Ханс Кристофър Холунд донесе рекорден 13-и златен медал за Норвегия

...

Ханс Холунд спечели маратона на 50 км и донесе 13-и златен медал за Норвегия на СП

Ханс Кристофър Холунд донесе рекорден 13-и златен орден за Норвегия на международното състезание по ски северни дисциплини, което приключи в Зеефелд (Австрия).

Холунд завоюва надпреварата на 50 километра ски тичане свободен жанр, като по този метод " викингите " обраха всички шест златни медала в мъжкото ски тичане и прибраха общо 10 от 12 трофеи, дружно с тези при дамите.
View this post on Instagram
>CROSS-COUNTRY-SKIING< Result worldchampionships 50km free men: 1. HANS CHRISTER HOLUND 2. Alexander Bolshunov 3. SJUR RØTHE 4. MARTIN JOHNSRUD SUNDBY 5. SIMEN HEGSTAD KRUEGER 6. Calle Halfarsson 7. Dario Cologna 8. Andrew Musgrave 9. Adrien Backscheider 10. Jens Burman -------- What. Was. That. I don't though for such a race like this before, but it was fantastic!! So proud of you, guys! Congrats so much! WE HAVE A NEW WORLDCHAMPION! @hcholund

A post shared by wintersports norway (@wintersports_norway) on Mar 3, 2019 at 6:24am PST

За 30-годишния Холунд, който е бронзов медалист в скиатлона на 30 километра от Олимпийските игри в Пьончан, това бе първи орден от международно състезание и той бе извоюван по оптимално безапелационен метод. Норвежецът направи офанзива на главната група след 20-ия километър на надпреварата и към 15 километра преди края се откъсна на 1:20 минути пред преследвачите си. Тук някъде Холунд бе подгонен от руснака Александър Болшунов, който съумя да стопи пасива му до 22 секунди преди финалната нанагорнище, само че това бе всичко, на което бе кадърен.

Новият първенец финишира с време от 1:49:59.3 часа, а Болшунов остана втори на 27.8 секунди. Третото място бе извоювано от норвежеца Сюр Рьоте, който с заключителен спринт изпревари с 0.1 секунди сънародника си Мартин Сундби. Рьоте и Сундби изостана с 57.9 и 57.9 секунди от Холунд.

Норвежецът Симен Крюгер и шведът Кале Халфварсон допълниха челната шестица, а защитаващият купата си канадец Алекс Харви остана на 12-о място на 1:10.5 минути от Холунд.

Освен десетте трофеи в ски бягането, норвежкият отбор си потегля от Зеефелд с още две от северната композиция и една от ски скока, като скандинавците завоюваха общо 25 медала - 13 златни, 5 сребърни и 7 бронзови. На второ място в отборното класиране е Германия с 6 трофеи и общо 9 медала, а обичайният любимец Русия не взе нито едно злато.