Макрон в Китай: Опит за ухажване на Си след провала с Путин
Френският президент Еманюел Макрон отпътува на амбициозна дипломатическа задача, с цел да отблъсне Пекин от Москва. Длъжностни лица във Вашингтон му пожелават шанс в това начинание.
Франция се надява да разубеди китайския водач Си Дзинпин да се сближи с съветския президент Владимир Путин и желае вместо това китайците да играят посредническа роля във войната в Украйна.
Не е ясно обаче какви лостове за въздействие има Макрон - а и фонът на тридневното му пътешестване, което стартира във вторник, не е елементарен. Европа продължава да изпитва последствията от спирането на комерсиалните връзки с Русия, а геополитическото напрежение сред Китай и Съединени американски щати - двете най-големи стопански системи в света - се ускорява.
Френският президент желае да играе по-лично с китайския си сътрудник, откакто си навлече остри рецензии за часовете безплодни телефонни диалози с Путин предходната година - старания, които не съумяха да спрат пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Очаква се Макрон да прекара няколко часа в диалози със Си, а пътуването включва посещаване на град, който има персонална стойност за китайския президент.
" Можете да преброите на пръстите на едната ръка броя на международните водачи, които биха могли да проведат задълбочена полемика със Си ", сподели консултант от Елисейския замък, който изиска да остане неизвестен.
Но до момента в който упованията във Франция за пробив са умерени, мнението на други западни чиновници е още по-мрачно.
Като се имат поради несполучливите опити на Макрон да играе централна роля в разрешаването на спорове, като да вземем за пример прекъсването на войната в Украйна или спасяването на нуклеарното съглашение с Иран, в Съединени американски щати и другаде има подозрения, че това пътешестване ще докара до огромни резултати. Белият дом има дребни упования, че Макрон ще реализира пробив, съгласно трима чиновници на администрацията. Си надали ще предприеме дейности по настояванията на Макрон или ще ограничи настъпателните дейности на Китай в Тихия океан, споделят чиновниците. Те с оскърбление си спомнят за несполучливите опити на Макрон да се вмъкне в ролята на миротворец в връзките с Путин в навечерието на нашествието преди повече от година и чакат този път да се повтори същото.
В администрацията на Байдън също по този начин има известна угриженост по отношение на евентуалното доближаване на Франция с Китай в миг, когато напрежението сред Вашингтон и Пекин е най-високо от десетилетия, макар че Белият дом поддържа пътуването, споделиха тримата чиновници. Те акцентират, че няма неприятно отношение към напъните на Макрон в Пекин.
Но това, което може в допълнение да усложни напъните на Макрон, е зараждащата се омраза сред ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която пътува дружно с президента, и китайците. В своята тирада за връзките сред Европейски Съюз и Китай в четвъртък Фон дер Лайен прикани страните от Европейски Съюз да " отстранен риска " от несъразмерна взаимозависимост от Китай. Тя също по този начин загатна, че Европейски Съюз би могъл да приключи устрема си за подписване на знаково комерсиално съглашение с Китай, което беше реализирано през 2020 година, само че след това се забави. Забележките ѝ провокираха бърза реакция от страна на китайските дипломати. Фу Конг, посланикът на Китай в Европейския съюз, съобщи в петък, че е " малко отчаян ".
" Тази тирада съдържаше доста погрешни изказвания и неправилно пояснение на китайските политики и на китайските позиции ", сподели Фу пред държавната телевизия CGTN.
Посещението на европейците ще бъде деликатно прегледано и от позиция на правата на индивида поради властническия завой на Китай и хипотетичните нарушавания на човешките права в страната.
" По време на визитата си в Пекин президентът Макрон и Фон дер Лайен не трябва да замитат под килима задълбочаващия се авторитаризъм на китайското държавно управление ", съобщи Бенедикт Жанерод, шеф за Франция в Human Rights Watch. " Те би трябвало да употребяват обществените си изяви със Си Дзинпин, с цел да изразят мощна угриженост по отношение на необятно публикуваните нарушавания на правата в цялостен Китай, засиленото подтисничество в Хонконг и Тибет и закононарушенията против човечеството в Синдзян. "
Наръчник на Макрон
В речта си преди визитата в Пекин френският водач съобщи, че задачата му е да " се опита да притегли Китай колкото е допустимо повече, с цел да окаже напън върху Русия " по тематики като нуклеарните оръжия. Но дали чарът на Макрон ще подейства на " най-хубавия другар " на Путин - Си?
Китай се пробва да се нарежда като неутрална страна в спора, макар че укрепва връзките си с нацията, внасяйки сила от Русия с отстъпка. Въпреки големия интернационален напън върху Москва, Си реши да направи Кремъл първата си дестинация за държавно посещаване, откакто си обезпечи нарушаващ нормите трети мандат като китайски водач. Междувременно медии оповестиха, че китайците са направили доставки на щурмови оръжия и бронежилетки за Русия.
Западноевропейските водачи, които се държаха другарски с Москва малко преди началото на войната, в този момент приканват за ангажиране с Китай, в това число самият Макрон. Испанският министър-председател Педро Санчес беше в Китай единствено няколко дни преди идването на Макрон и съобщи, че светът " би трябвало да се вслуша в неговия глас " във връзка с Русия и Украйна.
По време на визитата си, което сътрудниците разискват най-малко от ноември предходната година, Макрон ще прекара няколко часа със Си в Пекин и ще го придружи до град Гуанджоу. Бащата на китайския водач, Си Чжунсун, е работил там като губернатор на провинция Гуандун.
" Като цяло президентът ще прекара шест-седем часа в диалози с китайския водач. Фактът, че той ще бъде първият френски президент, който ще посети Гуанджоу, също е персонален щрих, защото бащата на президента Си е бил партиен началник там ", съобщи цитираният по-рано чиновник на Елисейския замък.
Французите се надяват, че времето, което Макрон ще прекара уединено със Си, ще помогне за спечелването на китайска поддръжка по въпроси като прекъсването на съветските офанзиви против гражданската инфраструктура в Украйна или прекратяването на противозаконното прекачване на украински деца. Очаква се също по този начин Макрон да се опита да ревизира реакцията на Си на опасността на Русия да разположи нуклеарни ракети в Беларус - решение, което е в прорез с китайската позиция за неразпространение на нуклеарното оръжие, едвам месец откакто Пекин разкри своя проект от 12 точки за разрешаване на спора в Украйна.
Въпреки проявата на благосклонност обаче френският президент няма да се въздържи да изпрати " някои послания " на Пекин по отношение на поддръжката за Русия, изключително когато става въпрос за доставки на оръжие, съобщи почитан френски чиновник.
" Няма да заплашваме, само че ще изпратим някои предизвестия: Китайците би трябвало да схванат, че изпращането на оръжия ще има последици за Европа, за нас... Трябва да им напомним за нашите ползи в региона на сигурността. " Служителят съобщи, че Макрон ще се въздържа от закани за наказания.
Антоан Бондаз, експерт по Китай във Фондацията за стратегически проучвания в Париж, сложи под въпрос акцента върху опитите за доближаване със Си. " В Китай нещата не се случват по този метод. Не " дребният " президент на Франция, който прекарва два часа в разходки със Си, ще промени нещата, Китай схваща единствено от баланс на силите ", сподели той. " Може би това работи с Путин, който е прекарал над 400 часа със Си през последните 10 години, само че Макрон не познава Си ".
Единството на Европейски Съюз на показ, до момента в който търговията заема централно място
Търговията също ще заема значимо място в целите на Макрон, защото той води със себе си огромна делегация от бизнес водачи, включваща представители на EDF, Alstom, Veolia и авиокосмическия колос Airbus. Според чиновник на Елисейския замък, говорещ при изискване на анонимност, е допустимо да се работи по евентуална договорка с европейския производител на самолети Airbus, което би се случило, откакто през 2019 година Китай поръча 300 самолета за 30 милиарда евро.
Министърът на финансите Бруно Льо Мер и министърът на външните работи Катрин Колона също пътуват с президента.
Тъй като Европейски Съюз е изправен пред зараждаща се комерсиална война сред Китай и Съединени американски щати, наличието на Фон дер Лайен, ще добави още един пласт трудност към микса. Френският президент съобщи през март, че е " предложил на Фон дер Лайен да го придружи в Китай ", с цел да могат да приказват " с обединен глас ".
" Аз нямам европейски мандат, защото Франция има своя самостоятелна дипломация - само че съм завързан към европейската съгласуваност ", сподели той.
Съвместното пътешестване с ръководителя на Европейски Съюз го отличава от Олаф Шолц, немския канцлер, който френски чиновници подлагаха на критика, че предходната година е побързал да отиде в Китай за еднодневна екскурзия със Си, като се е фокусирал повече върху ползите на Германия, в сравнение с Европейски Съюз.
С Фон дер Лайен до себе си Макрон може да се надява да бъде възприеман като водещ глас на Европейски Съюз. В Съединени американски щати френският президент опита тази тактичност и получи някои отстъпки по американския проект за зелени дотации за блока.
В Китай обаче тази карта може да се окаже по-трудна за изиграване. /БГНЕС
----------------------------
Клеа Калкут, Стюарт Лау и Джонатан Лемир - за " Политико "
Франция се надява да разубеди китайския водач Си Дзинпин да се сближи с съветския президент Владимир Путин и желае вместо това китайците да играят посредническа роля във войната в Украйна.
Не е ясно обаче какви лостове за въздействие има Макрон - а и фонът на тридневното му пътешестване, което стартира във вторник, не е елементарен. Европа продължава да изпитва последствията от спирането на комерсиалните връзки с Русия, а геополитическото напрежение сред Китай и Съединени американски щати - двете най-големи стопански системи в света - се ускорява.
Френският президент желае да играе по-лично с китайския си сътрудник, откакто си навлече остри рецензии за часовете безплодни телефонни диалози с Путин предходната година - старания, които не съумяха да спрат пълномащабната инвазия на Русия в Украйна. Очаква се Макрон да прекара няколко часа в диалози със Си, а пътуването включва посещаване на град, който има персонална стойност за китайския президент.
" Можете да преброите на пръстите на едната ръка броя на международните водачи, които биха могли да проведат задълбочена полемика със Си ", сподели консултант от Елисейския замък, който изиска да остане неизвестен.
Но до момента в който упованията във Франция за пробив са умерени, мнението на други западни чиновници е още по-мрачно.
Като се имат поради несполучливите опити на Макрон да играе централна роля в разрешаването на спорове, като да вземем за пример прекъсването на войната в Украйна или спасяването на нуклеарното съглашение с Иран, в Съединени американски щати и другаде има подозрения, че това пътешестване ще докара до огромни резултати. Белият дом има дребни упования, че Макрон ще реализира пробив, съгласно трима чиновници на администрацията. Си надали ще предприеме дейности по настояванията на Макрон или ще ограничи настъпателните дейности на Китай в Тихия океан, споделят чиновниците. Те с оскърбление си спомнят за несполучливите опити на Макрон да се вмъкне в ролята на миротворец в връзките с Путин в навечерието на нашествието преди повече от година и чакат този път да се повтори същото.
В администрацията на Байдън също по този начин има известна угриженост по отношение на евентуалното доближаване на Франция с Китай в миг, когато напрежението сред Вашингтон и Пекин е най-високо от десетилетия, макар че Белият дом поддържа пътуването, споделиха тримата чиновници. Те акцентират, че няма неприятно отношение към напъните на Макрон в Пекин.
Но това, което може в допълнение да усложни напъните на Макрон, е зараждащата се омраза сред ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която пътува дружно с президента, и китайците. В своята тирада за връзките сред Европейски Съюз и Китай в четвъртък Фон дер Лайен прикани страните от Европейски Съюз да " отстранен риска " от несъразмерна взаимозависимост от Китай. Тя също по този начин загатна, че Европейски Съюз би могъл да приключи устрема си за подписване на знаково комерсиално съглашение с Китай, което беше реализирано през 2020 година, само че след това се забави. Забележките ѝ провокираха бърза реакция от страна на китайските дипломати. Фу Конг, посланикът на Китай в Европейския съюз, съобщи в петък, че е " малко отчаян ".
" Тази тирада съдържаше доста погрешни изказвания и неправилно пояснение на китайските политики и на китайските позиции ", сподели Фу пред държавната телевизия CGTN.
Посещението на европейците ще бъде деликатно прегледано и от позиция на правата на индивида поради властническия завой на Китай и хипотетичните нарушавания на човешките права в страната.
" По време на визитата си в Пекин президентът Макрон и Фон дер Лайен не трябва да замитат под килима задълбочаващия се авторитаризъм на китайското държавно управление ", съобщи Бенедикт Жанерод, шеф за Франция в Human Rights Watch. " Те би трябвало да употребяват обществените си изяви със Си Дзинпин, с цел да изразят мощна угриженост по отношение на необятно публикуваните нарушавания на правата в цялостен Китай, засиленото подтисничество в Хонконг и Тибет и закононарушенията против човечеството в Синдзян. "
Наръчник на Макрон
В речта си преди визитата в Пекин френският водач съобщи, че задачата му е да " се опита да притегли Китай колкото е допустимо повече, с цел да окаже напън върху Русия " по тематики като нуклеарните оръжия. Но дали чарът на Макрон ще подейства на " най-хубавия другар " на Путин - Си?
Китай се пробва да се нарежда като неутрална страна в спора, макар че укрепва връзките си с нацията, внасяйки сила от Русия с отстъпка. Въпреки големия интернационален напън върху Москва, Си реши да направи Кремъл първата си дестинация за държавно посещаване, откакто си обезпечи нарушаващ нормите трети мандат като китайски водач. Междувременно медии оповестиха, че китайците са направили доставки на щурмови оръжия и бронежилетки за Русия.
Западноевропейските водачи, които се държаха другарски с Москва малко преди началото на войната, в този момент приканват за ангажиране с Китай, в това число самият Макрон. Испанският министър-председател Педро Санчес беше в Китай единствено няколко дни преди идването на Макрон и съобщи, че светът " би трябвало да се вслуша в неговия глас " във връзка с Русия и Украйна.
По време на визитата си, което сътрудниците разискват най-малко от ноември предходната година, Макрон ще прекара няколко часа със Си в Пекин и ще го придружи до град Гуанджоу. Бащата на китайския водач, Си Чжунсун, е работил там като губернатор на провинция Гуандун.
" Като цяло президентът ще прекара шест-седем часа в диалози с китайския водач. Фактът, че той ще бъде първият френски президент, който ще посети Гуанджоу, също е персонален щрих, защото бащата на президента Си е бил партиен началник там ", съобщи цитираният по-рано чиновник на Елисейския замък.
Французите се надяват, че времето, което Макрон ще прекара уединено със Си, ще помогне за спечелването на китайска поддръжка по въпроси като прекъсването на съветските офанзиви против гражданската инфраструктура в Украйна или прекратяването на противозаконното прекачване на украински деца. Очаква се също по този начин Макрон да се опита да ревизира реакцията на Си на опасността на Русия да разположи нуклеарни ракети в Беларус - решение, което е в прорез с китайската позиция за неразпространение на нуклеарното оръжие, едвам месец откакто Пекин разкри своя проект от 12 точки за разрешаване на спора в Украйна.
Въпреки проявата на благосклонност обаче френският президент няма да се въздържи да изпрати " някои послания " на Пекин по отношение на поддръжката за Русия, изключително когато става въпрос за доставки на оръжие, съобщи почитан френски чиновник.
" Няма да заплашваме, само че ще изпратим някои предизвестия: Китайците би трябвало да схванат, че изпращането на оръжия ще има последици за Европа, за нас... Трябва да им напомним за нашите ползи в региона на сигурността. " Служителят съобщи, че Макрон ще се въздържа от закани за наказания.
Антоан Бондаз, експерт по Китай във Фондацията за стратегически проучвания в Париж, сложи под въпрос акцента върху опитите за доближаване със Си. " В Китай нещата не се случват по този метод. Не " дребният " президент на Франция, който прекарва два часа в разходки със Си, ще промени нещата, Китай схваща единствено от баланс на силите ", сподели той. " Може би това работи с Путин, който е прекарал над 400 часа със Си през последните 10 години, само че Макрон не познава Си ".
Единството на Европейски Съюз на показ, до момента в който търговията заема централно място
Търговията също ще заема значимо място в целите на Макрон, защото той води със себе си огромна делегация от бизнес водачи, включваща представители на EDF, Alstom, Veolia и авиокосмическия колос Airbus. Според чиновник на Елисейския замък, говорещ при изискване на анонимност, е допустимо да се работи по евентуална договорка с европейския производител на самолети Airbus, което би се случило, откакто през 2019 година Китай поръча 300 самолета за 30 милиарда евро.
Министърът на финансите Бруно Льо Мер и министърът на външните работи Катрин Колона също пътуват с президента.
Тъй като Европейски Съюз е изправен пред зараждаща се комерсиална война сред Китай и Съединени американски щати, наличието на Фон дер Лайен, ще добави още един пласт трудност към микса. Френският президент съобщи през март, че е " предложил на Фон дер Лайен да го придружи в Китай ", с цел да могат да приказват " с обединен глас ".
" Аз нямам европейски мандат, защото Франция има своя самостоятелна дипломация - само че съм завързан към европейската съгласуваност ", сподели той.
Съвместното пътешестване с ръководителя на Европейски Съюз го отличава от Олаф Шолц, немския канцлер, който френски чиновници подлагаха на критика, че предходната година е побързал да отиде в Китай за еднодневна екскурзия със Си, като се е фокусирал повече върху ползите на Германия, в сравнение с Европейски Съюз.
С Фон дер Лайен до себе си Макрон може да се надява да бъде възприеман като водещ глас на Европейски Съюз. В Съединени американски щати френският президент опита тази тактичност и получи някои отстъпки по американския проект за зелени дотации за блока.
В Китай обаче тази карта може да се окаже по-трудна за изиграване. /БГНЕС
----------------------------
Клеа Калкут, Стюарт Лау и Джонатан Лемир - за " Политико "
Източник: bgnes.bg
КОМЕНТАРИ