Квантовият пробив на Google: какво означава за крипто-света
Човек даже не може да си показа скоростта на чипа Willow
(снимка: Google)
Наскоро Гугъл направи значим анонс – квантовият чип Willow, създаден от компанията, е кадърен да понижи равнището на грешките на някои от своите прародители. А това достижение е крайъгълен камък за въвеждане на квантовите калкулации в действителния свят и може да промени метода, по който мислим за риска на криптовалутите.
Човек даже не може да си показа скоростта на Willow. Според Гугъл, чипът е в положение да извърши за по-малко от пет минути комплицирано пресмятане, което би лишило на един от най-бързите суперкомпютри през днешния ден 10 септилиона години. Десет септилиона е 10 000 000 000 000 000 000 000 000 години.
Но точността на квантовите калкулации до момента също беше огромен проблем. Представете си култивиран маркуч, пуснат на цялостна мощ, без никой да го държи: водата излиза бързо, само че задачата се размива. Сега комбинацията от експедитивност и акуратност на Willow може теоретично да даде на хакерите принадлежности за отключване на логаритмите, върху които са построени биткойн и други криптовалути.
Съвместно битие на кубити и биткойн
Ако не разбирате (много хора не разбират) какво съставляват квантовите калкулации и кубитите, софтуерният пълководец на DigiCert Тим Холебик изяснява пробива на Гугъл по банален метод. Представете си лабиринт и по какъв начин един типичен компютър ще се опита да откри своя път в него от началото до края – ще опита един евентуален път едновременно. Докато квантовият компютър ще може да тества всички пътища по едно и също време, което ще докара до доста по-бързо решение, споделя Холебек, представен от CNBC.
Въпреки че сега Willow може да не е подготвен за приложения в действителния свят, скоростта и точността на чипа, създаден от Гугъл, ще оказват помощ за пробутване на пътя за по-мащабни квантови компютри.
„ Част от казуса с кубитите е, че те са нестабилни и основават неточности. Този чип има обилни благоприятни условия за поправяне на неточности, което смекчава някои от проблемите с кубитите ”, разяснява Холебек.
Това значи, че усъвършенстваните чипове, които ще се появят след пробива на Willow, ще разрешат на хакерите да се насочат към крипто-света. Но най-малко за момента терзанията са единствено теоретични.
Ако се създаде квантов компютър с задоволително кубити, той ще съставлява опасност за днешните криптографски логаритми, споделя Холебек. Според него, притежателите на криптовалута към момента могат да са спокойни, заради една елементарна причина. „ Днес не съществува подобен [квантов компютър] и не се чака [да се появи] най-малко още 5, 10, 15 години ”, споделя той и прецизира, че най-бързият петгодишен график зависи от някакъв неочакван софтуерен пробив.
Десетилетна преднина за крипто
Според представител на Гугъл, представен от CNBC, Willow и крипто могат да съществуват по едно и също време. „ Чипът Willow не е в положение да разбие актуалната криптография ”, споделя той и удостоверява визията на Гугъл, че квантовата технология с такава дарба е към момента надалеч във времето.
Всъщност, съгласно Парк Фейербах, специалист по децентрализирани финансови технологии и основен изпълнителен шеф на Radiant Commons, даже в случай че Willow фрапантно усили скоростта, с която може да разбие крипто, въпреки всичко ще са нужни няколко пъти повече години от възрастта на Вселената, с цел да може квантовият чип да направи това. Според НАСА, Вселената е на 13,7 милиарда години.
„ Почти няма причина да внедрим Willow върху тази [крипто] технология по метод, който може да реализира осезателен прогрес. Просто ще отнеме прекалено много време ”, споделя Файербах.
„ Очакванията са, че остават минимум 10 години за разтрошаване на RSA и че ще са нужни към 4 милиона физически кубита, с цел да създадем това ”, споделя представителят на Гугъл. RSA е система за криптиране, употребена в криптовалутите. За информация, процесорите на Гугъл в този момент са в мащаб от към 100 физически кубита.
„ Квантово безвредни ” логаритми
Говорителят на Гугъл акцентира, че графикът за квантови пробиви е необятно прочут и Willow Уилоу не го е трансформирал. „ Гугъл е в крайник с нашата планувана пътна карта ”, споделя той.
„ Общността на киберсигурността от дълго време е наясно с плануваната времева линия за разтрошаване на асиметрично криптиране и работи върху дефинирането на стандарти и взаимното внедряване на нови логаритми, които ще устоят на офанзиви както от типичен, по този начин и от квантови компютри ”, прибавя представителят.
Всъщност промишлеността работи върху „ квантово безвредно ” крипто, споделя Тим Холебек. Националният институт по стандарти и технологии (NIST) пусна няколко квантово безвредни логаритъма, които са устойчиви на офанзиви от бъдещи квантови компютри, прецизира той. NIST има времева линия по кое време държавните управления и промишлеността ще внедрят тези логаритми, с цел да подсигуряват сигурността на страната и бизнес тайните.
„ Гугъл и други водачи в промишлеността поддържаха стандартизацията и опитаха с логаритмите във формата на чернова ”, удостоверява представителят на Гугъл.
Независимо какъв брой сполучлив е квантът при отключване на логаритми (традиционни крипто уравнения, основани на факторизиране на големи елементарни числа), той не е непогрешим и тъкмо там се крие обещанието за квантово безвредно крипто.
„ Те са в действителност, в действителност положителни в някои неща, само че не във всичко ”, споделя Холебек, отбелязвайки, че разбиването на стандартната асиметрична криптография просто се оказва едно от нещата, в които са в действителност положителни. „ За благополучие има други сложни математически задания, с които те не се оправят добре, и асиметричната криптография може да бъде обновена, с цел да употребява тези сложни математически задания вместо факторизиране ”, добавя той.
Таки Раза, помощник по електротехника и компютърно инженерство в Масачузетски университета в Амхърст, счита, че съществуващите криптовалути ще би трябвало да се развият, с цел да обезвредят кубитите.
„ Тъй като капацитетът на квантовите компютри да разрушават съществуващата криптография става все по-голям проблем, могат да бъдат създадени нови криптовалути, особено проектирани да бъдат квантово безвредни. Тези нови квантови криптовалути ще интегрират PQC, криптографски логаритми, които са устойчиви на изчислителната мощ на квантовите компютри ”, споделя Раза.
Джеръми Алер, съосновател, ръководител и основен изпълнителен шеф на компанията за цифрови валути Circle, разяснява пред CNBC, че рискът е действителен, само че неговият взор към бъдещето остава фокусиран върху опциите, които ще се развиват.
“От една страна, квантовото крипто значи, че можете да отключвате неща по-лесно – неща, които са имали неприятни остарели ключалки – само че също по този начин, че можете да създавате по-добри ключалки ”, споделя Алер. Според него, квантовото крипто в действителност ще бъде голям турбокомпресор за крипто изчисленията, за крипто приложенията и за крипто парите.
Раза счита, че в последна сметка по-мащабните промени, провокирани от квантовите калкулации, ще настъпят оттатък криптото. Пробивите ще създадат устройствата и софтуера по-бързи, ще революционизират AI и ще подобрят сигурността на данните с извънредно сигурни способи за криптиране.
Ще има прогрес в компютърните технологии, опазването на здравето, силата и сигурността, споделя Раза, и вследствие на това не би трябвало да мислим за крипто промишлеността изолирано, до момента в който тези промени се развиват. „ Те евентуално ще трансформират промишленостите ”, предвижда той.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ