Икономиката на САЩ се сви за второ поредно тримесечие, което

...
Икономиката на САЩ се сви за второ поредно тримесечие, което
Коментари Харесай

Икономиката на САЩ се сви още, засилват се страховете от рецесия

Икономиката на Съединени американски щати се сви за второ следващо тримесечие, което ускорява опасенията, че нарасналата инфлация и намаляващото търсене могат да въвлекат страната в нова криза, оповестява „ Бизнес Инсайдер “.

Брутният вътрешен артикул на стопанската система се е свил с годишен ритъм от 0,9% през тримесечния интервал, завършил през юни, заяви Министерството на търговията в предварителна оценка. Експертите чакаха Брутният вътрешен продукт на Съединени американски щати за второто тримесечие да нарасне с 0,3% на годишна база. " През второто тримесечие на 2022 година действителният Брутният вътрешен продукт е намалял с 0,9% на годишна база след спад от 1,6% през първото тримесечие ", се споделя в документа.

Много американски анализатори считат, че две поредни тримесечия на стопански спад са главен симптом за криза. Преди това Белият дом неведнъж е заявявал, че това не е по този начин и че стопанската система на Съединени американски щати ще избегне рецесията.

Възстановяването от ковид е доста по-бавно през тази година, възпрепятствано от казуса с веригите за доставки, по-слабите разноски и най-бързата инфлация от 41 години насам. Търговските дефицити и по-бавното повишаване на запасите доведоха до ненадейно стесняване през първото тримесечие, отбелязвайки първия спад след пандемичния срив. Данните за второто тримесечие провокират опасения за техническа криза, която се дефинира като поредни тримесечия на негативен напредък на Брутният вътрешен продукт.

Докладът идва в сериозен миг. Потребителите и предприятията се борят с тежестта на инфлацията и по-високите разноски по заемите. В сряда Федералният запас увеличи главния си лихвен % с три четвърти от пункта за втори следващ път в устрема си да преодолее най-тежкия инфлационен гърмеж от четири десетилетия насам. Фед се надява да реализира прословутото мъчно " меко приземяване ": Това ще докара до закъснение на икономическия напредък, без да провокира криза, оповестява „ Вашингтон Таймс “.

Председателят на Фед Джером Пауъл и доста икономисти обявиха, че въпреки стопанската система да демонстрира известно намаляване, те се съмняват, че тя е в криза. Много от тях показват по-специално към момента постоянния пазар на труда с 11 млн. отворени работни места и извънредно ниското равнище на безработица от 3,6.

Въпреки че отчетът обрисува мрачна картина на представянето на стопанската система, други данни сочат, че до края на юни възобновяване все е в действие. Създаването на работни места остава извънредно мощно, като през предишния месец в страната бяха добавени 372 000 работни места в неселскостопанския бранш. Междувременно нивото на безработица остана на исторически ниското равнище от 3,6%. Ако трендовете в наемането на личен състав се запазят, Съединени американски щати са на път да се върнат към стойностите на заетостта отпреди пандемията до края на лятото.

Потребителските разноски също остават постоянни, въпреки и ненапълно да са понижени от внезапното повишаване на цените. През юни продажбите в комерсиалните обекти и заведенията за хранене останаха над предкризисната наклонност. Потребителското търсене съставлява към две трети от икономическата интензивност. Поради това устойчивите разноски на американците демонстрират, че стопанската система към момента не се е преобърнала. /БГНЕС
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР