Днес, 1 февруари, България отбелязва Деня на признателност и почит

...
Днес, 1 февруари, България отбелязва Деня на признателност и почит
Коментари Харесай

1 февруари – Ден на признателност и почит към жертвите на комунистическия режим

Днес, 1 февруари, България отбелязва Деня на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим.

Датата е определена в памет на събитията от 1945 година, когато са изпълнени най-масовите смъртни присъди в българската история, произнесени от така наречен Народен съд. През 2011 година тя е публично оповестена за Ден на респект с решение на държавното управление на ГЕРБ по предложение на президентите Желю Желев (1990-1996) и Петър Стоянов (1997-2002). Идеята е показана от политическия бежанец и човеколюбец Димитър Паница.

Защо 1 февруари е разгласен за отдаване на респект към жертвите на комунистическия режим?

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

Тази дата остава вечно белязана от нещастието на хиляди българи. На 1 февруари 1945 година Първи и Втори висш правосъден състав на Народния съд осъждат на гибел тримата регенти на България, 22 министри, 8 царски съветници, 67 депутати, 47 генерали и полковници. Присъдите са изпълнени неотложно, без право на обжалване.

Народният съд – наказателен инструмент на комунистическата власт
Наричан „ национален “, само че лишен от всякаква правда и правдивост, този правосъден фарс е основан в нарушаване на Търновската конституция. Той не е без значение правораздаване, а механизъм за физическото елиминиране на политическия, военния, стопанския и интелектуалния хайлайф на България.

Народният съд слага началото на политическото „ правораздаване “, което в идващите 45 години ще изпрати на гибел или в лагери хиляди „ врагове “ на режима.

Процесът е дирижиран от Москва посредством руския жител и комунистически водач Георги Димитров, който подрежда:
„ Никой не би трябвало да бъде оневинен! “
„ Никакви съображения за човечност и състрадание не би трябвало да играят каквато и да е роля. “

Смразяващата статистика

-Дори десетилетия по-късно числата остават шокиращи: -10 897 присъди в 131 правосъдни процеса -2730 души наказани на смърт -Около 200 души убити преди правосъдните процеси -Над 200 иззети предприятия и хиляди недвижими имоти -Изселени 4325 фамилии, към 12 000 души наранени

Присъдите на 1 февруари 1945 година са изпълнени още същата нощ. Осъдените са откарани край Софийските гробища в Орландовци, където са екзекутирани, а телата им – хвърлени в бомбени кратери и зарити със сгурия.

Паметта за жертвите – дълг на поколенията

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

За страдание, 32 години след края на комунистическия режим, политическите разделения в обществото не престават. Българската социалистическа партия – правоприемник на комунистическата партия – в никакъв случай не е поднесла публично опрощение за репресиите.

През 2018 година Българска социалистическа партия даже популяризира декларация, в която оправда Народния съд като „ належащо и неизбежно правораздаване “. След острия публичен отзив документът беше отдръпнат, само че остана като удостоверение за неналичието на преосмисляне на тоталитарното завещание.

През 2012 година президентът Росен Плевнелиев (2012-2017) стана първият настоящ държавен глава, който уважи жертвите на комунизма на 1 февруари. Тази традиция обаче не беше продължена от неговия правоприемник Румен Радев, който досега заобикаля да се включва в честванията.

Закон за оповестяване на комунистическия режим в България за незаконен

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

През 2000 година България одобри специфичен закон, който афишира комунистическия режим в България за незаконен, а Българската комунистическа партия – за виновна за ръководството сред 1944 и 1989 година, довело страната до национална злополука.

В закона са разказани и някои от закононарушенията на комунистическия наказателен уред против жителите на, отвън нарушаването на цивилен права, отнемането на всяка опция за независимост на словото и нарушаванията на съществени правила на правовата страна:

-екзекуции, безчовечен затворнически режим, лагери за насилствен труд, мъчения, подлагане на жестоки насилия;

-освидетелстване или настаняване в психиатрични заведения, като средство за политически репресии;

-лишаване от право на собственост;

-възпрепятстване и възбрана за приемане на обучение и практикуване на професия;

-възпрепятстване на свободното придвижване във и отвън страната;

-лишаване от гражданство;

Всички дейности на лица, които през посочения интервал са били ориентирани към опозиция и отменяне на комунистическия режим и неговата идеология, са обективни, морално оправдани и почтени за респект, одобряват депутатите в закона, който е в действие и до през днешния ден и в никакъв случай до момента не е променян.

Ние помним!
Днес свеждаме глави пред паметта на хилядите починали. Помним и ще предадем тази памет на идните генерации, с цел да не се повтарят в никакъв случай повече ужасите на тоталитарния режим.

Защо би трябвало да отдаваме респект към жертвите на комунистическия режим?

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

Денят на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим, 1 февруари, е значим ден за България. Той ни припомня за тъмните години на комунистическия режим, траял от 1944 до 1989 година и белязал орисите на хиляди българи.

По време на този режим, хиляди хора са били преследвани, измъчвани и убивани поради своите политически убеждения, генезис или просто тъй като са били неуместни за властта. Интелектуалци, духовници, учители, лекари, инженери, земеделци и доста други са били подложени на репресии, лагери и даже гибел.

Комунистическият режим е оставил дълбоки рани в българското общество. Той е довел до загуба на човешки животи, разрушение на фамилии, лишаване на благосъстоятелност и ограничение на свободата на словото и на изразяването.

Днес, ние отдаваме респект към жертвите на комунистическия режим, с цел да не забравим тяхната история и да не допуснем тя да се повтори. Този ден е ден за поклонение, размисъл и поука.

Поклонение:

Свеждаме глава пред паметта на жертвите и показваме нашата благодарност към тяхната храброст и жертвоготовност.
Поднасяме цветя и венци на паметниците и местата, свързани с комунистическия режим.
Организираме възпоменателни събития и четения, с цел да запазим жива паметта за жертвите.

Размисъл:

Обсъждаме и осмисляме историята на комунистическия режим, с цел да извлечем поучения от нея.
Анализираме аргументите и последствията от този режим, с цел да разберем по какъв начин е допустимо да се стигне до сходни нещастия.
Замисляме се за цената на свободата, демокрацията и човешките права.

Поука:

Учим децата и младежите на историята на комунистическия режим, с цел да ги предпазим от повтаряне на грешките от предишното.
Развиваме критическо мислене и дарба да се противопоставяме на всяка форма на тирания и подтисничество.
Изграждаме общество, учредено на полезностите на свободата, демокрацията, справедливостта и човешките права.

1 февруари е ден, който ни припомня за значимостта на паметта и поуката от историята. Нека в никакъв случай не забравим жертвите на комунистическия режим и да продължим да се борим за едно по-добро бъдеще за България.

Как можем да отбележим този ден?

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

Има доста способи да отбележим този значим ден и да почетем паметта на жертвите на комунистическия режим. Ето някои оферти:

Посетете мемориали и монументи: В доста градове има мемориали и монументи, отдадени на жертвите на комунизма. Посещението на тези места е метод да изразите своята респект и благодарност.

Присъствайте на възпоменателни събития: На 1 февруари постоянно се провеждат възпоменателни събития, като да вземем за пример панихиди, поклонения и четения. Присъствието на тези събития е метод да се обединим с други хора и да почетем паметта на жертвите.

Запалете свещ: Запалването на свещ е алегоричен акт на респект и памет. Можете да запалите свещ в черква, на мемориал или вкъщи си.

Споделете истории: Разкажете на околните си за комунистическия режим и за жертвите му. Споделянето на истории е метод да запазим жива паметта и да предадем знанията си на идващите генерации.

Прочетете книги и публикации: Има доста книги и публикации, които описват за комунистическия режим и за жертвите му. Четенето на тези материали е метод да научим повече за историята и да осмислим случилото се.

Гледайте филми и документални филми: Съществуват доста филми и документални филми, които описват за комунистическия режим. Гледането на тези филми е метод да се потопим в атмосферата на това време и да разберем по-добре какво се е случило.

Поговорете с околните си: Попитайте вашите баби и дядовци за техните мемоари от комунистическия режим. Разговорите с възрастни хора са скъп източник на информация и могат да ни оказват помощ да разберем по-добре историята.

Посетете музеи и изложения: В някои музеи и изложения можете да видите артефакти и документи, свързани с комунистическия режим. Посещението на тези места е метод да научим повече за историята и да забележим от първа ръка доказателства за закононарушенията на режима.

Всеки може да избере метод да означи този ден, който е най-подходящ за него. Важното е да не забравим жертвите на комунистическия режим и да продължим да се борим за едно по-справедливо и демократично общество.

Как се отбелязва в България?

 комунистическия режим 1 февруари – Ден на благодарност и респект към жертвите на комунистическия режим

На този ден се провеждат разнообразни събития, които имат за цел да почетат паметта на жертвите и да припомнят за закононарушенията на комунистическия режим. Ето някои от методите, по които се отбелязва този ден в България:

Поднасяне на венци и цветя: Пред мемориалите и паметниците, отдадени на жертвите на комунизма, се сервират венци и цветя от политици, общественици и жители.

Възпоменателни събития: В доста градове се провеждат възпоменателни събития, като да вземем за пример панихиди, поклонения и четения.

Изложби и филми: В музеи и галерии се провеждат изложения, отдадени на комунистическия режим, а по кината и малките екрани се излъчват филми и документални ленти по тематиката.

Образователни начинания: В учебните заведения и университетите се организират беседи и лекции, отдадени на историята на комунизма и неговите жертви.

Публикации в медиите: В деня на почитта към жертвите на комунизма, доста медии разгласяват материали, отдадени на тази тематика.

Освен формалните събития, доста хора означават този ден и самостоятелно, като възпламеняват свещ в памет на жертвите или споделят истории за комунистическия режим със своите близки.

Денят за респект към жертвите на комунистическия режим е значим ден за България, който ни припомня за тъмните години от нашата история и ни учи на значимостта на свободата, демокрацията и човешките права.

На този ден означаваме значими събития, белязали историята и културата, по тази причина не пропускай да се включиш в нашата общественост! Остави коментар и показа своите мисли за днешния ден или значимо историческо събитие, което се празнува. Твоето мнение е скъпо за нас и за всички, които обичат да черпят ентусиазъм и градивност от предишното. А в случай че искаш да бъдеш постоянно осведомен за още забавни обстоятелства, вдъхновяващи истории и потребни препоръки, абонирай се за нашия бюлетин! Така ще получаваш най-актуалното наличие непосредствено в пощата си, без да пропускаш значими моменти. Независимо дали става дума за исторически годишнини, интернационалните празници или събития, свързани с културата и обществото, ние ще се погрижим да ти предоставим стойностна информация, която ще разшири хоризонтите ти. Абонирай се в този момент и стани част от нашата общественост, която цени знанието и вдъхновението!

Източник: happywoman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР