Кубинските лидери заслужават затвор. Но ако свършат като Хаменей, няма да плачем
Хосе Даниел Ферер Гарсия е роден през 1970 година Той е един от водачите на кубинската съпротива, считан за неин лидер навътре в острова. За първи път е хвърлен в пандиза през 2003 година поради събиране на подписи с искане за многопартийна система и независимост на словото и събранията. Прекарал е зад решетките общо 12 години и половина. Арестуван е стотици пъти. През октомрри 2025 година е изведен от пандиза и неотложно депортиран в Съединени американски щати.
Ферер гостува в Европейския парламент в Брюксел и взе участие в спор, отдаден на обстановката в Куба.
- Г-н Ферер, заявихте пред евродепутатите, че най-добре за Куба би било да се случи нещо като във Венецуела...
- Да, допустимо най-бързо.
- Какво значи това? Да дойдат американците, да арестуват и да съдят президента Мигел Диас-Канел, по този начин ли?
- Демократичният и цивилизован свят ни остави сами против една робия, която има доста съдружници – Русия, Китай, Иран, който сега е в спор със Съединени американски щати, Северна Корея, Виетнам и други. Имаме потребност от съдружник и другар. И щом Съединени американски щати споделят, че потеглят против тиранията, аз, както и голямото болшинство от кубинците, сме съгласни, че би трябвало да има такава интервенция. Тя обаче не би трябвало да засегне народа, цивилното население, нито многочислените чиновници на Министерство на вътрешните работи и Министерството на защитата.
Операцията би трябвало да бъде против висшите ръководители на режима. Те би трябвало да бъдат хванати и съдени за закононарушения против човечеството.
- Каква съгласно вас би трябвало да бъде присъдата против Диас-Канел и другите?
- Първо те би трябвало да бъдат наказани обществено за тежки нарушавания на човешките права. Освен за президента, това се отнася за предшественика му Раул Кастро, министъра на вътрешните работи и други водачи. Трябва да бъдат подхванати ограничения и против активите им на територията на Европейски Съюз, тъй като знаем, че имат сметки и парцели в негови страни членки.
- А съдът каква присъда смятате, че би трябвало да издаде?
- Затвор. Категорично. В никакъв случай гибел. Но в случай че се съпротивляват и ги реализира участта на аятолах Хаменей, няма да плачем за тях.
Предпочитаме да бъдат наказани от самостоятелен и неутрален съд, който да откри виновността им. И да си получат заслуженото съгласно осъществените закононарушения.
- Бихте ли разказали за основаното с ваше присъединяване Съглашение за избавление на Куба.
- Създадохме го над 100 организации на мирната съпротива както в Куба, по този начин и в заточение. Тя разчита на Събранието на кубинската опозиция, настоящо зад граница и ръководено от Орландо Гутиерес-Боронат, както и на група от организации на кубинското гражданско общество, настоящи под шапката на Стъпки на смяната, отпред на която стои Роса Мария Пая. Там е и Патриотичният съюз на Куба, чийто ръководител съм аз.
Всички подписахме Съглашението, където в 10 съществени точки обрисуваме процеса на възобновяване на свободата и демокрацията в Куба, както и възобновяване на острова. Очакваме поддръжка на Европейски Съюз, Европейския парламент и целия либерален свят.
- Казахте също, че на режима в Хавана му остава малко. Колко време смятате, че му остава?
- Сигурни сме, че няма да преживее тази година. Съединени американски щати имат ангажимент това да се случи. И тъй като имат държавен секретар от кубински генезис на име Марку Рубио, считаме, че ще се случи.
- Не се ли опасявате обаче, че единственото, което вълнува американския президент Доналд Тръмп, не е демокрацията в Куба, а нейните естествени благосъстояния?
- Ние не желаем той да пристигна в Куба поради благосъстоянията или поради бизнес, да извлече стопански изгоди. Искаме да пристигна и да постави завършек на режима, след което по самостоятелен и върховен метод да решим какъв бизнес желаем със Съединени американски щати и Европейски Съюз. Но не желаеме никакви стопански връзки с Русия и Китай, които са съучастници на тиранията в Куба.
- Как ще коментирате изявленията, че даже част от кубинските емигранти в Съединени американски щати към този момент не имат вяра на Тръмп?
- Доверието им зависи от това дали Тръмп работи или не против режима. Ако не работи, нито един кубински бежанец няма да гласоподава за него. Ако работи, ще има поддръжката освен на болшинството емигранти, само че и на болшинството поданици на Куба.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Ферер гостува в Европейския парламент в Брюксел и взе участие в спор, отдаден на обстановката в Куба.
- Г-н Ферер, заявихте пред евродепутатите, че най-добре за Куба би било да се случи нещо като във Венецуела...
- Да, допустимо най-бързо.
- Какво значи това? Да дойдат американците, да арестуват и да съдят президента Мигел Диас-Канел, по този начин ли?
- Демократичният и цивилизован свят ни остави сами против една робия, която има доста съдружници – Русия, Китай, Иран, който сега е в спор със Съединени американски щати, Северна Корея, Виетнам и други. Имаме потребност от съдружник и другар. И щом Съединени американски щати споделят, че потеглят против тиранията, аз, както и голямото болшинство от кубинците, сме съгласни, че би трябвало да има такава интервенция. Тя обаче не би трябвало да засегне народа, цивилното население, нито многочислените чиновници на Министерство на вътрешните работи и Министерството на защитата.
Операцията би трябвало да бъде против висшите ръководители на режима. Те би трябвало да бъдат хванати и съдени за закононарушения против човечеството.
- Каква съгласно вас би трябвало да бъде присъдата против Диас-Канел и другите?
- Първо те би трябвало да бъдат наказани обществено за тежки нарушавания на човешките права. Освен за президента, това се отнася за предшественика му Раул Кастро, министъра на вътрешните работи и други водачи. Трябва да бъдат подхванати ограничения и против активите им на територията на Европейски Съюз, тъй като знаем, че имат сметки и парцели в негови страни членки.
- А съдът каква присъда смятате, че би трябвало да издаде?
- Затвор. Категорично. В никакъв случай гибел. Но в случай че се съпротивляват и ги реализира участта на аятолах Хаменей, няма да плачем за тях.
Предпочитаме да бъдат наказани от самостоятелен и неутрален съд, който да откри виновността им. И да си получат заслуженото съгласно осъществените закононарушения.
- Бихте ли разказали за основаното с ваше присъединяване Съглашение за избавление на Куба.
- Създадохме го над 100 организации на мирната съпротива както в Куба, по този начин и в заточение. Тя разчита на Събранието на кубинската опозиция, настоящо зад граница и ръководено от Орландо Гутиерес-Боронат, както и на група от организации на кубинското гражданско общество, настоящи под шапката на Стъпки на смяната, отпред на която стои Роса Мария Пая. Там е и Патриотичният съюз на Куба, чийто ръководител съм аз.
Всички подписахме Съглашението, където в 10 съществени точки обрисуваме процеса на възобновяване на свободата и демокрацията в Куба, както и възобновяване на острова. Очакваме поддръжка на Европейски Съюз, Европейския парламент и целия либерален свят.
- Казахте също, че на режима в Хавана му остава малко. Колко време смятате, че му остава?
- Сигурни сме, че няма да преживее тази година. Съединени американски щати имат ангажимент това да се случи. И тъй като имат държавен секретар от кубински генезис на име Марку Рубио, считаме, че ще се случи.
- Не се ли опасявате обаче, че единственото, което вълнува американския президент Доналд Тръмп, не е демокрацията в Куба, а нейните естествени благосъстояния?
- Ние не желаем той да пристигна в Куба поради благосъстоянията или поради бизнес, да извлече стопански изгоди. Искаме да пристигна и да постави завършек на режима, след което по самостоятелен и върховен метод да решим какъв бизнес желаем със Съединени американски щати и Европейски Съюз. Но не желаеме никакви стопански връзки с Русия и Китай, които са съучастници на тиранията в Куба.
- Как ще коментирате изявленията, че даже част от кубинските емигранти в Съединени американски щати към този момент не имат вяра на Тръмп?
- Доверието им зависи от това дали Тръмп работи или не против режима. Ако не работи, нито един кубински бежанец няма да гласоподава за него. Ако работи, ще има поддръжката освен на болшинството емигранти, само че и на болшинството поданици на Куба.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
-->
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ




