Двама боливийски индианци от племето аймара започнаха да строят 14-метровия

...
Двама боливийски индианци от племето аймара започнаха да строят 14-метровия
Коментари Харесай

Индианци строят тръстиков кораб в Белослав за експедиция през три морета

Двама боливийски индианци от племето аймара започнаха да строят 14-метровия тръстиков транспортен съд в Белослав, който в края на юли ще отплава на интернационална експедиция Абора IV.

Името идва от дума в езика на гуанчите - коренното население на Канарските острови. С нея те назовават светлината, която покрива океана, сега на изгрев и залез, когато слънчевия диск допира хоризонта. Това зарево се е приемало за божествената сила, стояща в основата на сътворението. Най-интересното е, че произнесена на локалното произношение, тази дума звучи като " Аурора " (зора на древногръцки), разяснява Теодор Роков от Регионалния исторически музей във Варна, който ще бъде единственият българин в експедицията.Днес в света единствено племенната общественост Аймара, обитаваща крайбрежията на езерото Титикака, са запазили умеенето да строят плавателни съдове от тръстика. За първообраз на кораба ще се употребяват скални рисунки от Египет и Месопотамия.Морското премеждие ще започва от пристанище Варна и ще премине през Дарданелите, Егейско море и остров Крит. В него ще се включат 9 представители от разнообразни страни - Германия, Боливия, Холандия, Русия, Съединени американски щати, Турция, Гърция, Кипър и България. Разнородният екипаж има за цел да потвърди, че без значение от разликите в политиката на страните, техните поданици могат да работят дружно и без проблеми, споделя Роков.Изследователите ще пропътуват към 3000 км в продължение на 3 месеца, с цел да потвърдят сведенията на Херодот, че са били реализирани търговски контакти сред античен Египет и народите по крайбрежията на Черно море и Източното средиземноморие още от времето на каменно-медната ера, в региона на днешна Варна.

Тази година се навършват и 50 години от експедицията на Тур Хейердал с " Ра " - първото корабоплаване с античен папирусов транспортен съд, каквито са употребявали египтяните в предишното. Проектът " Абора IV " е практическо продължение на тази концепция и по тази причина, с цел да стане кръстник на кораба, се чака във Варна да дойде най-големия наследник на великия норвежки откривател. Очаква се плаването да стартира през юли.

Организатор на интернационалната експедиция Абора IV е германецът доктор Доминик Гьорлитц, а сътрудник в реализацията на плана е варненският археологически музей.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР