Гама лъчите се излъчват при ядрени реакции и при най-екстремните

...
Гама лъчите се излъчват при ядрени реакции и при най-екстремните
Коментари Харесай

Шпионски самолет от Студената война показа, че повечето тропически бури са радиоактивни

Гама лъчите се излъчват при нуклеарни реакции и при най-екстремните събития във Вселената, като детонации на свръхнови, черни дупки и други. Но те могат да дойдат и от по-тривиални места. През последните три десетилетия учените откриха, че гръмотевичните стихии имат способността да основават тази най-енергийна форма на светлината. И в този момент нови проучвания демонстрират по какъв начин се случва това.

Събитията, свързани с гама-лъчите, в гръмотевичните стихии се разделят на земни гама-изригвания (ЗГИ) с дълготрайност до 100 микросекунди и гама-лъчи, които могат да продължат стотици секунди. Новата разработка открива и нещо, което откривателите назовават трептящи гама-изригвания (ТГИ), които се състоят от импулси с по-голяма дълготрайност от на ЗГИ (стотици милисекунди) и наподобява са свързани с по-дълготрайните сияния.

„ В гръмотевичните стихии се случва доста повече, в сравнение с в миналото сме си представяли “, споделя в изказването си съавторът професор Стив Къмър от Университета Дюк. „ Оказва се, че всички огромни гръмотевични стихии генерират гама лъчи през целия ден в доста разнообразни форми. “

Първоначално се смяташе, че съответно мълнията може да е виновна за производството на тези гама лъчи. Изглежда обаче, че това не е по този начин. Всъщност, когато се образува гръмотевица, тя нормално следва излъчването на лъчите – тъй че може би е противоположното и гама-лъчите в действителност предизвикват мълнията.

Въз основа на работата екипът счита, че образуването на мълниите се основава от свободни електрони, ускорени от интензивното електрическо поле в облаците. Докато се движат нагоре, те взаимодействат с молекулите на въздуха и водата и това взаимоотношение може да провокира реакции, които включват формиране на антиматерия и гама лъчи.

Тази научна работа е допустима единствено с помощта на потреблението на височинния теоретичен аероплан ER-2 на НАСА – преоборудван шпионски аероплан U2 от времето на Студената война. Той лети два пъти по-високо от елементарните аероплан, на които се возим ние с вас, и за задачата на проучването прелита 10 пъти над Мексиканския залив, с цел да изучи тропическите стихии.

 ER-2 being chased by support vehicle on landing

ER-2 каца

„ В няколко предходни сходни акции се опитахме да разберем дали тези феномени са постоянно срещани или не, само че резултатите бяха смесени, а прелитания над Съединените щати въобще не откриха никакво гама лъчение “, добави Къмър. „ Този план имаше за цел да отговори на тези въпроси един път вечно. “

„ Самолетът ER-2 ще бъде най-хубавата платформа за наблюдаване на гама лъчи от гръмотевични облаци “, изясни професор Николай Остгаард от Университета в Берген, водещ откривател на плана и първи създател на един от документите. „ Летейки на височина 20 км, можем да минем непосредствено над върха на облака, допустимо най-близо до източника на гама-лъчи. “

Екипът отсъжда още, че размерът има значение за производството на гама лъчи, и счита, че не всички стихии могат да ги създават – само че повече от половината от тропическите стихии могат.

„ Динамиката на гръмотевичните облаци, които излъчват гама лъчи, внезапно опонира на предходната квазистационарна картина на лъченията и по-скоро наподобява на тази на голям врящ казан с радиация, както по модел, по този начин и по държание “, споделя професор Мартино Марисалди, също от Университета в Берген и първи създател на друга от публикациите.

Излъчването на гама-лъчи не е рисково – би трябвало да сте напълно на място, с цел да го изпитате, а в случай че действително сте, ще имате други по-големи проблеми…

   
Източник: chr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР