ЕС внася около 22 милиарда евро изкопаеми горива на месец

...
ЕС внася около 22 милиарда евро изкопаеми горива на месец
Коментари Харесай

Колко газ и нефт доставя Русия на света?

ЕС внася към 22 милиарда евро изкопаеми горива на месец от Русия

Европейският съюз възнамерява да забрани всички покупки на съветски нефт до края на годината. Но към момента няма консенсус измежду членовете на Европейски Съюз по отношение на прекъсването на вноса на съветски газ, написа

Какви наказания за нефт и газ към този момент има?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разгласи, че на страните от Европейски Съюз е неразрешено да купуват съветски нефт след края на 2022 година

Унгария и Словакия ще могат да продължат да купуват съветски недопечен нефт до края на 2023 година

През март Европейски Съюз се ангажира да понижи вноса на газ с две трети в границите на една година. В момента се водят договаряния за по-нататъшно изключване.

Съединени американски щати оповестиха цялостна възбрана на съветския импорт на нефт, газ и въглища, а Обединеното кралство би трябвало последователно да приключи съветския нефт до края на годината.

Русия предизвести, че възбраната на нейния нефт ще докара до "катастрофални последствия за международния пазар ".

Въпреки глобите Русия съвсем удвои месечните си доходи от продажба на изкопаеми горива в Европейски Съюз, съгласно Центъра за проучвания на силата и чистия въздух.

Европейски Съюз внася към 22 милиарда евро изкопаеми горива на месец от Русия от началото на войната, защото цените на петрола и газа скочиха, в съпоставяне със приблизително към 12 милиарда евро на месец през 2021 година

Колко нефт изнася Русия?

Русия е третият по величина производител в света след Съединени американски щати и Саудитска Арабия.

Около половината от съветския експорт на недопечен нефт отиде за Европа, преди да бъдат оповестени глобите.

През 2020 година Холандия и Германия внасяха най-вече съветски нефт дневно.

Словакия и Унгария, на които ще бъде дадена спомагателна година, с цел да намерят различни снабдители, са получили надлежно 96% и 58% от вноса на нефт от Русия предходната година, съгласно Международната организация по енергетика (IEA).

Русия съставлява единствено 8% от вноса на нефт в Обединеното кралство през 2020 година и 3% от вноса на нефт от Съединени американски щати предходната година.

Какви са другите възможности на съветския нефт?

Анализаторът Бен МакУилямс споделя, че би трябвало да е по-лесно да се намерят различни снабдители за нефт, в сравнение с за газ, тъй като въпреки някои да идват от Русия, "има и доста колета от другаде ".

Някои страни, членки на МАЕ, пуснаха еквивалента на 120 милиона барела от петролни ресурси - най-голямото освобождение на ресурси в своята история.

В края на март президентът на Съединени американски щати Джо Байдън подреди огромно освобождение на нефт от американските запаси в опит да понижи високите разноски за гориво.

Съединени американски щати също желаят Саудитска Арабия да усили производството си на нефт и се стремят към облекчение на глобите против петрола на Венецуела.

Как Русия спря газовите потоци?

Въпреки нахлуването в Украйна, Русия продължава да доставя огромно количество газ на доста европейски страни.

Въпреки това, откакто западните сили постановиха финансови наказания против Русия, президентът Путин разгласи, че "недружелюбните " страни ще би трябвало да заплащат за газ в съветската валута.

Руската държавна енергийна компания "Газпром " прекъсна доставките за Полша и България и съобщи, че няма да ги възобнови, до момента в който заплащанията не бъдат осъществени в рубли.

Европейски Съюз съобщи, че счита дейностите на Русия за форма на изнудване.

Много други страни от Европейски Съюз би трябвало да се сблъскат със същия проблем към средата на май, когато ще се наложи да заплащат.

Плащанията в рубли биха подкрепили съветската валута и биха били от изгода за нейната стопанска система.

Кой заплаща в рубли?

Урсула Фон дер Лайен предизвести, че спазването на съветските претенции би нарушило глобите на Европейски Съюз и би било "висок риск " за фирмите, които го вършат.

Страните от Европейски Съюз са разграничени във връзка с това какъв брой скоро ще отстранен зависимостта от съветските енергийни доставки.

Газовите компании в някои страни от Европейски Съюз, в това число Германия, Унгария и Словакия, се съгласиха да заплащат за газ в евро посредством съветската банка Газпромбанк, която по-късно ще конвертира заплащанията в рубли.

Financial Times заяви, че газовите компании в Австрия и Италия също възнамеряват да открият сметки в Газпромбанк.

Европейски Съюз сподели предходната седмица, че в случай че купувачите на съветски газ могат да завършат заплащанията в евро и да получат удостоверение за това, преди да се реализира каквото и да е конвертиране в рубли, това няма да наруши глобите.

Въпреки това има разнообразни отзиви сред страните по какъв начин да поясняват първичните насоки, а дипломати от Европейски Съюз обявиха, че желаят повече изясненост по въпроса.

Колко газ доставя Русия за Европа?

През 2019 година на Русия се падат 41% от вноса на природен газ в Европейски Съюз.

Ако доставките на съветски газ за Европа прекратят, Италия и Германия биха били изключително уязвими, защото внасят най-вече газ.

Русия обезпечава единствено към 5% от доставките на газ за Обединеното кралство, а Съединени американски щати не внасят съветски газ.

Русия изпраща газ към Европа по няколко основни тръбопровода. Газът се събира в районни центрове за предпазване и по-късно се разпределя из целия континент.

Какви са другите възможности на съветския газ?

Европа може да се обърне към съществуващите експортьори на газ като Катар, Алжир или Нигерия, само че има на практика спънки за разширение на производството.

Съединени американски щати се съгласиха да доставят спомагателни 15 милиарда кубически метра полутечен природен газ (LNG) за Европа до края на тази година.

Европа също би могла да усили потреблението на други енергийни източници като вятърна сила, само че това не е бързо или елементарно.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР