Химици от Бразилия и Обединеното кралство успешно са разградили мастните

...
Химици от Бразилия и Обединеното кралство успешно са разградили мастните
Коментари Харесай

Нова технология прави биогоривата толкова ефективни, колкото и дизеловото гориво

Химици от Бразилия и Обединеното кралство сполучливо са разградили мастните киселини в растителното масло до алкани – съставените елементи, от които се състои бензинът и дизеловото гориво – благодарение на ензими. Тази технология е 1000 пъти по-ефективна от сегашните способи за произвеждане на биогорива. Учените се надяват, че новото възобновимо гориво ще може да се създава и от хранителни боклуци.

При производството на биогорива се употребяват разнообразни източници на сила от възобновими органични материали от растителен и скотски генезис. Сред тях са биогоривата, които могат непосредствено да заменят бензина или дизела в моторите с вътрешно горене. В този случай излъчванията на парникови газове от моторите с вътрешно горене могат да бъдат понижени с 94 %.

Обикновено биогоривата съдържат доста кислородни молекули, които понижават успеваемостта на изгарянето на мастните киселини: спрямо дизела успеваемостта е 90%. А с цел да се изравни успеваемостта, ще би трябвало да се употребяват повече първични материали, което прави цената два пъти по-висока от тази на изкопаемите горива. В резултат на това биогоривата не получиха необятно разпространяване, оповестява изданието Science Daily.

„ Създадохме химически еквивалент на изкопаемите горива, които използваме всеки ден, който дава отговор на всички стандарти, които евтината лой от сладкарниците в предишното не може да покрие “, споделя Алекс Броган, един от откривателите от Кралския лицей в Лондон.

За да основат по-ефективно гориво с по-активни алкалини, откривателите са модифицирали ензима P450 декарбоксилаза, с цел да разгражда мастните киселини в питателните боклуци и да отстранява намиращите се в тях кислородни молекули. Обикновено алкените се нуждаят от вода, тъй че ензимът се слага в течна сол, смесва се с мастните киселини и се облъчва с ултравиолетова светлина, с цел да стартира реакцията.

В резултат на нарасналата успеваемост производството на горивото изисква по-малко сила и по-малко първични материали. Освен това, защото ензимът е биологичен катализатор, към този момент няма потребност от платинен катализатор. А потреблението на ултравиолетова светлина прави ненужно потреблението на токсични химикали за продължение на реакцията.

Учените се надяват, че ще съумеят да намерят метод да заобиколят потребността на ензима P450 от вода. Същата технология би могла да се приложи и в други области, да вземем за пример при производството на медикаменти.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР