Свети Трифон
Молитва към Свети Трифон за помощ и протекция
О, свети и праведни Трифоне, чудотворче и застъпниче пред Господа!
С религия и очакване прибягвам до твоята свята помощ, тъй като знам, че Бог те е дарил с берекет да лекуваш болните, да прогонваш злото и да закриляш правилните.
Моли Господа, Всемогъщия и Милосърдния, да елементарни греховете ни, да ни избави от беди, заболявания и врагове, забележими и невидими. Изпълни сърцата ни с мир, обич и религия, с цел да вървим по праведния път.
О, славни Свети Трифоне, покровител на земеделците и лозарите, благослови труда на ръцете ни, та да носи положителни плодове! Запази нивите, лозята и градините ни от всевъзможни несгоди – суша, градушки, стихии и вредители.
Не допускай зло да ни връхлети, само че ни помагай да живеем с очакване в Божията благосклонност и доброта. О, свети Трифоне, старателно те молим, бъди наш ходатай пред престола на Всевишния и ни дарявай със здраве, мир и благоденствие.
Амин.
Молитва към Свети Трифон за излекуване
О, преславни свети Трифоне, Божи угодниче и чудотворче!
Ти, който си получил берекет от Бога да лекуваш недъзите на индивидите и да прогонваш бесовете, прибягвам до твоята свята помощ.
Изправи ме (или: „ изправи [името на болния] “) от заболяването, която ме е сполетяла, и ме укрепи с Божията мощ. Моли Господа, нашия доброжелателен Лекар, да елементарни греховете ми и да изпрати Неговото излекуване върху мене, тъй като Той е единственият Истинен Целител на душата и тялото.
С религия и вяра в твоето покровителство, апелирам те, свети Трифоне, изгони всяка болест и страдалчество от мене, подари ми здраве и здравина, с цел да величая Божието име през всички дни на живота си.
Амин.
Молитва към Свети Трифон за отбрана от несгоди
О, славни и пресвети Трифоне, добър Божи угодниче и всесилен покровител!
С очакване се обръщам към тебе и те апелирам: бъди мой настойник и страж от всяко зло.
Закрий ме с твоята небесна протекция от противников набези, зли сили, вълшебства, урочасвания и всевъзможни демонски козни. Прогони от мене и от вкъщи ми всяка неволя, болест и злощастие.
Моли Господа, нашия милосърден Бог, да ми даде мощ и мъдрост да издържам на всяко прелъщение, да укрепи вярата ми и да ме води по пътя на правдата. Нека мирът, благодатта и Божията обич да царуват в сърцето ми вечно.
Амин.
Молитва към Свети Трифон за изобилие и триумф в земеделието
О, преславни свети Трифоне, небесни покровителю на земеделците и лозарите!
С религия и примирение те апелирам: измоли от Всемогъщия Бог благословение за нашите ниви, градини и лозя.
Запази ги от суша, градушки, наводнения и всевъзможни естествени бедствия. Отблъсни нездравословните инсекти и заболяванията, които погубват плодовете на нашия труд.
Измоли от Бога да даде несметен плод на земята ни, с цел да храним домовете си и да оказваме помощ на нуждаещите се. Дарувай ни усърдие, самообладание и признателност, с цел да сеем и жънем с наслада и очакване в Божията благосклонност.
Нека по твоето покровителство земята ни бъде благословена, а трудът ни – сполучлив, за популярност на Бога и за наше благоденствие.
Амин.
Църковните празници носят дълбока духовна символика и ни припомнят за вярата, традициите и полезностите, които ни свързват с Бога. Всяка дата в християнския календар има своето значение и поучителни уроци, които ни водят към по-добър и преклонен живот. Остави коментар или се абонирай за нашия бюлетин, с цел да получаваш още вдъхновяващи препоръки непосредствено в пощата си на тематика църковни празници и християнство!

