Една от особено привлекателните черти на пловдивския квартал Капана е,

...
Една от особено привлекателните черти на пловдивския квартал Капана е,
Коментари Харесай

Ново място: "Съборна 23" в Пловдив

Една от изключително привлекателните черти на пловдивския квартал " Капана " е, че посетителите му могат да задоволят всички свои кулинарно-хедонистични потребности съвсем без старания - кафе, брънч, обяд, крафт бира, вино, вечеря или коктейли, всичко е безусловно на крачки едно от друго. Но постоянно има място за още, та ето го и него: ресторант " Съборна 23 ".

Намира се в красивата къща на същия адрес, на ръба на квартала, и добавя локалния кулинарен пейзаж в малко по-горния сегмент - оня, в който менюто е късо, ястията се съчетават с коктейли, виното е охладено до точната температура, а обслужването - навременно. В никакъв случай обаче не става дума за дискомфортна ексклузивност, в противен случай - ситуацията е съвременно семпла, сервитьорите са свежи и усмихнати, а порциите (и цените) са по-скоро със общоприет, а не " гурме " размер. Вкусовете в ресторанта са с балкански и BBQ мирис - българска, сръбска, гръцка, турска, албанска кухня, само че не в обичаен, а в съвременен вид - като тартар от печен патладжан с овче сирене, " пуканки " от скариди със срирача сос, агнешки шашлик, рибен дюнер и саралия чийзкейк.

В " Съборна 23 " си партнират притежателите на известното бистро " Паваж " и на QBar в " Капана ", което несъмнено подвига упованията и за храната, и за напитките. За момента ресторантът дава отговор на тези упования повече от добре, още повече че той всъшност още не е открит публично и работи единствено за вечеря в нещо като " бета " версия, в която екипът още се доизгражда, а менюто евентуално ще претърпи промени в търсене на най-хубавата пресечна точка с усета на публиката.

Голяма част от чара на " Съборна 23 " идва и от историческата къща, издигната преди Освобождението, която е била дом на доктор Рашко Петров - един от първите дипломирани в чужбина пловдивски лекари. След 1878 година става централа на Временното съветско ръководство, а в по-ново време е била Обреден дом.

Днес къщата е еклектично място, което гледа по едно и също време и към предишното, и към бъдещето: формалната й фасада е към улица " Съборна ", където са доста от емблематичните възрожденски къщи на остарелия Пловдив и в нея се обитава галерия; по-разчупената задница с така наречен римска таверна (където е и ресторантът), двор и огромна тераса е надвесена над ул. " Константин Стоилов " и гледа към " Капана ", модерността и заниманието.

В последните години тук се обитаваха няколко заведения, като най-запомнящ се беше малко просъществувалият през 2016 година ресторант Gastrolinea на валенсианеца с опит в " Мишлен " заведения за хранене Рохе Рубио. Опитът му да запознае локалната аудитория с испанската гурме идея обаче несъмнено беше изпреварил времето си. Дали " Съборна 23 " уцели своето, следва да забележим.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР