Карлос Контрера: Докато в Парламента си играят пореден мандат на „борба с корупцията“ – все я борят и все я има, половин България ще мине на воден режим!
„ Докато в Парламента си играят следващ мандат на „ битка с корупцията “ – все я борят и все я има, половин България ще мине на воден режим! Десетилетия неглижиране на въпроса с питейната вода и ръководството на ВиК бранша водят до колапс, вследствие на който обичайно 1/4 от българските общини през лятото са на воден режим. “ Това написа във фейсбук общинският консултант Карлос Контрера.
SafeNews разгласява целия текст без редакторска интервенция.
Осигуряването на обикновено водоснабдяване би трябвало да е основен приоритет на всички!
Докато в Парламента си играят следващ мандат на „ битка с корупцията “ – все я борят и все я има, половин България ще мине на воден режим!
Карлос Контрера: Докато в Парламента си играят следващ мандат на „ битка с корупцията “ – все я борят и все я има, половин България ще мине на воден режим! 14.08.24 15:27 „ Нотариуса “ предложения Цветан Василев на чуване в Парламента 14.08.24 15:03 ЕКСКЛУЗИВНО! Ето къде се крие Румен Гайтански 14.08.24 14:58 ЕКСКЛУЗИВНО от FT!: Разсекретиха файлове, Русия насочва ракети с нуклеарен заряд към обекти в Европа (ВИДЕО) 14.08.24 14:50 Няма женитба, бебе и обич! Благо Джизъса изоставен още веднъж? 14.08.24 14:36Десетилетия неглижиране на въпроса с питейната вода и ръководството на ВиК бранша водят до колапс, вследствие на който обичайно 1/4 от българските общини през лятото са на воден режим, а при две поредни по-сухи години (например 2023 и 2024) половината общини могат да се окажат в сходна обстановка. Като изключим София и още десетина общини, всички други действително са под риск. Говоря по тази тематика може би над 10 години, само че по този начин и не се откри ръководство, което да изведе ВиК бранша като приоритет.
Правят ми усещане няколко обстоятелството. От години философията на ръководство на ВиК бранша е през цената на ВиК услугите да се събират пари за инвестиции… Резултатите са забележими – цените се усилват непрестанно, вложения няма, а услугата е все по-лоша. Без интервенция на страната, систематична държавна политика и финансиране от републиканския бюджет, няма да има усъвършенстване. Категорично е необходим нов Закон за контролиране на ВиК услугите, който ясно да разпредели отговорностите. Не може цялата тежест да се носи от потребителя в изискванията на натурален монопол.
Липсва политика по създаване и поддръжка на язовири за питейни потребности. Последният издигнат подобен е за потребностите на Рудозем, в случай че не ме лъже паметта, план, размразен по времето на Тройната коалиция… Като язовир за питейни потребности се води и „ Тича “ (снабдява Шумен, Велики Преслав и Търговище). Да, но той не е в действителност планиран за питейни потребности, а с него има непрекъснати проблеми.
Истината е, че повече ни язовири са двугодишни изравнители. Т.е. при две по-сухи години размерите понижават до степен да се стигне до зона на черпене, която утежнява качествата на добиваната вода, т.е. негодна за питейни потребности. Единственият дълголетен изравнител/регулатор е бент. „ Искър “. В същото време язовирите „ Огоста “, „ Бели Искър “ и „ Йовковци “ чакат ремонт от години.
През тази година направи усещане, че НЕК употребява интензивно държавните Водноелектрическа централа (т.нар.големи ВЕЦ) за балансиране на енергийната система, най-много поради фотоволтаиците и понижаване мощността на въглищните Топлоелектрическа централа. Това обаче освобождава огромни количества вода в изискванията на по-суха година. Вероятно септември ще стартира да се явява проблем и с тези водни уреди.
За проблемите с водата обичайно институциите се сещат като стартират да пресъхват чешмите. А тогава към този момент е късно. В незабавен порядък би трябвало да се пренапише Законът за контролиране на ВиК услугите, както и Закона за водите. В момента водите се ръководят от три министерства, едно държавно дружество, НЕК и кметовете на общини… Хаосът е повсеместен. Още в бюджет 2025г. е нужно да се заложат средства за:
основен ремонт на бент. Огоста, Бели Искър, Йовковци;
проектиране на язовири за питейни нужди;
рехабилитация на най-малко 25 помпени станции;
Друг значим проблем, който следва да се реши пък през Закона за енергетиката е ВиК операторите да могат да подписват директни дълготрайни контракти с АЕЦ „ Козлодуй “ или с НЕК за евтина електрическа енергия. В противоположен случай стигаме до рядкости над 50% от цената на водата да се дължи на разноските заелектроенергията, която се употребява за помпите на сондажите, помпените станции, тласкателите…
Разбира се, има и други не по-малки проблеми, които изискват решения, само че и това да се свърши за начало би било добре. Тъжното е, че тези, които претендират, че могат да ръководят, даже не могат да вдянат какъв брой значима е тематиката, камоли да дадат някакви смислени оферти. А като страна и общество не разполагаме с безпределно време за действия…
Позицията в този коментар отразява персоналното мнение на създателя и може да се разграничава от тази на SafeNews
Още вести четете в: Коментари За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News