Законодателни промени предизвикаха масови протести в Индонезия
Хиляди хора в Индонезия се събраха, с цел да стачкуват против опитите на държавното управление да анулира, с което изборите ще бъдат отворени за противниците им от по-малките партии, оповестява „ BBC “.
Демонстрантите се събраха пред Народното събрание в столицата Джакарта , както и в други огромни градове като Паданг, Бандунг и Джокякарта.
В сряда висшият съд на Индонезия постанови, че партиите няма да се нуждаят от най-малко 20% болшинство в районните си събрания, с цел да повдигнат претендент.
Въпреки това в границите на 24 часа Народното събрание внесе изключително предложение за анулация на тези промени – ход, който провокира необятно наказание и опасения за конституционна рецесия.
Очаква се приемането на ускорено законодателство, което ще анулира част от решението на съда , да бъде признато по-късно в четвъртък. То ще резервира статуквото, което облагодетелства партиите от ръководещата коалиция на отиващия си президент Джоко „ Джокоуи “ Уидодо и неговия правоприемник Прабово Субианто. В резултат на това се чака доста локални избори да бъдат безспорни .
Решението на Народното събрание също по този начин значи, че един от главните критици на държавното управление Аниес Басуедан също няма да може да се кандидатира за авторитетния пост на губернатор на Джакарта.
Индонезийското държавно управление също по този начин се пробва да откри метод да заобиколи решението на Конституционния съд да резервира сегашната минимална възраст от 30 години за претендентите, което би попречило на 29-годишния наследник на Уидодо, Кесанг Пангареп, да се кандидатира в районен конкурс в Централна Ява .
Най-големият наследник на Уидодо Гибран Ракабуминг Рака е бъдещият вицепрезидент, който се кандидатира дружно с Правоуо.
Според наблюдаващи битката за власт сред Народното събрание на Индонезия, в който доминират поддръжниците на Уидодо , и конституционния съд на страната може да докара до политическа рецесия.
Но Уидодо омаловажи разногласието , като съобщи, че промените са част от „ контрола и салдото “ на държавното управление.
Един от протестиращите, Джоко Ануар, съобщи, че водачите на страната наподобява имат желание да се задържат на власт.
„ В последна сметка ние просто ще се превърнем в безсилна маса от предмети, макар че ние сме тези, които им дадохме властта “ , сподели той и бе безапелационен:
„ Трябва да излезем на улицата. Нямаме различен избор . “
В обществените мрежи необятно се споделят сини плакати с надпис „ Извънредно предизвестие “ над символичния народен орел на Индонезия.
Според Тити Анггрейни, анализатор на изборите в Индонезийския университет, ходът на Народното събрание да анулира решението на съда е противоконституционен.
„ Това е плячкосване на конституцията “ , съобщи тя пред индонезийската редакция на „ BBC “.
Можем ли да се предпазим от рискови артикули в Temu, Shein и AliExpress?