ЕЦБ: Около 10 на сто от европейците притежават криптовалути
Европейците са все по-привлечени от криптовалутите и броят на притежателите им е повишен през изминаващата година, а главният претекст е инвестиция. Това се показва в изследване на Европейската централна банка (ЕЦБ), оповестено през днешния ден и представено от Франс прес и Българска телеграфна агенция.
Делът на европейците, притежаващи криптовалути като биткойн и етер, е повишен повече от двойно сред 2022 година и 2024 година - от 4 на 100 до 9 на 100, съгласно изследването за на ЕЦБ за платежните привички в еврозоната.
Интересът към криптовалутите нараства макар неустойчивостта им и неприятната известност, с която се употребяват, дължаща се най-много на потреблението им за престъпни цели. ЕЦБ също е доста сериозна към тези високорискови активи.
Сред 20-те страни в еврозоната, 13 афишират, че делът на притежаващите криптовалути надвишава 10 на 100, като той е максимален в Словения (15 на сто) и Гърция (14 на сто).
За сметка на това в Германия притежателите на криптовалути обаче са единствено 6 на 100. В тази страна заплащанията в брой, въпреки и отчитащи спад, надвишават тези в останалите европейски страни.
Младите европейци, най-много във възрастовата група от 25 до 39 години, са най-склонни да имат криптовалути, следвани от 18-24-годишните.
Платформи, ръководени от софтуерни колоси като " Байненс " (Binance) и " Койнбейс " (Coinbase), както и обичайни тържища, привлечени от капацитета на пазара, " съблазняват " вложителите с помощта на мобилни приложения, които улесняват покупката, продажбата и ръководството на криптовалутите.
Използването на тези високорискови активи остава насочено в по-голяма степен към вложения, в сравнение с към заплащания, съгласно изследването на ЕЦБ.
Над 80 на 100 от притежателите на криптовалути в Нидерландия и Германия декларират, че ги употребяват единствено за финансови вложения.
Криптовалутите, чиито цени сега доближават рекордни равнища, теглени нагоре от биткойна, могат да бъдат възприемани като запаси с евентуална стойност, сходна на златото.
Във Франция 25 на 100 от притежателите на криптовалута настояват, че я употребяват единствено като платежно средство, което е един от най-високите дялове в Европа.
Това изследване, което се организира на две години, демонстрира, че кешовите заплащания резервират водеща позиция (52 на сто), въпреки че спадат със седем пункта по отношение на 2022 година
Като стойност картите остават главен инструмент за заплащане (45 на сто), следвани от кешовите заплащания (39 на сто) и мобилните приложения (7 на сто).
Увеличението на цифровите заплащания се дължи на растежа при онлайн заплащанията (21 на 100 като брой и 36 на 100 като стойност при всекидневните операции), следвайки ускорилата се по време на пандемията наклонност.