Досегашното преминаване на България от лева към евро е имало

...
Досегашното преминаване на България от лева към евро е имало
Коментари Харесай

Преходът от лева към еврото в България има ограничено въздействие върху цените, сочи проучване на експерти от ЕЦБ

Досегашното прекосяване на България от лв. към евро е имало минимално и основно еднократно въздействие върху цените за потребителите. Това акцентират експерти от Европейската централна банка (ЕЦБ) в аналитична публикация, оповестена в блога на институцията.

Според техните оценки инфлационният резултат на въвеждането на еврото, планувано за 1 януари 2026 година, е сред 0,3 и 0,4 процентни пункта. Увеличенията на цените са най-забележими в бранша на услугите, с част от тях следена още преди прехода.

В същото време, нито възприеманата инфлация, нито упованията на семействата във връзка с инфлацията са били доста повлияни от промяната на валутата.

Резултатите от моделите за симулация демонстрират, че инфлационният резултат от еврото в България е сред 0,3 и 0,4 процентни пункта. Тази предварителна оценка е в сходство с предходни проучвания, които нормално показват леки и епизодични резултати, най-вече съсредоточени в избрани браншове на услугите. Тези региони нормално оферират по-разнообразни артикули и локални характерности, което може да повлияе на конкуренцията и да улесни коригирането на цените от компаниите, показва обявата.

Данните сочат, че през първите месеци след въвеждането на еврото, годишната инфлация в България, измерена с Хармонизирания показател на потребителските цени (ХИПЦ), продължава да понижава – от 3,5% през декември 2025 година на 2,3% през януари и 2,1% през февруари. Въпреки това, на месечна база е очевидно леко покачване от 0,6% през януари, основно заради нарастването на цените на храните и услугите.

Усещане за инфлация

Специалистите означават, че при предходни преходи към еврото постоянно е налице разлика сред възприеманата и действителната инфлация. Това разминаване може да се дължи на по-високата сензитивност на потребителите към цените на постоянно купуваните артикули и услуги, както и на незнанието за новата валута и забележителното медийно внимание към ценовите трендове. През януари 2026 година в България възприеманата инфлация даже демонстрира забележителен спад – максимален от началото на пандемията COVID-19, макар че към момента има доста консуматори, които усещат покачване на цените.

Същевременно, инфлационните упования за идващите 12 месеца също спадат, което от разбора удостоверява, че въздействието на еврото върху настройките за цените е лимитирано.

Отбелязва се и възходяща социална поддръжка за единната валута. Процентът на утвърждение надвишава 50% през януари 2026 година и доближава 54% през февруари, което е в началото устойчиво болшинство през последните години. Според ЕЦБ, тази наклонност проблясва в опитите на други народи, приели еврото, и отразява понижаване на първичните страхове.

Анализът покрива първите два месеца след въвеждането на еврото, защото въздействието върху цените нормално е значимо в началния интервал, както демонстрира опитът на страни като Хърватия.

Специалистите предизвестяват, че последвалите събития през 2026 година, в това число външният ценови потрес, обвързван с спора в Близкия изток, могат да окажат съществено въздействие върху инфлацията и да затруднят разграничаването на последствията от валутния преход.

Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР