Европейският съюз трябва спешно да приложи 17 взаимосвързани мерки, за

...
Европейският съюз трябва спешно да приложи 17 взаимосвързани мерки, за
Коментари Харесай

ЕС трябва спешно да приложи 17 мерки за капиталовите пазари

Европейският съюз би трябвало незабавно да приложи 17 взаимосвързани ограничения, с цел да бъдат отстранени най-големите бариери на европейските капиталови пазари. Това излиза наяве от оповестен през вчерашния ден финален отчет на High-Level Forum (HLF) за Съюза на финансовите пазар в Европа.

Докладът съдържа поредност от ясни рекомендации, обособени в четири огромни групи:
Създаване на витална и конкурентна бизнес среда;Изграждане на по-силна и по-ефективна пазарна инфраструктура;Насърчаване на вложенията на самостоятелните вложители на финансови пазариПреминаване отвън границите на вътрешния пазар.
Стартирането на Съюза на финансовите пазари е от извънредно значение сега, с цел да се форсира възобновяване на европейските финансови пазари от пандемията, породена на COVID-19. Ефективно работещ  Съюз на финансовите пазари би спомогнал за възобновяване на стопанската система на Европейски Съюз посредством даване на нови източници на финансиране за бизнеса и благоприятни условия за вложения за европейските жители. Това ще бъде от жизненоважно значение за активизирането на по този начин нужните дълготрайни вложения в нови технологии и инфраструктура за справяне с изменението на климата и за постигането на новата стратегия за така наречен „ Зелена договорка “ и дигитализацията на Европа.

„ Докладът е плод на дейната работа и връзка на 28-те специалисти с Европейската комисия и Европейски орган за скъпи бумаги и пазари. Членовете на High-Level Forum несъмнено имат вяра, че предложените ограничения настина ще имат резултат във връзка с европейските финансови пазари, разяснява Даниела Пеева, която представляваше в продължение на 6 месеца  страната ни и Асоциацията на шефовете за връзки с вложителите в България в High-Level Forum CMU.

Част от седемнадесетте рекомендации, които имат директно влияние върху българския финансов пазар  включват:
Създаване на единна европейска точка за обявяване и откриване на информация от емитентите (EU Single Access Point), която да бъде употребена освен от регулатора, само че и от всички заинтригувани лица;Регулирането на централните депозитари на скъпи бумаги и уеднаквяване на разпоредбите за тяхната дейност;Мерки за поощряване на застрахователите да обезпечат повече финансиране за финансовите пазари;Повишаване на финансовата просветеност и капиталовата просвета на популацията в Европа, което ще докара до възстановяване на изискванията за достъп до финансовите пазари на самостоятелните вложители и ползвателите на капиталови услуги.
Докладът съдържа и съответни рекомендации по отношение на облекчение на процедурите за достъп до финансиране на емитентите, промени в редица европейски нормативни актове, които влязоха в действие през последните години и по мнение на специалисти и пазарни участници съставляват сериозна спънка за ефикасното действие на финансовия пазар в Европа, създавайки, непотребни административни тежести., добавя Даниела Пеева.

Съюзът на финансовите пазар в Европа бе образуван през ноември 2019 година  от 28 висококвалифицирани специалисти от бранша на бизнеса и финансите, неправителствени организации и други институции, които работиха интензивно по набелязването на хрумвания за идващия стадий на развиване и завършване на този план.

С цялостния текст на отчета можете да се запознаете тук
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР