Елена Йончева откри нов пропаднал участък на оградата по границата с Турция
Елена Йончева
Депутатката от Българска социалистическа партия Елена Йончева продължава зорката си задача за проблеми към плана за оградата по границата с Турция. В понеделник тя популяризира през персоналния си Facebook профил фотография на нов сектор от оборудването, който е пропаднал.
" Днес, 8 януари, в региона на Малко Търново - паднала ограда. Налага се да удостоверявам събитието с днешни вестници, с цел да удостоверя достоверността му ", изясни Йончева.
По думите й " преградното оборудване е освен неефективно, само че продължава да пропада ".
Тя изяснява още, че оборудването не е издигнато съгласно заданието на Министерство на вътрешните работи, защото Гранична полиция дава правото на регионалните шефове на Ямбол, Хасково и Бургас да трансформират плана за ограда.
" Предоставеното право на регионалните шефове да трансформират техническите параметри е направено с една единствена цел – корупция ", счита Йончева.
За това възпрепятстващо оборудване, дружно с прилежащия обслужващ път, са дадени към 1 млн. лв. на линеен километър.
" Докладът на Главния инспекторат на Министерски съвет от април 2017 година, направен по отношение на проектирането и построяването на краткотрайното възпрепятстващо оборудване на българо-турската граница, установи фрапиращи нарушавания. В отчета се споделя, че даденото напътствие на Гранична полиция не кореспондира с одобреното от министъра на вътрешните работи задание за проектирането на оборудването, по което регионалните шефове към този момент са сключили контракти за построяването на оборудването и обслужващия път. Нещо повече – според одобрените планове от показаните документи и наличната в тях информация, проверяващият екип не е могъл да откри, на редица места, вида на построеното оборудване – едноредово или двуредово ", споделя Йончева.
" Абсурдно е проверяващият екип на Главния инспекторат на Министерски съвет да отиде със специфична задача да ревизира дали има построена ограда и от какъв вид е – и да не може, след инспекция, да отговори на този въпрос ", приключва тя.
Темата за възможни нередности към строителството на оградата бе повдигната първо от президента Румен Радев. Той обществено съобщи, че " страната заплаща за два реда ограда по границата с Турция, а действително се строи единствено един ", само че към този момент няма доказателства за нарушавания към плана.
Прокуратурата стартира инспекция, а ръководещите бяха безапелационни, че няма данни за корупция.
Строителството на оградата излезе над 180 млн. лв..
На този декор обаче има и подозрения за успеваемостта на оградата поради случаите на хванати мигранти на българо-сръбската граница.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ