Домът на Толстой в Ясна Поляна, Тулска област (200 км

...
Домът на Толстой в Ясна Поляна, Тулска област (200 км
Коментари Харесай

10 причини да възприемаме Лев Толстой като хипстър

Домът на Толстой в Ясна Поляна, Тулска област (200 км на юг от Москва) станал обект на поклонничество още до момента в който писателят бил жив. Любител на доста изобретения и витални опити, Лев Толстой трансформирал дома си в привлекателен център за всичко най-ново и модерно. И даже през днешния ден можем да кажем, че писателят е съхранил своя статут на съвременен човек.

Вегетарианство
Според едно изявление на Лев Толстой, обещано през 1908 година за американското списание „ Добро здраве “ (Good Health), той станал вегетарианец към 1883 година През 1893 година написал публикация, озаглавена „ Първата стъпка “, с която повлиял на доста хора да станат вегетарианци, а самият текст се трансформирал в настолен документ за доста от отказалите се от месото.

Нормкор* и модата на локалните марки
*Нормкор – от англ. дума normal – обикновен, и core – вътрешност, мода за тези, които са разбрали, че са просто един от 7 милиарда.

Толстой се отказал от дворянското облекло, с цел да преодолее съсловните разлики. Той не станал основоположник на нова мода, само че предусетил наклонността към демократизация на облеклото. Писателят не приемал писането за съществено занятие и по тази причина решил да усвои някой „ същински “ поминък и по този начин се научил да шие ботуши.

  

Каране на колело и повдигане на тежести
Велосипед, създаден от британската компания „ Ровър “, бил подарен на Толстой от Обществото на московските велосипедисти през 1895 година. На 67 години той станал лице на нова спортна мода и научил децата си да карат колело.  Освен това Толстой практикувал гимнастика, плуване, езда, повдигане на тежести, тичане и спортно вървене, като по този метод посочил, че обликът на интелектуалеца, който не е кадърен да вдигне нищо по-тежко от книга, би трябвало да остане в предишното.

Джаджи
Първият звукозапис на Толстой датира от 1895 година и бил изработен в дома на Юлия Блок, пионер на съветския звукозапис. Собствен фонограф Толстой придобил 13 години по-късно. През 1908 година Томас Едисон персонално му изпратил своето откритие, съпроводено от писмо, в което го молел да направи специфичен запис с послание към нерускоезичната публика. През 1910 година, незабавно след гибелта на Толстой, плочата с неговия запис достигнала рекордния за тези времена тираж от 100 000 копия.

Алтернативно детско обучение
Училището за селски деца било намерено в Ясна Поляна през 1859 година. Главният принцип на образование бил неявяване на какъвто и да било напън върху учениците. Уроците, които се провеждали, включително и от самия Толстой, не били нормирани по време, домашните се пишели по избор, а приоритет имало личното мислене на детето.

Уъркшопове
Педагогическите упоритости на Толстой се разпростирали освен върху селските деца, само че и върху личното семейство – всяко лято в Ясна Поляна дошли на посетители семейство Кузмински и членовете на двете фамилии започвали да пишат анонимни стихове, публикации и разкази по злободневни тематики, като ги складирали в специфична пощенска кутия. В неделя Толстой тържествено отварял кутията и устройвал обществено четене с разискване на написаното през седмицата.

Благотворителност
Толстой не обичал да дава лепта, предпочитал да научава за своите многочислени просители и събитията към техните несгоди, предложил им движимости вместо пари, материали и дори работа. Например предложил непозната печка да се ремонтира или да се оказва помощ за събиране на реколтата.

Буккросинг*
* Буккросинг (BookCrossing) се назовава практиката да се оставят книги на публични места, с цел да бъдат открити и прочетени.

През 1910 година библиотеката на Толстой наброявала 22 хиляди тома с периодически издания и книги, най-старата от които датирала от 1613 година. С описанието и поддръжката на библиотеката се занимавала София Андреевна. Толстой отричал всевъзможен тип благосъстоятелност – гостите можели да вземат със себе си всяка книга, която им се понрави.

Селфи
Новопоявилата се тогава мода на фотографирането през 1860-те години не отминала и Лев Толстой. Той имал няколко фотоапарата, а през 1862 година станал дори създател на селфи. И без значение от обстоятелството, че портретът бил обичаният му род, точно с „ репортажната “ си фотография той предсказал огромното бъдеще.

Дауншифтинг*
* Дауншифтинг (Downshifting), превключване на автомобила на по-ниска предавка, термин, обозначаващ човешката философия „ живот поради себе си “.

Скитниците в Русия постоянно били одобрявани с особена респект, само че този път въпреки всичко остава предназначен на маргиналите. Благодарение на интереса на Толстой и неговите почитатели към културата на скитничеството тази духовна процедура била призната поради нелепост от новата класа, само че последователно се трансформирала в всемирски метод на живот.

Споделено от уеб страницата " Руски дневник ",
Картина: М. В. Нестеров, портрет Л. Н. Толстого, 1907
Снимки: commons.wikimedia.org, en.wikipedia.org

Източник: webstage.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР