Смяната на времето – майтапът на Франклин, който стигна твърде далеч
Идва оня миг, в който заран очи тъмнеят, глава се люшка…
Защото прекосяването към зимното часово време обичайно носи със себе си стрес за тялото и циркадния темп. Ставането по мрачно води до мъчно пробуждане и нахлуване в делничните отговорности и до чудене кой изобщо е измислил сходно знамение.
Най-често концепцията за промяната на времето се наблюдава до Бенджамин Франклин, единствено че корените на въртенето на часовниците с час напред и час обратно не са тъкмо там. Но по реда си…
Всичко стартира, когато Франклин изпраща шеговито писмо до парижани и вестник Journal de Paris.
Цялото писмо, написано през 1784 година, е изтъкано от фина подигравка. В него Франклин разказва по какъв начин предната вечер е бил на посетители и парижките домакини извадили новата си газена лампа, която била необикновено изтънчена.
Снимка: iStock
Оказва се обаче, че лампата харчи прекалено много газ за светлината, която обезпечава на стопаните си.
След това американецът, който в това време се майтапи, че обожава икономиите, пък се трансферира на прекомерно ранното си пробуждане в Париж в 6 сутринта, когато френската столица към този момент била облята в слънчева светлина.
Оттам се заражда концепцията на фена на икономиите за изместване на часовниците с час напред в шестте есенно-зимни месеца на годината. По негови калкулации, освен това тоста тъкмо написани, промяната ще спести от свещи, газ за лампите и ще обезпечи повече слънчева светлина даже и в най-тъмните месеци.
Парижани, а и целият свят, долавят тънкия комизъм на Бенджамин Франклин и не приема съществено предлагането му.
Снимка: iStock
Както прецизира Институтът „ Франклин “ на уеб страницата си, концепцията, която се трансформира в действителност, е на ентомолога от Нова Зеландия – Джордж Хъдсън. През 1895 година той предлага да местим стрелките с два часа напред или два часа обратно според от сезона.
Мотивите на Хъдсън са напълно персонални – той желае повече светлина през денонощието, с цел да събира инсекти за сбирката си.
Подобно скимване се загатва и в трудовете на британеца Уилям Уилет и през 1916 година в последна сметка е тествано в Германия. Целта е същата, която Бенджамин Франклин на подбив загатва в писмото си – спестовност на гориво в сложните времена на Първата международна война.
По оценки на Берлин от оня интервал, промяната на времето би икономисала 23,8 млн. $ тогавашни пари.
Newscafe България
Държавите от Европейски Съюз сигурно ще сменят часовото време и през 2025 година
Смяна на времето 2024: Кога местим стрелките с един час обратно
Държавите от Европейски Съюз сигурно ще сменят часовото време и през 2025 година
И по този начин през 1918 година огромна част от Европа плюс Съединените американски щати към този момент упражняват промяната на времето.
Оттогава насам са тествани разнообразни разновидности при промяна на времето.
И европейските страни, и Съединени американски щати са опитвали да преминат единствено на лятно часово време, само че са намирали опита за несполучлив. Решението на Европейската комисия дали и докога ще продължаваме да въртим стрелките също се забави поради пандемията.
Може би е време за ново шеговито писмо, което да постави завършек на тази тъга?
webcafe.bg
Източник: barometar.net
КОМЕНТАРИ