ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Георги Дучев пред ФАКТИ: Има опасност много хотелиери да изпаднат в една определена клопка

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.
„ Ако бъдат признати в оферти тип, тези ограничения ще нанесат тежък, а в някои случаи и съдбовен удар върху доста хотели, чийто бизнес през последните месеци едвам се посъвзе от изключителното състояние, наложено на 13 март 2020 година Скорошно допитване на БАПМХ до сектора сподели, че в България няма нито един случай на заразяване с ковид в хотел, което е показателно за сериозността, с която хотелиерите се отнасят към сигурността на гостите си “, това пишат от Българска асоциация на експертите в мениджмънта на хотели (БАПМХ) в отворено писмо до премиера Бойко Борисов от 24 ноември.

Макар че активността на хотелите не е прекъсната или неразрешена директно със Заповед № РД-01-677/ 25.11.2020 на министъра на опазването на здравето професор Костадин Ангелов, активността на заведенията за хранене и питейните заведения им е неразрешена. Какво значи това за хотелиерския отрасъл, биха ли могли да продължат да работят, какви са упованията от идния зимен сезон и какво ще се случи със чиновниците на хотелите – това разяснява пред ФАКТИ изпълнителният шеф на Българска асоциация на експертите в мениджмънта на хотели Георги Дучев.

„ Това, че заповедта е до 21 декември значи, че Студентски празник няма да има, няма да има и Никулден. Въобще доста положителни резервации ще отпаднат в хотелите, тъй като тяхната активност не е неразрешена, те не са затворени, само че в случай, че заведенията за хранене са затворени и гостите може да се изхранват единствено с румсървис, това значително обезсмисля работата на хотели. Румсървисът постоянно е бил спомоществовател на главното изхранване, което е в ресторанта. Много от хотелите нямат инфраструктура, с която да обезпечат румсървис. Може да си визиите и по какъв начин отивате в един хотел, в една стая, която в някои от случаите може да не е доста огромна. Там би трябвало да се храните на някакви масички, на шкафчета. Самите стаи не са пригодени за функционално, комфортно изхранване.

В момента всеобщо падат резервации, само че не това е най-голямото терзание на хотелиерите. Най-голямото терзание на хотелиерите сега е, че ограниченията могат да бъдат удължени след 21 декември. Като втори сюжети, също доста сериозен за тях, е ограниченията да бъдат разхлабени в интервала Коледа - Нова година и от 1 януари още веднъж да влязат в действие “.

На въпроса дали би било в помощ на сектора да работи на Коледа и Нова година, Дучев отговори: „ Ще бъде в помощ, само че има заплаха доста хотелиери да изпаднат в една избрана клопка. Тя се състои в следното: от понеделник започнаха да се подават молби за тази мярка, която е обвързвана с тези прословути 24 лв. дневно за хората, които са освободени в неплатен отпуск. И с тази мярка, и с 60 на 40 има едно изискване по-късно хората да бъдат най-малко два месеца на работа. В един миг ще се получи по този начин, че хотелиери, които подадат молба и бъдат утвърдени, чиновниците им ще вземат пари по тази мярка - парите се изплащат непосредствено на чиновниците, само че по-късно в случай че се наложи локдаун от първи януари, това значи, че те ще са длъжни да държат на работа хора без да имат работа и да заплащат заплати “.

Сценариите за чиновниците в хотелиерския отрасъл също ще бъдат разнообразни, съгласно Георги Дучев. „ Различно е, отпуските са изчерпани, някои са били на борсата, други бяха по 60 на 40 – главните екипи. Доста хотели, градски да вземем за пример, спа хотелите също, задържаха главното ядро. Те не бяха на борса, само че тези, при които са били на борса, борсата изтича и при тях става една доста комплицирана обстановка. Действително въпросът е дали държавното управление ще има положителната воля да подкрепи хотелиерския отрасъл основно поради чиновниците.

Всъщност главната полезност за хотелите, това са хората, това са екипите. Много от тях са създавани мъчно в продължение на години. Сега с едно придвижване се унищожава труд, който е положен, с цел да се създадат екипи. Не просто чиновници, тъй като множеството от непрекъснато работещите хотели – бизнес хотели, градски хотели, спа хотели, там обстановката е много по-различна от тази в морските хотели, които работят по 3-4 месеца през лятото и по-късно разпускат личния състав си. При хотелите, които са целогодишно работещи нещата са много комплицирани и чакаме да се усложнят още повече, в случай че рестриктивните ограничения продължат “, разяснява той.

Относно това дали хотелиерския отрасъл разчита на задгранични туристи тази година, Дучев сподели: „ При зимните курорти сезон във типа, в който е бил в предишни години няма да има сигурно, без значение къде и по какъв начин се разхлабят ограниченията. Все отново хората взимат решение за почивки някакъв интервал преди самите почивки. Не е “днес разхлабят ограниченията, на следващия ден ще отидем да пътуваме”. За някои ще бъде по този начин, само че всеобщо не. Основният пазар през зимния сезон е английски пазар. Той остава затворен, тъй че се разчита главно на българи и някои прилежащи страни, да вземем за пример на македонци “.

На въпроса дали сложени в обстановка като сегашната за хотелиерите и ресторантьорите се основават условия за непозволени действия като неспазване на възбраните, той отговори: „ Наложените, одобрените хотели сигурно няма да шмекеруват на дребно. За тях едно тотално затваряне ще бъде пагубно. Разбира се, не изключвам избрани хотели, къщи за посетители, заведения за хранене и изобщо бизнес, който е неразрешен, на собствен риск да отворят или да работят ъндърграунд. Те си носят съответните опасности и при вероятно залаване ще има много съществени наказания. Наистина не виждам смисъл за това, че през днешния ден ще изкараш 200 лв., на следващия ден да те затворят и да стоиш с месеци без един лев приход. Това е много рискована игра, допускам, че някои ще се поблазнят, само че надали ще бъде всеобщо “.

„ Определено икономическите ограничения не са задоволителни. Трябва да разграничим икономическите ограничения, които дейно и в този момент се вкарват и стопански ограничения, които се заявяват, само че не е ясно по кое време ще бъдат въведени. Говори се за едни милиарди, за едни огромни помощи. Въпросът е тази поддръжка за бизнеса да пристигна допустимо най-скоро,така че той да поеме глътка въздух и да може да резервира чиновниците си. Точно преди Коледа и Нова година да настане едно всеобщо освобождение на чиновници, за което в Банско към този момент съществено приказват, това ще бъде не просто неприятно, а напряко покруса за доста хора. Има хора с заеми, всеки си е направил сметката разноски на база избрана заплата. Ако по този начин продължат нещата, за хотелиерския отрасъл ще бъде една много тъжна Коледа и Нова година “, това сподели изпълнителният шеф на Българска асоциация на експертите в мениджмънта на хотели във връзка икономическите ограничения за подкрепяне на сектора.

А какво в действителност е нужно да се направи, с цел да се усъвършенства обстановката в хотелиерски отрасъл, Дучев разяснява: „ Две неща биха били много сериозна помощ за бизнеса. Едното не зависи от нас, не зависи от никой. Това, несъмнено, е да се усъвършенства цялостната конюнктура с разпространяването на ковид, тъй че така наречен епидемиологична конюнктура да се усъвършенства сензитивно или, както споделят експертите, да доближи плато и по-късно стартират да понижат случаите, което би довело до разхлабване на ограниченията.

Другото нещо е, в случай че се запазят в този тип нещата или се стигне до усложняване на епидемиологична конюнктура и стягане на ограниченията, това значи, че би трябвало фактически държавното управление по допустимо най-бързия метод да предприеме дейности, тъй че да поддържа бизнеса и да не се стигне до всеобщи банкрути. Самите бизнеси, които работят през лятото – приказвам за хотелиерите, при първото затваряне пострадаха много съществено. Ресурсите, които са имали като буфер или, както някои споделят, „ мазнинката “, която са имали, всичко е стопено към този момент. В момента подобен буфер от позиция на кеш по-скоро няма. Разликата сред това да продължат да действат туризмът и хотелите и това да спре и да се стигне до всеобщи банкрути настина в поддръжката. В момента сме на ръба “.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР