Величествена "Аида" ще бъде представена в залата на Бургаската опера в събота
Една от най-впечатляващите със своята помпозност и мащабност постановки на Държавна опера – Бургас – " Аида " от Джузепе Верди, в режисьорската версия на проф. Павел Герджиков,ще подари незабравими мигове на допир с известната опера на феновете на класическото музикално изкуство – на 19 октомври, събота, от 19 часа на сцената на Държавна опера – Бургас. Спектакълът, който ще пресътвори атмосферата на античния Египет, ще разгърне своята театрална хубост и въздейственост, под майсторската палка на именития български диригент Иван Кожухаров, с превъзходен артистичен каст.
Величествена " Аида " ще бъде показана в залата на Бургаската опера в събота Източник: Държавна опера-Бургас
В съботаотново ще заживее вълнуващата история за етиопската принцеса в иго Аида, фараонската щерка Амнерис и египетския пълководец Радамес, за чието сърце си съперничат двете хубавици. Спектакълът на " Аида " в границите на тазгодишното издание на фестивала " Опера на светилището " в Бегликташ се трансформира в същинска сензация, билетите бяха изчерпани дни преди представлението, а щастливците, имали опцията да участват на него, го окачествиха неслучайно като суперпродукция.
Величествена " Аида " ще бъде показана в залата на Бургаската опера в събота Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на Аида в събота бургаската аудитория ще има удоволствието да види и чуе забележителното лирико-драматично сопрано Йоана Железчева. Нейният мощен и прибивен глас, който, обаче, има и нежно-лирични параметри, както и изключителна духовна мощ и въздейственост, спомага за цялостното създаване на облика на поробената етиопска принцеса. Аида на Йоана Железчева е белязана по едно и също време с мекост и мощ, с вътрешно влечение към любовта и външен израз на невъзможността да бъде осъществена, заради трагичната мощ на събитията. Йоана Железчева бе неотразима на спектакъла на " Аида " през м. август на откритата сцена на тракийското светилище Бегликташ, когато построи изумителна динамичност в тежката сопранова партия, наситена с драматизъм и психологичзъм, изключително в тихите приглушени нюанси. И като артистичност, и като гласови достижения, нейната роля бе безупречно пресъздадена.
Йоана Железчева Аида Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на съперницата за сърцето на Радамес – властната фараонска щерка Амнерис, публиката ще има привилегията се насладят на превъзходното мецосопрано Даниела Дякова, която впечатлява освен с харизматична визия, само че и с чудесни гласови благоприятни условия и мощно театрално наличие. Тя ще вплете женственото си лъчение и красивия си тембър при построяването на разкъсваната от подозрения и ревнивост принцеса, която пази в сърцето си по едно и също време и пристрастеност, и отдаденост, и свирепост, и реваншизъм, и типично женска печал, която е опустошителна за нейната същина. Отчаянието, непримиримостта с прочувствената загуба на обичания мъж, преплетени с откровеното страдалчество и болежка в чисто човешките й измерения, придават необикновен нюанс на образаа на Амнерис. Именитото мецосопрано Даниела Дякова неотдавна бе удостоена с влиятелната премия " Никола Гюзелев, дружно със сопраното Александрина Пендачанска и баса Бисер Георгиев.
Даниела Дякова Амнерис Източник: Държавна опера-Бургас
На сцената на Бургаската опера в събота ще излезе чудесният тенор Валерий Георгиев – в ролята на Радамес, египетски благороден боец, за чиято обич се борят прелестните Аида и Амнерис – всяка посредством своите начини и прочувствена мощ. Тенорът е прочут с богатия диапазон на гласа си с така наречен Росиниеви височини, каквито доста малко тенори в света имат. Образът на Радамес е присъщ с неговите сърдечни тежнения, обратно на логиката и прагматичния избор, които са подчинени на обичта му към етиопската пленница Аида. Заключителната сцена на зазиждането на живите Аида и Радамес остава задълго в съзнанието с драматичността на музикалния изказ, присъщ с приглушен жалък звук. В него, обаче, изпъква не толкоз отчаянието на неизбежната гибел, а по-скоро звучи като апотеоз на любовта и като един от най-ярките знаци на безсмъртието, превъплътено в сливащите се души на двама влюбени, въпреки и обречени – тук, в земните измерения.
Марян Йованоски Амонасро и Йоана Железчева Аида Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на етиопския цар Амонасро влиза внушителният – като мощ на гласа и наличие на сцената баритон Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Именитият баритон придава на облика неповторимо подстрекателство и достолепност, посредством придържането към силата на закона, без значение от породената непостижима тъга на неговата щерка Амнерис.
В облика на висшия египетски жрец Рамфис влиза басът Делян Славов – възвишен и респектиращ. Като Фараона на Египет ще се показа басът Костадин Мечков, Жрица ще бъде сопраното Стефка Христозова, Вестител – тенорът Милен Динолов.
Важна част от цялостната картина на приключения музикално-сценичен артикул на спектакъла ще бъде и хоровият състав с диригент Александър Чепанов, сливащ се с посланията на партитурата в построяването на внушението, втъкано в сюжетната линия. Чудесно тематично вписана е и хореографията, в осъществяване на балета на Бургаската опера. Художник на декорите, пресъздаващи величествената респектираща конюнктура в Египет, с емблематични артефакти, е дело на художника Чавдар Чомаков, хореографията, която също е синхрон с древноегипетската просвета и специфичност на костюми и придвижвания, е на проф. Хикмет Мехмедов. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов, репетитор на балета – Марина Змеева-Маркова. В огромния атрактивен театър вземат присъединяване оркестърът, хорът и балетът на Държавна опера – Бургас. Всички актьори в събота ще бъдат отдадени на пресъздаването на красивата Вердиева музика, заредена с непостижим емоционално-смислов заряд, обединени от експресивното и по едно и също време с това – метафизичен подплатено, дирижиране на Иван Кожухаров.
Йоана Железчева и маестро Иван Кожухаров Източник: Държавна опера-Бургас
Два дни преди спектакъла в Бургас, на 17 октомври, в залата на ДКТ " Васил Друмев " – гр. Шумен следва зрелище на популярната Вердиева опера – със същия диригент и артистичен състав.
Постановката на Държавна опера – Бургас на една от най-известните произведения на Джузепе Верди – " Аида ", монументална музикална творба, с огромно звучене и сценография, е събитие, което живее дълъг театрален живот, превъплъщавайки се всякога в разнообразни нюанси на изпълнителското изкуство, като самостоятелен певчески натюрел. " Аида " е присъща с многозвучен резултат – от майсторското съчетаване на широкомащабността и художествените внушения на Вердиевата музика. Всеки театър на една от най-поставяните опери в международен мащаб реализира това, което е смисълът на изкуството – връзка на висше равнище сред аудитория и ваятелите на импозантната режисура – солисти, хор, оркестър, диригент. Те вплитат майсторство и ентусиазъм в общия блян да изваят запаметяващи се облици и оставят у феновете чувство за целокупност, комплектност, прочувствена заварка, впечатване в съзнанието и паметта на музикалното подстрекателство.
" Аида " е едно от най-изпълняваните и обичани опери на Верди. Като една от късните Вердиеви произведения, тя носи присъщите черти на креативната зряла възраст, философското резюме на основополагащи житейски алтернативи, изкристализиране на образно-понятийната подчиненост в региона на музикалната хармония, както и бездънен психологизъм при създаване на облиците. " Аида " впечатлява с многопластовостта – както в сюжетната линия, по този начин и при откриване, разрастване и опълчване на характерите драматизма на конфликта на усеща, ползи и разкъсващото чувство за избор сред дълга и любовта. Вещата и изчерпателен режисьорска работа на проф. Павел Герджиков изцяло се вмества в цялостното влияние на творбата – както в благозвучие с инвестиции от създателя идейно-естетически заряд, по този начин и като саморасъл метод в креативния развой на раждане на спектакъла. Несъмнен душевед е постановчикът, като съумява да изведе на напред във времето в спектакъла точно човешките взаимоотношения, техния драматизъм, многообхватност, както и неземно красивите измерения на любовта. Наблюдава се майсторски миг на психологизиране на облиците, дълбинна интерпретация на връзките, а не търсене на лекомислен външен искра. Съчетаването на блестящите солистични изяви, ансамбли и хорови осъществявания, в синхрон с виртуозните партии на оркестровия акомпанимент, под палката на маестро Иван Кожухаров, се извършват с лекост и професионализъм, а цялостният резултат от усещането на огромното оперно произведение е за реализиране на художествено подстрекателство, граничещо с естетична нирвана.
Делян Славов Рамфис Даниела Дякова Амнерис Източник: Държавна опера-Бургас
Кратко наличие на " Аида ":
Операта " Аида " е най-известната творба на Джузепе Верди. Дълго е битувал мит, че тя е написана по поръчка за откриването на Суецкия канал – в действителност това не е по този начин. Либретото е написано от четирима създатели, като в основата му стои египетска легенда, разшифрована от папирус. Още на премиерата си в Кайро, Египет, операта жъне извънреден триумф. Година по-късно повтаря фурора си в Миланската " Ла Скала ". Действието на операта се развива в Мемфис и Тива по времето на междуособиците на Египет и Етиопия. Аида е етиопска принцеса, попаднала в плен в Египет. Египетският пълководец Радамес е влюбен в нея, само че дългът го обрича на честност към фараона. Амнерис, дъщерята на фараона, е влюбена в Радамес. Негова военна победа му разрешава да измоли благосклонност за етиопците. В подмяна обаче се постанова да се сгоди за Амнерис. Той въпреки всичко съумява да провежда бягството на Аида и сънародниците й, като за тази цел се постанова да извърши изменничество – да разкрие позициите на личните си войски. Военачалникът съумява да избави Аида от сигурна гибел, което го обрича на съд. Присъдата е да бъде заровен жив в гробница. Дори напъните на Амнерис не съумяват да го спасят. Но в гробницата дружно с него се озовава и обичаната му Аида.
Величествена " Аида " ще бъде показана в залата на Бургаската опера в събота Източник: Държавна опера-Бургас
В съботаотново ще заживее вълнуващата история за етиопската принцеса в иго Аида, фараонската щерка Амнерис и египетския пълководец Радамес, за чието сърце си съперничат двете хубавици. Спектакълът на " Аида " в границите на тазгодишното издание на фестивала " Опера на светилището " в Бегликташ се трансформира в същинска сензация, билетите бяха изчерпани дни преди представлението, а щастливците, имали опцията да участват на него, го окачествиха неслучайно като суперпродукция.
Величествена " Аида " ще бъде показана в залата на Бургаската опера в събота Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на Аида в събота бургаската аудитория ще има удоволствието да види и чуе забележителното лирико-драматично сопрано Йоана Железчева. Нейният мощен и прибивен глас, който, обаче, има и нежно-лирични параметри, както и изключителна духовна мощ и въздейственост, спомага за цялостното създаване на облика на поробената етиопска принцеса. Аида на Йоана Железчева е белязана по едно и също време с мекост и мощ, с вътрешно влечение към любовта и външен израз на невъзможността да бъде осъществена, заради трагичната мощ на събитията. Йоана Железчева бе неотразима на спектакъла на " Аида " през м. август на откритата сцена на тракийското светилище Бегликташ, когато построи изумителна динамичност в тежката сопранова партия, наситена с драматизъм и психологичзъм, изключително в тихите приглушени нюанси. И като артистичност, и като гласови достижения, нейната роля бе безупречно пресъздадена.
Йоана Железчева Аида Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на съперницата за сърцето на Радамес – властната фараонска щерка Амнерис, публиката ще има привилегията се насладят на превъзходното мецосопрано Даниела Дякова, която впечатлява освен с харизматична визия, само че и с чудесни гласови благоприятни условия и мощно театрално наличие. Тя ще вплете женственото си лъчение и красивия си тембър при построяването на разкъсваната от подозрения и ревнивост принцеса, която пази в сърцето си по едно и също време и пристрастеност, и отдаденост, и свирепост, и реваншизъм, и типично женска печал, която е опустошителна за нейната същина. Отчаянието, непримиримостта с прочувствената загуба на обичания мъж, преплетени с откровеното страдалчество и болежка в чисто човешките й измерения, придават необикновен нюанс на образаа на Амнерис. Именитото мецосопрано Даниела Дякова неотдавна бе удостоена с влиятелната премия " Никола Гюзелев, дружно със сопраното Александрина Пендачанска и баса Бисер Георгиев.
Даниела Дякова Амнерис Източник: Държавна опера-Бургас
На сцената на Бургаската опера в събота ще излезе чудесният тенор Валерий Георгиев – в ролята на Радамес, египетски благороден боец, за чиято обич се борят прелестните Аида и Амнерис – всяка посредством своите начини и прочувствена мощ. Тенорът е прочут с богатия диапазон на гласа си с така наречен Росиниеви височини, каквито доста малко тенори в света имат. Образът на Радамес е присъщ с неговите сърдечни тежнения, обратно на логиката и прагматичния избор, които са подчинени на обичта му към етиопската пленница Аида. Заключителната сцена на зазиждането на живите Аида и Радамес остава задълго в съзнанието с драматичността на музикалния изказ, присъщ с приглушен жалък звук. В него, обаче, изпъква не толкоз отчаянието на неизбежната гибел, а по-скоро звучи като апотеоз на любовта и като един от най-ярките знаци на безсмъртието, превъплътено в сливащите се души на двама влюбени, въпреки и обречени – тук, в земните измерения.
Марян Йованоски Амонасро и Йоана Железчева Аида Източник: Държавна опера-Бургас
В ролята на етиопския цар Амонасро влиза внушителният – като мощ на гласа и наличие на сцената баритон Марян Йованоски, солист на Националната опера на Република Северна Македония и Държавна опера – Бургас. Именитият баритон придава на облика неповторимо подстрекателство и достолепност, посредством придържането към силата на закона, без значение от породената непостижима тъга на неговата щерка Амнерис.
В облика на висшия египетски жрец Рамфис влиза басът Делян Славов – възвишен и респектиращ. Като Фараона на Египет ще се показа басът Костадин Мечков, Жрица ще бъде сопраното Стефка Христозова, Вестител – тенорът Милен Динолов.
Важна част от цялостната картина на приключения музикално-сценичен артикул на спектакъла ще бъде и хоровият състав с диригент Александър Чепанов, сливащ се с посланията на партитурата в построяването на внушението, втъкано в сюжетната линия. Чудесно тематично вписана е и хореографията, в осъществяване на балета на Бургаската опера. Художник на декорите, пресъздаващи величествената респектираща конюнктура в Египет, с емблематични артефакти, е дело на художника Чавдар Чомаков, хореографията, която също е синхрон с древноегипетската просвета и специфичност на костюми и придвижвания, е на проф. Хикмет Мехмедов. Помощник-режисьори на постановката са Лина Пеева и Петър Тихолов, репетитор на балета – Марина Змеева-Маркова. В огромния атрактивен театър вземат присъединяване оркестърът, хорът и балетът на Държавна опера – Бургас. Всички актьори в събота ще бъдат отдадени на пресъздаването на красивата Вердиева музика, заредена с непостижим емоционално-смислов заряд, обединени от експресивното и по едно и също време с това – метафизичен подплатено, дирижиране на Иван Кожухаров.
Йоана Железчева и маестро Иван Кожухаров Източник: Държавна опера-Бургас
Два дни преди спектакъла в Бургас, на 17 октомври, в залата на ДКТ " Васил Друмев " – гр. Шумен следва зрелище на популярната Вердиева опера – със същия диригент и артистичен състав.
Постановката на Държавна опера – Бургас на една от най-известните произведения на Джузепе Верди – " Аида ", монументална музикална творба, с огромно звучене и сценография, е събитие, което живее дълъг театрален живот, превъплъщавайки се всякога в разнообразни нюанси на изпълнителското изкуство, като самостоятелен певчески натюрел. " Аида " е присъща с многозвучен резултат – от майсторското съчетаване на широкомащабността и художествените внушения на Вердиевата музика. Всеки театър на една от най-поставяните опери в международен мащаб реализира това, което е смисълът на изкуството – връзка на висше равнище сред аудитория и ваятелите на импозантната режисура – солисти, хор, оркестър, диригент. Те вплитат майсторство и ентусиазъм в общия блян да изваят запаметяващи се облици и оставят у феновете чувство за целокупност, комплектност, прочувствена заварка, впечатване в съзнанието и паметта на музикалното подстрекателство.
" Аида " е едно от най-изпълняваните и обичани опери на Верди. Като една от късните Вердиеви произведения, тя носи присъщите черти на креативната зряла възраст, философското резюме на основополагащи житейски алтернативи, изкристализиране на образно-понятийната подчиненост в региона на музикалната хармония, както и бездънен психологизъм при създаване на облиците. " Аида " впечатлява с многопластовостта – както в сюжетната линия, по този начин и при откриване, разрастване и опълчване на характерите драматизма на конфликта на усеща, ползи и разкъсващото чувство за избор сред дълга и любовта. Вещата и изчерпателен режисьорска работа на проф. Павел Герджиков изцяло се вмества в цялостното влияние на творбата – както в благозвучие с инвестиции от създателя идейно-естетически заряд, по този начин и като саморасъл метод в креативния развой на раждане на спектакъла. Несъмнен душевед е постановчикът, като съумява да изведе на напред във времето в спектакъла точно човешките взаимоотношения, техния драматизъм, многообхватност, както и неземно красивите измерения на любовта. Наблюдава се майсторски миг на психологизиране на облиците, дълбинна интерпретация на връзките, а не търсене на лекомислен външен искра. Съчетаването на блестящите солистични изяви, ансамбли и хорови осъществявания, в синхрон с виртуозните партии на оркестровия акомпанимент, под палката на маестро Иван Кожухаров, се извършват с лекост и професионализъм, а цялостният резултат от усещането на огромното оперно произведение е за реализиране на художествено подстрекателство, граничещо с естетична нирвана.
Делян Славов Рамфис Даниела Дякова Амнерис Източник: Държавна опера-Бургас
Кратко наличие на " Аида ":
Операта " Аида " е най-известната творба на Джузепе Верди. Дълго е битувал мит, че тя е написана по поръчка за откриването на Суецкия канал – в действителност това не е по този начин. Либретото е написано от четирима създатели, като в основата му стои египетска легенда, разшифрована от папирус. Още на премиерата си в Кайро, Египет, операта жъне извънреден триумф. Година по-късно повтаря фурора си в Миланската " Ла Скала ". Действието на операта се развива в Мемфис и Тива по времето на междуособиците на Египет и Етиопия. Аида е етиопска принцеса, попаднала в плен в Египет. Египетският пълководец Радамес е влюбен в нея, само че дългът го обрича на честност към фараона. Амнерис, дъщерята на фараона, е влюбена в Радамес. Негова военна победа му разрешава да измоли благосклонност за етиопците. В подмяна обаче се постанова да се сгоди за Амнерис. Той въпреки всичко съумява да провежда бягството на Аида и сънародниците й, като за тази цел се постанова да извърши изменничество – да разкрие позициите на личните си войски. Военачалникът съумява да избави Аида от сигурна гибел, което го обрича на съд. Присъдата е да бъде заровен жив в гробница. Дори напъните на Амнерис не съумяват да го спасят. Но в гробницата дружно с него се озовава и обичаната му Аида.
Източник: zonanews.bg
КОМЕНТАРИ