Думите, белязали 2022 година, са война, инфлация, избори и Украйна.

...
Думите, белязали 2022 година, са война, инфлация, избори и Украйна.
Коментари Харесай

Вижте кои са думите на 2022 година

Думите, белязали 2022 година, са " война ", " инфлация ", " избори " и " Украйна ". Това демонстрира вотът на хората в широкомащабното проучване, провеждано на платформата за просветеност " Как се написа? ". След тях в първите 10 се подреждат " газ ", " доброволци ", " мижав интерес ", " бежанци ", " хартиена коалиция " и " рашисти ", оповестиха уредниците.
В акцията " Думи на годината с Как се написа? ", която се осъществя за втора поредна година, всеки имаше опция да гласоподава за знаковите думи и изрази за България през миналата година. В проучването на значимите за обществото ни тематики за първи път у нас се включва още един съставен елемент - ранглиста на най-употребяваните думи и изрази в медиите на български език.
Анализът на системата за световен медиен мониторинг и разбори Sensika демонстрира 20-те най-често споменавани думи в интервала 1 януари - 31 декември 2022 година С помощта на софтуерни принадлежности и модели за машинно образование, тренирани на български език, са тествани 11 милиона и 300 000 изявления в 7993 онлайн осведомителни източника - новинарски уеб сайтове, портали, уеб сайтове на електронни медии, блогове и други.
Оказва се, че най-използвани са " България ", " Русия ", " Украйна ", " война ", " Европа ", " Съединени американски щати ", " политика ", " министър ", " цена ", " дете ", " помощ ". Сред класиралите се в първите 20 са и " газ ", " сила ", " ръководство " и " стопанска система ".
Решаващо за нас като общество е дали вникваме в процесите, които дефинират живота ни, нашата роля в тях и отпечатъка, който оставят надълбоко в нас, считат уредниците на самодейността - доктор Павлина Върбанова, създателка на " Как се написа? ", и Доротея Николова, учителка по български език и литература, и журналистка. Те означават, че като цяло думите, които хората са предложили и избрали, са нерадостни и отрицателни, само че и сянката на войната не дава опция за по-ведро въодушевление.
Все отново има лъч вяра в " доброволци " - думата, която се подрежда на шесто място от участниците в анкетата, въпреки медиите да не са я стартирали в такава степен, считат още те. Особено забавно е и да се потърсят пресечните точки и разминаванията сред думите, които хората разпознават като значими, и тези, които са водещи за медиите. Анализът занапред следва.
Инициаторите на акцията и специалистите от Sensika приготвят още любопитни извадки от прегледаните 2 672 771 неповторими словоформи, оповестени в медиите на български език. Данните ще бъдат оповестени скоро.
Тревогата, неизвестността за бъдещето и страхът личат във всяко от предложенията в анкетата, които получиха най-вече гласове, вижда и Веселина Седларска, член на журито на акцията.
" Ако думите мерят прочувствената температура на една общественост, то българите от дълго време сме прескочили алената граница, след която стартира рисковата зона, и вървим към нови върхове в нажежаването на ситуацията. Няма даже и диря от това духовитост, което постоянно ни е спасявало в сложни времена ", споделя наблюденията си тя.
Доц. Георги Лозанов, също член на журито, е уверен, че желаните думи са най-ефективната инспекция на положението на мозъка, а когато думата на годината е единствено една или пък три, инспекцията се трансформира в най-бързата и най-афористичната социология.
" Освен това те ни сочат и образците на актуалния вербален фолклор - новите думи, които хората и медиите изобретяват, или новите смисли, които дават на познатите думи ", добавя медийният специалист.
Изследването на настройките измежду хората се организира в три стадия. В първия - от 4 до 11 януари - всеки имаше опция да даде своите оферти за думи на годината на Facebook страницата на " Как се написа? ". Този път те бяха за 311 разнообразни думи и израза. Във втория стадий от 30-те оферти с най-вече гласове петчленно жури отся 10. Кои от тях са най-важните за нас като общество, се избираше в анкета от 16 до 21 януари в третия, финален стадий, а всеки от интервюираните имаше опция да уточни до три от предложенията.
Първенецът " война " има 51 %, следва " инфлация " с 40 на 100 дали своят вот, а на трето място с по 29 на 100 са " избори " и " Украйна ". Интересна е съпоставката с въпросите, които вълнуваха хората през миналата 2021 година Тогава на първите три места в анкетата се подредиха некнижовното " преценявам ", " антиваксър " и " изчегъртване ".
Журито в допитването и тази година беше формирано от дългогодишни наблюдаващи на публичните процеси в България и езикови специалисти: Павлина Върбанова - лекар по български език, доцент Георги Лозанов - мъдрец и медиен специалист, Веселина Седларска - журналистка и писателка, Доротея Николова - учителка по български език и литература, и журналистка, и Захари Карабашлиев - белетрист и драматург.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР