Ген. Съби Събев, първи национален военен представител на България в

...
Ген. Съби Събев, първи национален военен представител на България в
Коментари Харесай

Ген. Съби Събев: Русия подцени единството и волята на украинския народ да се отбранява твърдо

Ген. Съби Събев, първи народен боен представител на България в основната квартира на НАТО
Facebook

Три месеца съветска инвазия в Украйна – резултати и упования
Много исторически образци са потвърдили, че страни с по-малък боен капацитет сполучливо са отразявали експанзии на доста по-големи страни с мощни армии. Последният образец е Украйна.
Руската федерация, като втора в света военна мощ и нуклеарна свръхсила, не съумя да подчини Украйна и нейния народ в продължение на три месеца, при желание да го реализира за една-две седмици. Защото неприемливо подцени единството и волята на украинския народ да се отбранява твърдо. Това беше огромната изненада и студеният душ за съветския президент и съветската войска. Загубиха борбите за Киев, Чернигов, Суми и Харков, понесоха тежки загуби в жива мощ и въоръжение и бяха принудени да се изтеглят и закрият северния и североизточния фронт. Заради неправилните разследващи оценки и крах в първата фаза на нашествието бяха заменени и подведени под отговорност няколко съветски генерали, други починаха на фронтовата линия.
Русия от втората половина на април концентрира оределите си сили в Донбас и на Южния фронт. Принудиха се на доста сектори да преминат в защита, с цел да продължат настъплението си в Луганска и Донецка области. Но и тук срещнаха яростна опозиция и проектите им се провалят, въпреки да овладяват обособени обитаеми пунктове. Месец след оповестената атака в Донбас не съумяха да осъществят плануваното огромно обграждане на украинските войски в дъгата източно от линията Изюм – Донецк. Засега не съумява и тактическото обграждане на украинските сили в региона на Северодонецк и Лисичанск, в Луганска област. В последните дни усилват натиска си за обкръжаването на Северодонецк, който може да се превърни във втори Мариупол, в случай че съумеят да го изолират. Битката за Донбас се ожесточава, както и съпротивата на украинските войски, жертвите и от две страни няма да са малко. Още украински градове ще се трансфорат в руини, защото безсилието на агресора избива в безогледни артилерийски баражи по цивилната инфраструктура.
Единствен успокоителен съветски триумф е предаването на бранителите на Азовстал и слагането под цялостен съветски надзор на Мариупол, единственият огромен украински град овладян след към 85 дни гневна опозиция. Но тази пирова победа бе реализирана със обилни съветски жертви, като съветският земен кулоар от Донбас до Крим краткотрайно е обезпечен. Освободените от Мариупол съветски войски са ориентирани главно към Донбас и може да се чака по-решително нахлуване за обграждане на украинските войски на този сектор от фронта. Това ще бъде доста мъчно да се реализира, само че Русия организира скрита готовност, с цел да обезпечи нови усиления на войските си. Руското общество към този момент оказва опозиция против тази готовност с възходящи саботажни дейности.
Украинското контранастъпление в региона на Харков се разви сполучливо и съветските войски бяха отхвърлени на изток и югоизток, в някои места и до съветската граница. Украинските войски напреднаха и към Изюм, като краткотрайно сринаха съветското нахлуване от този пункт в южно и югоизточно посоки. Същевременно украинските войски правят обособени следени отдръпвания от обособени пунктове в Луганска и Донецка области, за отбягване на непотребни жертви и обкръжения, само че реализират и контраатаки.
Понастоящем не може сигурно да се планува по кое време ще приключи борбата за Донбас, само че идващите седмици ще са решаващи и ще водят до нейната кулминационна точка и трансформирайки я в генерално стълкновение за Донбас. Русия ще хвърля в борбата от ден на ден сили, само че и украинската защита ще се ожесточава. Украйна към този момент е заела, по думите на президента Зеленски, 700 000 души за защитата на страната си, само че не всички са развърнати на източния и южния фронт. Постъпващите западни доставки на по-тежко въоръжение най-вероятно ще лишат съветските войски от артилерийско предимство, което имат сега. Предоставянето на западни РСЗО с огромен обхват ще разреши на украинската страна да нанася и удари в тила на съветските сили и по военни обекти в приграничната зона на Русия. В идващите 2-3 месеца може да се чака нови украинските елементи с новото въоръжение да усилят двата фронта и да преминат в по-решително контранастъпление в Житомирска, Херсонска, Харковска области и на Изюмското направление, както и да подсилят защитата в Донбас, с цел да изтощят съветските войски, нанасяйки им по-големи загуби. В Херсонска област се разраства партизанско придвижване.
Възможни ли са скоро договаряния за прекъсване на войната? От над месец същите са прекратени, заради неприемливите съветски условия, които втвърдяват украинската позиция. Най-вероятни са два сюжета.
1. Ако Русия успее да овладее Луганска и Донецка област в административните им граници и консолидира завзетите територии в Херсонска, Запорожка и Харковска области, тя ще е склонна да седне още веднъж на масата на договарянията, защото загубите й ще са още по-големи - по някои прогнози, могат да доближат и до 50 000 убити. Но най-вероятно украинската страна няма да одобри договаряния по съветските условия за отвод на Украйна от избрани територии.
2. Ако украинските въоръжени сили съумеят, след продължителни военни дейности да изтласкат съветските войски до ситуацията към 24 февруари, Украйна най-вероятно ще седне на масата на договарянията и с поддръжката на западните страни, може да успее да реализира задоволително за нея решение. Този вид става по-възможен при уединяване на сегашния съветски президент от заинтригувани вътрешни съветски сили.
Защо Русия не реализира задачите си за три месеца нападателна война против Украйна? Началният разбор демонстрира редица слаби страни на съветската тактика, обмисляне и интервенции и мощните страни на украинската защита, израз на които е актуалното положение на спора.
На стратегическо равнище, главните неточности на Русия са:
- Неадекватна разследваща оценка за Украйна и обмисляне на Кримски сюжет за инвазията;
- Погрешно установяване на центъра на тежестта на украинската защита – това не бе украинското управление, а националната воля за отбрана;
- Подценяване на украинската увереност за опозиция и националното единство;
- Погрешна оценка на готовността и подготовката на УВС и избор на несъответствуващ сезон за инвазия;
- Надценяване на съветските и подценяване на украинските военни способности;
- Подценяване на интернационалната поддръжка и военна помощ за Украйна, като страна-жертва на експанзия.
На оперативно равнище, слабостите на Русия се заключават в:
- Провал в подготовката на съветската войска за нашествието, с ясно установяване на задачата и дилемите на войските и психическата подготовка на персоналния състав за бойните операции;
- Разтегляне силите за инвазия на 3 000 км фронт (съкратени на 1 800 км през втората половина на април);
- Едновременно нахлуване на пет посоки с незадоволително сили и при липса на нужното превъзходство;
- Липса на единно командване на ТВД през първата фаза на интервенциите (отстранена през втората половина на април);
- Неадекватна система за командване и ръководство – изключване на бригадни и дивизионни командни звена;
- Липса на оперативна внезапност/изненада;
- Липса на опит в съветските командващи за воденето на необятно огромни стандартни общовойскови операции;
- Провал в завоюването на въздушно превъзходство;
- Провал в обезпечаването на предпазени връзки и навигация и в радиоелектронната война;
- Лошо планувана логистика на операциите;
- Нисък военен дух на съветските войски.
Силни страни на отбранителната тактиката на Украйна:
- Пълна готовност на страната и въоръжените сили;
- Максимално закъснение на съветското нахлуване с нанасяне на възходящи загуби на агресора;
- Отбрана на съществени обитаеми места, а не на цялата територия;
- Гъвкава защита отвън обитаеми пунктове;
- Център на тежестта – националната решителност за отбрана и отбрана;
- Спечелване на всеобща интернационална поддръжка и военна помощ;
- Удари по уязвими места на съперника.
Силни страни на украинските отбранителни интервенции:
- Нецентрализирано командване и ръководство и самодейност на командирите по бойните полета;
- Приоритетност на задачите за унищожаване;
- Спечелване на осведомителната война;
- Ефективно потребление на засади;
- Висок военен дух и твърда решителност за отбрана;
- Често атакуване на съветските снабдителни линии, командни пунктове и свързочни възли, както и средства за радиоелектронна война;
- Грамотно потребление на предоставената военна помощ, включително разследваща помощ;
- Умело използване на цифровите технологии.
В умозаключение, има задоволително учредения за убеденост, че в случай че Украйна продължи да ползва сполучливата си тактика и организира интервенциите си с по-голямо масиране на силите си и новаторско потребление на въоръженията, предоставени от демократичните страни, ще съумее да нанесе неприемливи загуби на съветските войски и да ги принуди да се изтеглят от територията на страната, даже с цената на по-продължителни военни дейности. Това ще бъде победа освен за Украйна, а и за демократична Европа, в която в 21-ви век не би трябвало да има място за експанзия и сфери на въздействие.

 Анализът на ген. Съби Събев Анализът на ген. Съби Събев Източник: Скрийншот/Facebook
Източник: zonanews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР