Технологични CEO-та: „Европа на първо място” срещу Тръмп
Европа би трябвало да се опълчи на господството на Съединени американски щати в технологиите, считат CEO-та на огромни европейски компании (снимка: CC0 Public Domain)
Изпълнителните шефове на европейски софтуерни компании приканиха за метод „ Европа преди всичко ”, с който да се опълчват на господството на Съединени американски щати след успеха на Доналд Тръмп на президентските избори.
Технологичните CEO-та в Европа упорстват страните от района да подхващат по-смели дейности, с цел да се оправят с господството на Big Tech и да противодействат на зависимостта от Съединени американски щати за сериозни технологии като изкуствения разсъдък след изборната победа на Доналд Тръмп.
Победата на републиканския политик беше основна тематика измежду видни софтуерни шефове на конференцията Web Summit в Лисабон, Португалия, означи в репортаж CNBC. Много участници споделиха, че не са сигурни какво да чакат от новоизбрания президент на Съединени американски щати, цитирайки тази непредсказуемост като главно предизвикателство сега.
Анди Йен, основен изпълнителен шеф на швейцарския VPN разработчик Proton, споделя, че Европа би трябвало да повтори американския протекционизъм и да схване по-скоро метод към технологиите „ Европа преди всичко ”. Така частично Европа може да обърне наклонността от последните две десетилетия, през които огромна част от най-важните в западния свят технологии, от сърфирането в мрежата до смарт телефоните, станаха доминирани от шепа огромни американски софтуерни компании.
„ Време е Европа да се засилва ”, сподели Йен пред CNBC в коридорите на Web Summit. „ Време е да сме смели. Време е да бъдем по-агресивни. И моментът е в този момент, тъй като в този момент имаме водач в Съединени американски щати, който е за „ Америка преди всичко ”, тъй че нашите европейски водачи би трябвало да бъдат за „ Европа преди всичко ”.
Един основен подтик от страна на Европейския съюз беше предприемането през последното десетилетие на правни дейности и въвеждането на строги нови регулации за справяне с господството на огромни софтуерни играчи като Гугъл, Apple, Amazon, Microsoft и Meta.
Докато Тръмп се готви да пристигна на власт за втори мандат, опасенията, че Европа може да се откаже от твърдия си метод към софтуерните колоси, се усилват – поради боязън от възмездие от новата администрация.
„ Нечестна игра ”
Йен прикани Европейски Съюз да не разводнява опитите си да овладее американските софтуерни колоси. „ Европа мислеше по доста глобалистичен метод. Смятахме, че би трябвало да бъдем обективни към всички, би трябвало да отворим пазара си за всички, би трябвало да играем почтено, тъй като имаме вяра в справедливостта ”, сподели той.
„ Е, познайте какво? Американците и китайците не се вслушаха. Те играят извънредно непочтено през последните 20 години. И в този момент имат президент, който е извънредно за „ Америка преди всичко ”, добави Йен.
Мичъл Бейкър, някогашен основен изпълнителен шеф на американската фондация с нестопанска цел за отворен интернет Mozilla, съобщи, че законът за цифровите пазари (DMA) на Европейски Съюз е довел до значими промени за браузъра Firefox. Активността се усилва, откакто Гугъл внедри „ екран за избор ” на смарт телефони с Android, който разрешава на потребителите да избират друга търсачка.
„ Промяната в новите консуматори на Firefox и пазарния ни дял в Android е забележима ”, сподели Бейкър. „ Това е хубаво за нас – само че също по този начин е индикатор за това каква мощност и централизирано систематизиране имат тези компании ”.
„ Тази смяна в използването [на Firefox], заради един екран за избор, не е цялостната картина. Но това е знак за нещата, които потребителите не могат да избират и които бизнесът не може да построи сполучливо, заради метода, по който софтуерната промишленост е структурирана сега ”, добави Бейкър.
Томас Плантенга, основен изпълнителен шеф на приложението Vinted за препродажба на използвани облекла със седалище в Литва, прикани Европа да вземе „ верния избор ”, с цел да подсигурява, че континентът може „ да се грижи за себе си ” и да не бъде „ зарязан ”.
„ Ако погледнете доста реалистично на това, което вършат страните, те се пробват да се грижат за себе си и да образуват обединения, с цел да бъдат по-силни сами и като коалиция ”, сподели Плантенга. „ Имаме доста надарени, добре образовани хора ”.
„ Трябва да подсигуряваме, че можем да се грижим за личната си сигурност, че можем да се грижим за личната си сила, да подсигуряваме, че ще продължим да влагаме в нашето обучение и нововъведения, с цел да можем да бъдем в крайник с останалите ”, акцентира той. „ Ако не го създадем, тогава ще бъдем изоставени. Всяко съдействие постоянно е търговия. И в случай че нямаме какво да търгуваме, ставаме по-слаби ”.
„ Суверенитетът на AI ” е основно полесражение
Друга тематика, която притегли доста внимание на Web Summit, беше концепцията за „ суверенитет на AI ” – което се отнася до страни и райони, които локализират сериозна изчислителна инфраструктура зад услугите на AI, тъй че тези системи да отразяват по-добре районните езици, култури и полезности.
След като Microsoft се трансформира в основен състезател в AI, се появиха опасения, че разработчикът на операционната система Windows и пакета с приложения Office си е обезпечил преобладаваща позиция, когато става въпрос за съществени принадлежности за AI.
Microsoft е основен покровител на OpenAI, основателя на ChatGPT, като употребява мощно технологията и в личните си артикули. За някои започващи компании решението на Microsoft да схване AI докара до нездравословни, антиконкурентни резултати.
Миналата година Microsoft увеличи таксите, които начислява на търсачките за потребление на нейните API за търсене посредством Bing – тези API дават на разработчиците достъп до бекенд инфраструктурата за търсене. Това повишаване се изяснява отчасти с по-високите разноски, свързани с функционалности за търсене на Bing, задвижвани от AI.
„ Те последователно понижават приходите ни – ние към момента разчитаме на тях, само че това понижава потенциала ни да вършим неща ”, сподели пред CNBC Кристиан Крол, основен изпълнителен шеф на фокусираната върху устойчивостта търсачка Ecosia. „ Microsoft е доста гневен съперник ”.
Ecosia неотдавна стартира партньорство с различен снабдител на търсене – Qwant, с цел да построи европейски показател за търсене и да понижи зависимостта от Big Tech в Съединени американски щати при даване на резултати при сърфиране в мрежата.
Междувременно Законът за изкуствения разсъдък на Европейския съюз, незабравим акт с световни последствия, вкарва нови условия за бистрота и ограничавания за фирмите, разработващи и употребяващи изкуствен интелект.
Законът евентуално ще окаже огромно въздействие най-вече върху американските софтуерни компании, защото те са тези, които вършат множеството разработки вложения в изкуствен интелект.
Тъй като Тръмп идва на власт, не е ясно какво може да значи това за световния регулаторен пейзаж на AI. Шели Маккинли, основен юридически шеф на платформата за разработчици GitHub, сподели, че не може да планува какво ще направи Тръмп през втория си мандат, само че че в това време бизнесът възнамерява редица разнообразни сюжети.
„ Ще научим през идващите няколко месеца какво ще каже новоизбраният президент Тръмп и през януари ще стартираме да виждаме част от това, което той прави в тази област ”, съобщи Маккинли по време на модериран от CNBC панел по-рано тази седмица.
„ Наистина мисля, че е значимо всички ние, като общество, като бизнес, като хора, да продължим да мислим за другите сюжети ”, добави тя. „ Както при всяка политическа смяна, по този начин и при всяка смяна в света, ние мислим кои са всички сюжети, които можем да използваме ”.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ