Боян Магдалинчев: Виждаме опит за овладяване на съдебната система
Ние доста деликатно следяхме какво се случва в Парламента и по-специално измененията, които течаха в Закона за правосъдната власт, където са регламентирани някои доста значими за системата неща. В този законопроект е планувано, че стартиралите процедури за избор на някой от тримата огромни, за които няма публикуван декрет на президента все още на оповестяването в Държавен вестник на този декрет, се приключват. Същевременно е нормална процедура законът да влиза в действие от датата на обнародването му. Това съобщи представляващият Висш съдебен съвет Боян Магдалинчев в предаването „ Още от деня ” по Българска национална телевизия.
„ Обсъдихме опцията и взехме решение, че е по-добре да се отсрочи чуването на претендента за основен прокурор и да се гласоподава, и откакто се обнародва в Държавен вестник и влезе в действие закона, и тогава да вземем окончателното решение. Този закон има няколко нови неща – Висш съдебен съвет не може да гласоподава и да предлага на президента за назначение или освобождение ръководителят на Върховен касационен съд, Върховен административен съд и на основния прокурор с изминал мандат, членовете с изминал мандат не могат да гласоподават. Това е противоконституционно. То опонира на решение на Конституционен съд, който разглеждаше случая с Инспектората към Висш съдебен съвет, който е с трети изминал мандат. Висш съдебен съвет няма пълномощие да сезира Конституционен съд ”, изясни той.
По-добре да се сезира Конституционен съд, тъй като имаме нарушавания на Конституцията в Чл. 130, т. А, счита Магдалинчев.
" Тези промени, които одобриха през вчерашния ден със закона за изменение и допълнение на Закона за правосъдната власт на практика се позволява още веднъж да могат да извършват тези функционалности за интервал от 6 месеца. Тоест те повтарят това, което ние сме споделили ", посочи той.
Представляващият Висш съдебен съвет сподели още, че му е любопитен проблема „ Осемте джуджета ”. „ Дали е правилно или не, дали има връзки и посещавал ли е или не, в случай че да - за какво? Той твърди, че е имал една среща по искане на Иван Гешев. Колко е правилно – не знам. Трябва адхок прокурорът да отговори. Този орган беше основан особено. Това е арбитър, излъчен от Наказателната гилдия на Върховен касационен съд за следствие закононарушения или сигнали за осъществени закононарушения от основния прокурор ”.
На въпрос дали дава отговор господин Сарафов на критериите, с цел да извършва функционалностите на основен прокурор, Боян Магдалинчев изясни, че „ това е пълномощие на Етичната комисия към Прокурорската гилдия. Когато се избира е пълномощие на Етичната комисия към Съдийската гилдия ”, посочи той.
„ Понеже правосъдната система не е подвластна, както желаят да бъде, по тази причина е тази офанзива против нея ”, уверен е представляващият Висш съдебен съвет.
„ Ако имаше толкоз огромна взаимозависимост, самата политическа класа, нямаше да подхваща такива дейности. Понеже се опитваме да отстояваме независимостта на системата, желанието за преодоляване на тази система е доста огромно ”, акцентира Боян Магдалинчев. „ Това се вижда тъкмо в текстовете, които се одобряват, че Висш съдебен съвет с изминал мандат не може да излъчва основен прокурор. Така се не разрешава на този орган да извършва конституционно вменените му отговорности. Доверието към Висш съдебен съвет може да е ниско, само че е по-високо от това на Народното събрание ”, сподели още той.