И като стана дума за първите двама велики българи и

...
И като стана дума за първите двама велики българи и
Коментари Харесай

Максиме, режисьорино, филмирай партизаните и 9IX, 1944-а, пожали Караджата!

И като стана дума за първите двама велики българи и по какъв начин Генчев пресъздаде техния живот или епизоди от живота им тръпки ни побиват какво го чака Стефан Караджа.

Генчев разгласи, че скоро стартира събиране на дарения за новия си план.  

 

Съвсем разумно възниква тревожният въпрос: Как да спасим Караджата от киноматографичния капан, който му се готви? Той може да е бил чудовище за турци и да е въртял камата смъртоносно, един до друг с Апостола в Белград, само че пред „ гения “ и камерата на Генчев ще е безпомощен…

 

И поражда концепция: Вместо Стефан Караджа, Максим Генчев да филмира събитията по 9 септември 1944 година или партизанското придвижване преди тази дата. Очевидно той има топло отношение към тематиката. Пък и сведенията за въпросните епизоди от историята ни са повече, по този начин, че ще може да разгърне целия си креативен капацитет. Освен това всеки може да съпостави отношението на някои българи към руската войска и комунизма, изразено в десетки монументи и булеварди единствено в София, до момента в който уличката на името на Караджата е свряна срамежливо сред Столичната изложба и Сатиричния театър…

.
Това е тематика за Генчев...

 

Нека неуморният Генчев да подхване Девети септември. Време е.

 

Девети септември ми купи палтенце
И сподели: Честито, честито, момченце!
Девети септември ми купи сандалки.
-Да припкат - заръча - краченцата дребни!
А след това ми постави в ръката геврече
-Хапни си! - Девети септември ми рече.
...
Накрая, дечица, каква изненада!
И флагче даде ми той за парада.
Изтичах при баба, описах й всичко.
А баба въздъхна: -Ех, внуче, добричко.
Такъв е, подобен ни е празникът - харен.
И всеки го среща в този момент признателен.
Той дава на всинца дрешки, закуски
и розово поставя по детските бузки.
А остарелият дядо, усмихнат, се обади:
Девети септември и младост ни даде. "

 

Цветан Ангелов

 

Е, Караджата не е бил стихотворец, по тази причина, когато в едно от сраженията с турската потера е ранен, някои четници са изплашени и оферират да правят отстъпка: „ Войводо, те (турците) са доста, ще ни избият… “ На което Стефан Караджа отвръща простичко: „ Една кръв ни остана, и една земя да я попие! “

Бил е на 28 години...

За този епизод описват по-късно оживели четници.

 

Войводата не би трябвало да бъде основен воин в планувания от Генчев филм. Не акция за дарения, а акция за спасяването на Караджата би трябвало да има. Макар че той, също като Дякона и Ботев, са персони, на които никакви кинематографични опити не могат да навредят. Както не са навредили писанията на тогавашни български " патриоти " в сякаш български вестници, че били разбойници, размирници, нарушители и всевъзможни други дивотии. Имало е и българи доброволци да водят война против четите и даже са рязали глави на четници за пари и да се докарат на властта. На тези същите внуците и правнуците през днешния ден може да са в Народното събрание, управници и известни политици, които ни приказват за паметта на героите и за национални ползи.

 

Затова се апелирам и надявам Караджата да бъде оставен на мира. Животът самичък ще покаже по кое време и кой да се заеме с делото му.

 

Огнян Стефанов
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР