Как геотермалната енергия и земните термопомпи могат да намалят енергийните ви разходи?
Геотермалната сила е голям запас, който значително стои необработен, само че промишлеността на термопомпите от ден на ден се сеща за него.
Когато обаче приказваме за геотермални термопомпи, би трябвало да разграничим двата типа: геотермални и земни.
Каква е разликата?
Налице е известно комплициране в терминологията на геотермалната сила и термопомпите. То е разбираемо, поради, че двата термина „ геотермална термопомпа “ и „ термопомпа със земен източник “ масово се употребяват взаимозаменяемо, написа technews.bg.
Съществува огромно подобие сред двете енергийни решения, защото и двете употребяват топлота от земята. Въпреки това, става дума за два разнообразни процеса.
Какво е геотермална сила?
Геотермалната сила е топлинната сила на земята. Тя се извлича от сърцевината на земята. Някои райони по света имат елементарен достъп до геотермални запаси, тъй като жегата от земните глъбини сама излиза на повърхността.
Такъв е казусът с топлите извори в Исландия, Нова Зеландия, Унгария и България.
Други райони по света също имат елементарен достъп до геотермални запаси, тъй като горещите земни пластове са доста покрай повърхността. Такъв е казусът с Хавай и други вулканични региони, да вземем за пример.
Много по-голям е броят на местата, които нямат този шанс. За да доближат до земната топлота, те би трябвало да създадат бездънен сондаж, който да доближи топлината (между 500 и 2 500 метра под земята). След това, този сондаж се цялостни с вода. Тя слиза надолу и се нагрява естествено от горещата канара. Често пъти водата се трансформира в пара. После тя се извежда от горната страна и се употребява за задвижване на турбини и основаване на електричество.
Какво е земна термопомпа?
Вместо да извлича топлота от земното ядро, земната термопомпа, наричана още термопомпата със земен източник (GSHP), употребява топлината, която се съхранява в почвата или водата наоколо до земната повърхнина на неголяма дълбочина. Тази топлота се натрупа, когато слънцето затопля земята, изключително през по-горещите сезони.
Енергията на слънчевите лъчи се акумулира в повърхностните пластове и постепенно се освобождава през по-студените сезони.
По създание термопомпата със земен източник употребява слънчева сила. Всъщност, на почти 15 метра под повърхността си земята поддържа релативно непрекъсната температура през цялата година, която е „ почти равна на междинната годишна температура на въздуха “. Земните термопомпи вземат точно тази топлота.
Как работят термопомпите?
Ако имате задоволително шанс да живеете в район, богат на геотермия, е изцяло допустимо повече от 90% от всички жилища да се зареждат от геотермални системи за отопление, в това число и за многофамилни жилищни здания – така наречен топлофикации. Това е изцяло допустимо и у нас в райони с горещи минерални извори като тези във Велинград, Сапарева баня и други
А останалите? Тези, които нямат горещи минерални извори наоколо, могат да употребяват термопомпи със земен източник. Чрез система от тръби, цялостни с антифриз, заровени подземен, термопомпата от земен източник може да извлече топлината от повърхността на земята – онази, насъбрана от слънцето. След това машината прекарва течността през топлообменник и вкарва топлината в парцела, с цел да обезпечи на жителите отопление и топла вода.
Земната термопомпа е един от най-икономичните способи за реализиране на устойчива домашна отоплителна система. Въпреки че GSHP изискват релативно огромна първична инвестиция за инсталиране, в дълготраен проект икономисват доста пари годишно от сметките за сила.
Освен това, защото известността на земните термопомпи продължава да нараства, евентуално скоро ще станем очевидци на понижаване на индустриалните разноски и други първични разноски. Пазарът е в напредък, а това ще помогне на крайния клиент.
Трябва да се има поради обаче, че в случай че търсим същински зелен източник на сила, GSHP в действителност изисква малко количество електрическа енергия, с цел да действа. Изборът на снабдител на възобновима сила за тази електрическа енергия или инсталирането на личен източник (напр. слънчеви фотоволтаични панели на покрива в комбиниране с домашна батерия) ще помогне да си подсигуряваме, че нашата GSHP система е въглеродно неутрална.
Защо терминологията има значение?
Една от най-големите спънки пред възобновимата сила е осведомеността и разбирането. На фона на толкоз доста информация, популяризирана от разнообразни заинтригувани страни в промишлеността, пейзажът е комплициран и замайващ.
Обикновеният притежател на жилище или дребен бизнес мъчно направлява всред всички публични и неофициални блогове, новинарски уеб сайтове, видеоклипове и подкасти. Там има предостатъчно доста информация, само че мрежата е шумно място и не всичко, което четем, е напълно правилно.
Търсейки информация за геотермалните термопомпи, можем да срещнем данни, че тези системи ще навлязат в циничен цикъл, който да докара до тяхното блокиране. Това е правилно, само че се отнася до термопомпите със земен източник. Получава се, когато от земната повърхнина извличаме още и още топлота, земята изстива и не съумява да възвърне топлинната сила от слънчевото греене. Реалните геотермални източници на процедура имат безграничен капацитет, който в никакъв случай не бихме могли да изчерпим.