Гастрит при кучето
Гастритът при кучето, за разлика от другите животни, се среща относително постоянно. Най-засегнати са старите или напълно младите кучета. Състоянието е разследване на незадълбочено инфектиране на стомашната лигавица, което нарушава моторно-секреторната ѝ функционалност.
Гастритът при кучето може да се появи ненадейно - изострен гастрит или да се развива постепенно, с течение на времето - продължителен гастрит.
Състоянието във всеки случай води до възприятие на гадене, лека до тежка болежка в стомаха, според от естеството и степента на възпалението при животното.
Сред най-честите признаци при кучешки гастрит, място намират загуба на вкус, незаинтересованост, заспалост и меланхолия при кучето. То последователно отслабва и се изморява елементарно.
Козината му губи своя искра, а еластичността на кожата доста понижава. От устата на животното се носи неприятна, сладникава миризма, тя постоянно изсъхва, а лигавицата ѝ е покрита с гъста слуз.
В някои случаи, болните от гастрит кучета повръщат. При утежняване на положението се следят висока изнемощялост, клатушкане, нестабилна походка и други.
Изпражненията стават тъмни, спечени и покрити със слуз. Симптомите при кучето доста наподобяват човешките признаци при гастрит. Състоянието е извънредно неприятно, като в по-тежките случаи може да е рисково за живота.
Острият и продължителен гастрит се характеризират със мощно повръщане, под формата на пенлива жълта примес, като от време на време в нея може да има и петънца кръв, както и мощна коремна болежка. Ако кучето има сходни признаци, то неотложно би трябвало да бъде заведено на ветеринар.
Гастритът може да остане прикрит и да изтезава кучето с месеци. С течение на времето, при животните настъпват анатомични увреждания на лигавицата на стомаха, които мъчно могат да бъдат отстранени. Ако бъде открит в точния момент, етиологичните фактори от гастритът могат да бъдат отстранени в точния момент.
Всички кучета са предразположени към гастрит, без значение от пол и порода. Това се обуславя от обстоятелството, че те постоянно се ровят в нечистотия, ядат развалена храна или гълтам несмилаеми непознати тела.
В риск са и животните, които ядат скотски изпражнения или растителна маса на регулярна основа. Малките породи страдат най-много от хипертрофична гастропатия, като най-честият симптом е повръщане до няколко часа след хранене.
Лечението на хроничния гастрит при кучето се показва в диета и банкет на избрани лекарства. На животното се вършат проучвания, които да дефинират аргументите за болестта на кучето.
Предписва се даването на елементарно смилаема храна, която няма да нервира стомашната лигавица - млечни кремове, кашички, месни бульони и други. За утешение на стомаха се предлагат по 2 с.л. до 5 пъти на ден отвара от лайка, мента или джоджен.