Френското предложение е плод на колективен труд на всички държави-членки

...
Френското предложение е плод на колективен труд на всички държави-членки
Коментари Харесай

Посланик Жоел Мейер: РСМ да осъществи необходимите реформи, Русия заплашва статута на Черно море

Френското предложение е плод на групов труд на всички държави-членки на Европейския съюз. районен съд Македония би трябвало да реализира нужните промени преди да се причисли към Европейски Съюз. Двустранната историческа комисия има за цел да реализира консенсус в общата история на двете страни и да се напишат учебници, които споделят една и съща визия за общата история. Колкото повече РСМ забавя смяната на своята Конституция, тя забавя и участието си в Европейски Съюз.

Агресията на Русия в Украйна прекатурна геополитическото съответствие в цяла Европа, само че най-много в нейната югоизточна част. Решението на НАТО да сътвори многонационални бойни групи, една от тях водена от италианци е дислоцирана в България, има за цел да възпре войната, а не да нападаме Русия.

Това съобщи в извънредно изявление за Агенция БГНЕС посланикът на Франция у нас Н.Пр. Жоел Мейер.

Страните от Западните Балкани имат своето място в Европейски Съюз, в случай че те в действителност го желаят.
„ Това са задължения, които бяха препотвърдени в границите на Европейски Съюз, само че това решение за присъединение не е автоматизирано за никоя страна. Тези страни би трябвало да покажат воля и дарба да се приравнят към европейските стандарти. Това значи, че от време на време би трябвало да се проведат някои много сложни вътрешни промени, сложни от позиция на стопанската система, от време на време сложни за пояснение на необятната общност, само че в случай че желаете да се присъедините към Европейски Съюз, то би трябвало да извършите тези промени “, съобщи дипломат Мейер.
Той уточни, че всяка кандидатура на страна ще бъде обсъждана въз основа на нейните персонални достижения, не може да има световно присъединение, всяка страна би трябвало да покаже, че поставя старания за присъединение към Европейски Съюз.
„ Тъй като РСМ не е изключение от всичко, което споделих до момента, тя също би трябвало да извърши избрани промени преди да се причисли. Това, което вие наричате Френско предложение, е плод на групов труд сред всички държави-членки. Той разреши да се сътвори вероятност за присъединение на РСМ към Европейски Съюз, тъй като това е от интерес и на РСМ, и от интерес на всички европейци, които са нейни съседи, т.е. те да имат за съседка страна, която дава отговор на европейските стандарти, това съставлява и фантастична опция за разширение на икономическите благоприятни условия на страните, бидейки част от европейския пазар “, изясни френският посланик.
Посланик Мейер означи, че предлагането, което бе основано, слага условия и ясни задължения във връзка с поддържане на добросъседството и несъмнено по връзки на общностите, които са част от македонската нация.
„ В този смисъл РСМ би трябвало да промени Конституцията си – това е ангажимент стихотворец от управляващите на РСМ за да включи в нейната Конституция българската общественост и да вземе поради правата на тази общественост. Колкото повече РСМ забавя смяната на своята Конституция, тя забавя и участието си в Европейски Съюз. Не желая да недооценявам напъните, които това изисква да се случи, които също би трябвало да се сблъскват със съпротивата на едно доста националистическо общество, което може да бъде повлияно от мнението на трети страни – Русия, която има за цел да разделя обществата, само че в случай че Скопие е приела да промени своята Конституция, то можем да считаме, че Скопие вижда по-голяма причина да се причисли към Европейски Съюз. Този интерес от страна на РСМ продължава да бъде жив, това е информацията, която имаме и от контактите с РСМ, тъй като те виждат преимуществата от присъединението, те ще се ангажират и с промени в своята Конституция. Смятам, че в този момент би трябвало да се ускори разговора, тъй че страната по-бързо да промени своята Конституция. Ако тя не го направи, разпоредбите на играта са ясни “, сподели дипломат Мейер.

Той напомни, че сред България и РСМ бе подписан Договор за другарство и добросъседство.
„ Има подписано съглашение сред РСМ и България и по-късно е валидирано на европейско равнище, а също така има и подписан Договор за добросъседство от 2017 година, който също включва избрани задължения от двете страни. Той включва и зачитането на правата на българската общественост в РСМ, от този момент има взети решения, тъй че това партньорство да работи. Например, сътвориха се комисии, които да засилят икономическите връзки сред страните, да се подсилят и културните връзки – има български актьори, които имат триумф в РСМ. Тук си мисля и за двустранната историческа комисия, която цели да реализира консенсус в общата история на двете страни и концепцията, на която е в даден миг да може да се напишат учебници, които споделят една и съща визия за общата история. Тоест било то и на институционално равнище, било то и на равнището на комисиите, виждаме общо предпочитание и на двете страни към завършек на този спор “, съобщи дипломат Мейер.
Той счита, че македонските управляващи имат предпочитание да гледат към бъдещето и счита, че европейските сътрудници, които контактуват с тях изпращат същото обръщение за нормализиране на връзките със страните съседки и включително с България.
„ Трябва да внимаваме и с провокациите, които не са предизвикани от управляващите в действителност, тъй като както тук по този начин и във Франция виждаме рискови групи, които вършат тези провокации, които желаят да обиден най-националистическите усеща на нацията, само че също по този начин би трябвало да сме деликатни и с тези трети страни, които експлоатират тези недостатъци на страните в Европейски Съюз и НАТО и имат цел да ги разделят. За цялостното нормализиране на връзките би трябвало да насърчаваме управляващите да изпълнят поетите задължения с съответни дейности “, акцентира френският дипломат.

Относно заканите в района посланикът акцентира, че експанзията на Русия против Украйна прекатурна геополитическото съответствие в цяла Европа, само че най-много в Югоизточна Европа. „ Тази война сътвори една обща действителност след заканите, които Путин насочи за разполагането на тактически нуклеарни ракети в Беларус за опасност към Европа и съдружниците от НАТО. Това не е единствено физическа опасност за съдружниците от НАТО, само че и опасност за икономическия продан сред тях и трети страни, това е опасност за интернационалния статут на Черно море. За благополучие, това което Путин не планува – европейските страни, които помогнаха на Украйна да се опълчи на Русия и страните, членки на НАТО, които ускориха своето единение, бяха бързи в отговора си, с цел да измислят способи за предварителна защита против заканите от страна на стопанина на Кремъл “, сподели дипломат Мейер.
Той даде за образец единодушието на НАТО в усилването на Източния фланг на алианса.
„ НАТО, чиито членове са България и Франция, реши единомислещо и бързо да ускори сигурността по Източния фланг. Също по този начин страните от НАТО взеха решение да подсилят военното наличие, като сътвориха многонационални бойни групи, които имаха за цел да се разположат в другите страни от този район и да организират образования дружно с националните сили на страните. В Румъния има френски контингент с бройка от 500 души, в България има подобен батальон, само че той е воден от италианци. Бих желал да подчертая, че тези решения бяха взети единомислещо от страните-членки на НАТО и те откриха реализация по допустимо най-бързия метод. Целта не е да вземем решение да нападаме Русия, задачата е да се възпре войната. България е членка на НАТО, в страната има ситуирана тактическа бойна група, България извършва всички задължения по своите интернационалните контракти, ние имаме един и същи разбор по отношение на геополитическата обстановка и България още от началото на спора осъди нашествието на Путин. Нещата са ясни – България демонстрира взаимност на европейското равнище и взаимност с Украйна “, акцентира френският посланик.

Посланик Мейер е завързан към европейската концепция, към Европа, която преодолява раздялите.
„ И от Франция, и Германия имахме водачи, които желаеха да гледат към бъдещето, само че без да не помнят историята. Благодарение на Европейски Съюз Франция и Германия към този момент не са във война, а в противен случай си сътрудничат още от 50-те години. През последните години нациите в Европейски Съюз минаха през икономическа, финансова рецесия и здравна рецесия, а най-после и през рецесия на сигурността поради голословната офанзива на Русия в Украйна. Ако преди се справихме със заканите и в този момент сме на път да се оправим с тази за нашата сигурност, то е с помощта на нашето единение. Ние създадохме принадлежности, които да ни пазят общо като съюз, икономическият и паричен съюз, политическите решения, които бяха взети разрешиха да се оправим с финансовата и икономическа рецесия. Здравната рецесия бе преборена с помощта на общи европейски решения и една от най-важните ограничения – ПВУ “, сподели дипломат Мейер.
Сега ние взимаме значими решения и поради рецесията след експанзията в Украйна.
„ Може и да не си даваме сметка, само че в Европейски Съюз бяха взети решения, немислими преди по-малко и от 2 години. Факт е, че европейският комисар Тиери Бретон прави обиколка по страни с апел да създават повече въоръжение, да оказват помощ на Украйна, само че и да си обезпечат суверенитета. Така малко по-малко ние придобиваме дарба да осигурим личната си защита, това не е друго от НАТО, никога “, акцентира посланикът.
Европейското единение разреши да се оправим с енергийната рецесия за по-малко от година.
„ Преди години ние разчитахме на 40% на съветския газ, нефт и въглища. Разнообразихме източниците си за доставка на „ синьо гориво “ и това отново се дължи на нашето единение. Мога да кажа, че България, която значително бе подвластна от съветския газ, в този момент съумя да разнообрази своите източници, намирайки други и вземайки амбициозното политическо решение газа да е по-малка част от енергийния микс на България. Това е годно и за бъдещето – повече сила, създадена от зелени източници, а това е общо сред България, Франция, тематика която пазиме на европейско равнище “, съобщи дипломатът.

За него е доста значимо непременно да запазим единството на европейските страни, което не значи да сме съгласни незабавно, а да намираме взаимни отстъпки.
„ Трябва да продължим да приспособяваме националните си стопански системи, тъй че да не подвластен от трети страни за енергийните си снабдители, за стопанската система си, най-много в стратегическите браншове – електрониката, информатиката, високотехнологичните артикули, полупроводниците, като стартираме да произвеждаме свои такива. Трябва да продължим и да приспособяваме стопанските системи си, с цел да се оправим с климатичните промени “, сподели дипломат Мейер.
Той напомни, че Европейски Съюз одобри и значимо решение на 23 март за нулеви чисти въглеродни излъчвания, което има за цел да употребява по-малко въглищни източници и по едно и също време с това да поддържа предприятия, които спомагат зеления преход. По време на този съвет бе взето и решение нуклеарната енергетиката да бъде обсъждана като опция за понижаване на въглеродните излъчвания.
„ Предвид сегашните съветски водачи е мъчно да си представим световната архитектура, само че в подобаващия миг, когато мирът бъде възобновен ще би трябвало да съберем всички значими интернационалните артисти, всички водачи, тъй че да размишляваме над новия интернационален ред, съгласно Хартата на Организация на обединените нации, която не разрешава нападането на трета страна без експлицитна причина, само че също по този начин да вземем и поради упоритостите за сигурност на всяка една обособена страна. Русия не желае да бъде част от фамилията на европейския континент, само че ние още веднъж ще се оправим, тъй като когато украинският народ се възвърне, когато войната свърши, когато украинците решат, че са подготвени, Русия още веднъж може да стане значим артист в интернационалната система за сигурност. Сега обаче би трябвало да се борим против режим на Путин, за това той да изтегли своите войски от Украйна и да признае интернационалните ѝ граници, в това число и Крим “, съобщи пред БГНЕС Н.Пр. дипломат Жоел Мейер. /БГНЕС

Очаквайте по-късно разбор на дипломат Жоел Мейер за стратегическото партньорство сред България и Франция.
Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР