Граждани, които проявяват интерес как се разходват парите от бюджета

...
Граждани, които проявяват интерес как се разходват парите от бюджета
Коментари Харесай

На 10 септември в Дома на културата: Властта се отчита пред ...

Граждани, които демонстрират интерес по какъв начин се разходват парите от бюджета на Община Пловдив, могат да получат подробна информация на 10 септември, сряда. На тази дата администрацията провежда публично разискване на доклада за осъществяване на бюджета за 2024 година Дискусията стартира от 16 часа в огромната конферентна зала в Дома на културата " Борис Христов " на ул. " Гладстон ".  Отчетът е оповестен авансово в уеб страницата на Община Пловдив и жителите могат да внасят свои мнения документално или по интернет.

Публичните доклади се организират наложително във всички общини. Присъстващите ще бъдат осведомени с главните доходи и разноски, направени от локалната власт през предходната година, след което хората могат да задават въпроси.

През 2024 година Общината е похарчила общо 679 млн. лв., от които 440 милиона бяха дадени от републиканския бюджет за така наречените държавни действия - учебни заведения, детски градини, обществени и културни заведения, а почти 239 млн. лв. са изразходвани за локалните действия - непорочност, поддръжка на зелената система, детски ясли (без да се броят заплатите, за които заплаща държавата), за ремонт на улици и тротоари, осветяване и така нататък

С спомагателното финансиране от държавния бюджет финансовият проект на Община Пловдив доближи в края на годината близо 800 млн. лв.. За съпоставяне - при започване на тази година беше утвърден бюджет общо за 715 млн. лв., или малко по-голям от признатия при започване на 2024 г. 

Завишението и на държавните, и на общинските разноски е най-вече поради растежа на заплатите. В бюджета за предходната година бяха заложени 267 млн. лв. за заплати и хонорари по трудово и служебно правно отношение, настрана за други хонорари 82 млн. лв., плюс осигуровки за 72 милиона.

Държавата извършва своите финансови задължения за прехвърляния, само че Община Пловдив и този път не смогна да събере всички планувани доходи. Така при проект за приходи от налог здания в размер на 31,5 млн. лв. в бюджета са импортирани към 27 млн. лв.. Градската администрация се надяваше да прибере от налог МПС 28,5 млн. лв., само че регистрира 24,5. От такса боклук пловдивчани са налели съвсем 48 млн. лв., от глобите и наказателни лихви - 3,9 милиона.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР