Два от обществените доставчици на ток – ЕВН и Енерго-Про,

...
Два от обществените доставчици на ток – ЕВН и Енерго-Про,
Коментари Харесай

По-скъп ток с около 2% от юли искат ЕВН и Енерго-Про

Два от публичните снабдители на ток – ЕВН и " Енерго-Про ", са внесли заявките си за контролираните цени на електрическата енергия за семействата от 1 юли 2021 година Снабдителят за Североизточна България желае повишаване приблизително с 1.7 на 100, а този за Югоизточна България – с 2.1 %. От ЧЕЗ, обслужваща Западна България, още не са оповестили своите калкулации, които би трябвало да бъдат импортирани в Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) до края на работния ден на 31 март, както е по закон,

Предстои регулаторът да прегледа плановете на трите сдружение, само че основното ще е дали ще продължат да се дефинират квоти на производителите на електрическа енергия – главно държавните АЕЦ " Козлодуй ", Топлоелектрическа централа " Марица Изток 2 ", както и американските Топлоелектрическа централа " Ей и Ес Гълъбово " и " КонтурГлобал Марица Изток 3 ", които да са предопределени за контролирания пазар на бита. От Европейската комисия упорстват от 1 юли 2021 година да отпаднат тези квоти и публичните снабдители да са длъжни да купуват нужната им електрическа енергия от борсата за ток. Това условие на Брюксел е основно за одобряването на механизма за потенциали от същата дата, който ще разреши субсидиране на въглищните електроцентрали. За да бъде въведен той пък, държавното управление желае да скапе дълготрайните контракти за изкупуване на тока от американските централи, който отива за бита и от години двете сдружения са упреквани, че подвигат цените, само че в действителност цените по техните контракти се приближават до постиганите на енергийната борса. Кабинетът Борисов си е сложил за цел повреждане на договорите с " Ей И Ес " и " КонтурГлобал " до 31 юни 2021 година, само че има подозрения дали това ще стане в толкоз къс период

Освен това, с цел да отпаднат квотите ток за контролирания пазар и да се вкара механизмът за потенциал, трябват законодателни промени, които също не е ясно по какъв начин ще стане, в случай, че 44-тото Народно събрани закри работата си, на 4 април са парламентарните избори и изследванията сочат, че ще е мъчно да се образува кабинет.

При това състояние работата на енергийния регулатор се обрисува много комплицирана. Ако снабдителите бъдат пратени да купуват тока за бита на борсата, регулаторът би трябвало да дефинира планирана пазарна цена, която да се вкара във формулата за установяване на крайната стойност за бита. Ако се продължи с квотите, обратно на настояването на Европейска комисия, КЕВР би трябвало да дефинира цени на електроцентралите.

Разчетите на двата доставчика са по отношение на сегашните цени на електроцентралите, каквато е дългогодишната процедура за образуване на заявките.
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР