Електрически самолет прекоси за първи път новозеландския пролив Кук
Електрически аероплан за първи път прелетя над новозеландския проток " Кук ". 40-минутният независим полет на водача Гари Фрийдман с двуместен електрически аероплан стана факт 101 години, откакто за първи път човек прелетя с обичаен аероплан над водното пространство, разделящо двата съществени новозеландски острова в южната част на Тихия океан, съобщи Асошиейтед прес.
Целта на днешния полет бе да прикове вниманието върху опциите за по-екологичното хвърчене и той бе плануван по този начин, че да съвпадне с откриването на основната среща а върха на Организация на обединените нации за климата в шотландския град Глазгоу, отбелязва Българска телеграфна агенция.
Според представители на интернационалното летище в Уелингтън това може да е най-дългото разстояние, изминавано до момента с електрически аероплан над водно пространство. " Това е доста трогателен ден за летището. Ден за слагане на международен връх ", сподели говорителката на аерогарата Джена Ребърн.
Фрийдман описа, че денят е почнал неприятно с пороен дъжд в точката на политане покрай град Бленхайм. След като забавило полета с 15 минути, времето обаче се оправило задоволително за политане и скоро по-късно станало напълно слънчево над океана. Фрийдман показа, че е бил в възторг, когато се е приземил и техниката е работила по-добре, в сравнение с се е надявал. " Батерията към момента е на 40 %. Почти можехме да летим и назад ", сподели той.
49-годишният Фрийдман, създател компанията ИлектрикЕър (ElectricAir), съобщи, че от дълго време е разгорещен последовател на опазването на околната среда и концепцията се родила, до момента в който мислел какъв брой е неуместно да караш електромобил, а да летиш със аероплан с керосин. Фрийдман пътувал до Словения, с цел да купи самолета Пипистрел Алфа Електро (Pipistrel Alpha Electro), а по-късно трябвало да преодолее редица ограничавания, наложени от авиационните регулатори на Нова Зеландия, с цел да получи позволение да лети с него.
Машината тежи по-малко от 400 кг и издава доста по-малко звук от обичаен аероплан. За пътуването от 78 километра Фрийдман е летял на едвам 305 метра над морското ниво и с релативно бавната скорост от 130 километра в час, с цел да резервира заряда на батерията. Фрийдман показа, че му лишава към час, с цел да зареди напълно летателния уред. Максималната дълготрайност на полета също е към час и той употребява машината главно за образование на водачи.
" Международното летище в Уелингтън се приготвя за постоянни полети на къси дистанции на 12-местни електрически самолети, които ще стартират след към пет години. Електрическата технология към момента не е задоволително напреднала, с цел да зарежда огромни пътнически самолети, само че биогоривата и водородът евентуално ще дават по-екологични други възможности в бъдеще ", сподели говорителката на аеропорта.
Източник: Мениджър Нюз