Как работят пирамидите като BETL, завлякла хиляди у нас
" Докато има шарани, ще има и Никулден " - тази фейсбук мъдрост обобщава настроенията, откакто в края на предходната седмица дефинитивно стана ясно, че инвестицията в обществени зарядни станции няма да направи сред 15 и 50 000 българи богаташи. Това е ориентировъчният брой нашенци, превели сред 540 и 27 000 лв. в криптовалути към компанията BETL.
Офертата - с парите се придобива обществена зарядна станция за мобилни устройства в чужбина и инвестицията в нея се избива за броени седмици, след което има чиста облага. Всеки участник получава дял от " заработеното " от поканените от него надолу по схемата, а цялата организация се случва освен благодарение на скрити Telegram групи, само че и с мрежа от офиси в страната и в границите на събития онлайн и акции в обществените мрежи, в това число с присъединяване на известни персони като олимпийския първенец Карлос Насар.
Към края на деня на 6 декември стана ясно, че е спряло изплащането на ежедневните облаги, а придвижването на потоци от криптовалута към разнообразни портфейли изглеждаше като типично " издърпване на чергата " отдолу под краката на вложителите. Скоро и уеб страниците и обществените профили, свързани с BETL започнаха да изчезват. Парадоксално или не, незабавно на тяхно място се появиха реклами на две платформи на същия принцип (инвестиции в давани чартърен външни батерии) и с аналогични обещания за свърхбърза облага.
Целият сюжет се разиграва по-малко от половин година след краха на друга известна у нас пирамида - Metamax, която оферираше обилно възнаграждение против гледане на клипове. Случва се в България - страна, в която хиляди хора още през 90-те се опариха от лъжливите обещания на пирамидите като " Ийст уест " и " Лайф чойс ". Защо не се учим от грешките?
Сривът на финансовата пирамида BETL и по какъв начин засегна десетки хиляди българи
Как работи схемата?
Омагьосан кръг
Жертвите на BETL " в действителност са внуци навръх тези хора, които мятат по 50-100 000 през прозорците, на хора, които са били завлечени от доста пирамиди в предишното ", разяснява пред Money.bg изпълнителният шеф на Finance Academy Георги Захариев.
По думите му виждаме резултата от съчетанието на непознаване на материята и облъчване с концепцията, че може да съществува бърза облага.
" Идва при нас някой другар, братовчед, човек, който не сме виждали от 5 години и ни споделя: " Да знаеш, аз направих тук едни доста огромни пари, ти за какво не искаш да се включиш? " и си споделяме " Най-после пристигна при мен тази опция! ". Тъй като нямаме никакви фундаментални знания по какъв начин работи бизнесът и че няма по какъв начин ние да си възвърнем една инвестиция за месец, два или три, тъй като няма бизнес логичност в това нещо, ние си споделяме: " Ами, най-сетне и на мен да ми се усмихне този шанс, който на всички останали им се усмихва ", разказва механизма той.
Според Захариев сходна е мотивацията, която кара някои хора да играят хазарта> - имат вяра, че бързата облага е допустима.
Metamax: Срина се онлайн пирамидата, събирала " жертви " и у нас
Платформата обещаваше обилно възнаграждение за... гледане на видеа
Експертът по ръководство на персоналните финанси Петко Тодоров показва, че у нас към момента нямаме опит - от по-малко от 30 години изобщо е допустимо да инвестираш в нещо, друго от парцел и депозит. " Ниската финансова просвета, ниските приходи, неналичието на спестявания може би са трите съществени фактора, които тласкат доста българи да губят по този безразсъден метод парите си ", изяснява пред Money.bg той.
Според него има и мощен FOMO резултат благодарение на обществените мрежи: " В TikTok и други платформи можете да видите клипове, в които едни хора изясняват какъв брой бързо са забогатели. Гледайки ги, у теб остава чувството, че да забогатееш е извънредно елементарно и може да се случи извънредно бързо.
" Тези пирамиди употребяват техники на обществено инженерство. Това са техники за операция на вложителите, с които те съумяват посредством много нападателни маркетингови послания да убедят вложителите в легитимността на дадена инвестиция. Има го и детайлът на лакомия на всеки един вложител. Когато той е добре манипулиран от такива измамници, тогава се стига до " набъбване " на подобен тип пирамиди ", декларира адв. Константин Миков, чиято процедура е обвързвана със отбрана на ползите на потърпевши от разнообразни типове финансови измами.
Как да се опазим от машинация: Съветите на един " хакер на хора "
По данни на Revolut огромната част от жертвите на онлайн схемите са младежи
По думите му значим детайл на сходни схеми е механизмът, в който първите вложили водят след себе си други хора. Едно от най-смущаващите неща към краха на BETL са мненията в обществените мрежи на консуматори, които настояват, че са били изцяло наясно, че това е пирамида - само че са се надявали да съумеят да се измъкнат от нея в точния момент.
Според Захариев такива изявления са по-скоро предпазен механизъм: " Много е мъчно откакто човек е позволил неточност, изключително когато тя е коствала доста пари на него или на хората към него (методът на Multi-Level работи тук), е доста мъчно да излезем пред другите и да кажем: " Допуснах неточност ". Опитваме се да я легитимираме - в действителност сме имали проект в главата си, имали сме логичност. Това е липса на храброст и героизъм ".
Как да разпознаем пирамидата?
За да не попаднем в мрежата на нарушителите, би трябвало да погледнем допустимо най-реалистично на тяхното " капиталово предложение ", безапелационни са и тримата специалисти.
" Препоръчвам на хората да си задават въпроса " Как това нещо ще изкарва пари? ". Това законен бизнес ли е, регистриран ли е в България? Най-важното - ангажимента, че за къс интервал ще удвояваме и утрояваме парите си е безспорен " червен байрак ", поради 8% междинна рентабилност на международните финансови пазари ", безапелационен е Георги Захариев.
AI Innovation Fund: Фалшив капиталов фонд завлича българи със стотици хиляди
Схемата включва фалшификации на документи, изплува името и на друга " пирамида "
Освен обещанията за доста бърза облага, би трябвало да сме нащрек и когато липсват регулация и бистрота, показва Петко Тодоров - всевъзможни маркетингови събития, клубове и системи за рекомендации от близки и родственици не трансформират обстоятелството, че, да вземем за пример, при заплащанията с криптовалута не можеш елементарно да схванеш от кое място идват парите и накъде отиват.
" Трябва да си зададете въпроса от кое място имат толкоз доста пари за маркетинг. Когато се дават невероятни средства без да имат действителна икономическа активност и се употребяват известни персони, се прави опит да се скрие фактът, че става дума за най-обикновена финансова пирамида ", добавя адв. Миков.
По думите му белег на лъжливата скица е неналичието на всевъзможен надзор върху маркетинговите послания, които са явно подвеждащи - изключително на фона на отсъствието на каквато и да е изясненост за бизнес проекта, съответните бъдещи стъпки в него и възможните позволения, нужни за реализирането им.
Какво вършим в този момент?
Според адв. Константин Миков ужилените от BETL биха постигнали най-хубав излаз с гражданско дело - с цел да се открият подвеждащата информация и противозаконното естество на бизнеса, след което да се търси отговорност на сдружението и, вероятно, на неговите шефове.
" Това юридически е много комплицирано и зависи какъв брой средства са останали в самото сдружение и до каква степен персонална отговорност може да бъде търсена на самите ръководещи на тази група ", признава той.
Живот до заплата: Колко финансово (не)грамотен е българинът
Очертава се " бездна " сред млади и остарели поради отношението към дигитализацията, предизвестяват от Finance Academy
По-големи " шарани " ли сме спрямо останалите в района? " Мисля, че водим във връзка с балканските страни. Бих споделил, че несъмнено последните години в България се приказва доста по тематиката. Факт е, че не е невероятно да се случат такива неприятни неща, само че стоим по-добре от нашите балкански съседи ", дава отговор Петко Тодоров.
Той обаче е безапелационен - във връзка с финансовата просветеност стоим по-зле от хората в Западна Европа. Факт е и че по-малко от 5% от активите на българите са вложени в акции, ETF и сходни принадлежности, до момента в който в развитите страни приказваме за 35-40%.
" Всичко опира до финансовата просветеност, какъв брой сме грамотни и от кое място тръгваме. Образованието по персонални финанси и въобще по стопанска система би трябвало да бъде заложено в нашата просветителна система. Второто нещо би трябвало да бъде сериозното мислене - не подлагаме на подозрение това, което виждаме в обществените мрежи. На трето място - просто би трябвало да ревизираме обстоятелствата. В света на информацията можеш да намериш информация с два клика ", акцентира специалистът.
Уроците, които не са научени в учебно заведение, се научават против много висока цена в живота. Все отново Георги Захариев намира и оптимистичен взор към случилото се с BETL: " Когато хората се опарят от сходни пирамиди, една немалка част от тях ще стартират да си отварят очите и ушите повече - когато си изгубил пари един път, не искаш да ги губиш втори опит ".
Затова и измамите стават все по-комплексни, само че и в това време ползата към образованията по финансова просветеност пораства. Надеждата е, че това ще има резултат върху цялото общество. И идващите пирамиди ще имат по-малко жертви.
Офертата - с парите се придобива обществена зарядна станция за мобилни устройства в чужбина и инвестицията в нея се избива за броени седмици, след което има чиста облага. Всеки участник получава дял от " заработеното " от поканените от него надолу по схемата, а цялата организация се случва освен благодарение на скрити Telegram групи, само че и с мрежа от офиси в страната и в границите на събития онлайн и акции в обществените мрежи, в това число с присъединяване на известни персони като олимпийския първенец Карлос Насар.
Към края на деня на 6 декември стана ясно, че е спряло изплащането на ежедневните облаги, а придвижването на потоци от криптовалута към разнообразни портфейли изглеждаше като типично " издърпване на чергата " отдолу под краката на вложителите. Скоро и уеб страниците и обществените профили, свързани с BETL започнаха да изчезват. Парадоксално или не, незабавно на тяхно място се появиха реклами на две платформи на същия принцип (инвестиции в давани чартърен външни батерии) и с аналогични обещания за свърхбърза облага.
Целият сюжет се разиграва по-малко от половин година след краха на друга известна у нас пирамида - Metamax, която оферираше обилно възнаграждение против гледане на клипове. Случва се в България - страна, в която хиляди хора още през 90-те се опариха от лъжливите обещания на пирамидите като " Ийст уест " и " Лайф чойс ". Защо не се учим от грешките?
Сривът на финансовата пирамида BETL и по какъв начин засегна десетки хиляди българи
Как работи схемата?
Омагьосан кръг
Жертвите на BETL " в действителност са внуци навръх тези хора, които мятат по 50-100 000 през прозорците, на хора, които са били завлечени от доста пирамиди в предишното ", разяснява пред Money.bg изпълнителният шеф на Finance Academy Георги Захариев.
По думите му виждаме резултата от съчетанието на непознаване на материята и облъчване с концепцията, че може да съществува бърза облага.
" Идва при нас някой другар, братовчед, човек, който не сме виждали от 5 години и ни споделя: " Да знаеш, аз направих тук едни доста огромни пари, ти за какво не искаш да се включиш? " и си споделяме " Най-после пристигна при мен тази опция! ". Тъй като нямаме никакви фундаментални знания по какъв начин работи бизнесът и че няма по какъв начин ние да си възвърнем една инвестиция за месец, два или три, тъй като няма бизнес логичност в това нещо, ние си споделяме: " Ами, най-сетне и на мен да ми се усмихне този шанс, който на всички останали им се усмихва ", разказва механизма той.
Според Захариев сходна е мотивацията, която кара някои хора да играят хазарта> - имат вяра, че бързата облага е допустима.
Metamax: Срина се онлайн пирамидата, събирала " жертви " и у нас
Платформата обещаваше обилно възнаграждение за... гледане на видеа
Експертът по ръководство на персоналните финанси Петко Тодоров показва, че у нас към момента нямаме опит - от по-малко от 30 години изобщо е допустимо да инвестираш в нещо, друго от парцел и депозит. " Ниската финансова просвета, ниските приходи, неналичието на спестявания може би са трите съществени фактора, които тласкат доста българи да губят по този безразсъден метод парите си ", изяснява пред Money.bg той.
Според него има и мощен FOMO резултат благодарение на обществените мрежи: " В TikTok и други платформи можете да видите клипове, в които едни хора изясняват какъв брой бързо са забогатели. Гледайки ги, у теб остава чувството, че да забогатееш е извънредно елементарно и може да се случи извънредно бързо.
" Тези пирамиди употребяват техники на обществено инженерство. Това са техники за операция на вложителите, с които те съумяват посредством много нападателни маркетингови послания да убедят вложителите в легитимността на дадена инвестиция. Има го и детайлът на лакомия на всеки един вложител. Когато той е добре манипулиран от такива измамници, тогава се стига до " набъбване " на подобен тип пирамиди ", декларира адв. Константин Миков, чиято процедура е обвързвана със отбрана на ползите на потърпевши от разнообразни типове финансови измами.
Как да се опазим от машинация: Съветите на един " хакер на хора "
По данни на Revolut огромната част от жертвите на онлайн схемите са младежи
По думите му значим детайл на сходни схеми е механизмът, в който първите вложили водят след себе си други хора. Едно от най-смущаващите неща към краха на BETL са мненията в обществените мрежи на консуматори, които настояват, че са били изцяло наясно, че това е пирамида - само че са се надявали да съумеят да се измъкнат от нея в точния момент.
Според Захариев такива изявления са по-скоро предпазен механизъм: " Много е мъчно откакто човек е позволил неточност, изключително когато тя е коствала доста пари на него или на хората към него (методът на Multi-Level работи тук), е доста мъчно да излезем пред другите и да кажем: " Допуснах неточност ". Опитваме се да я легитимираме - в действителност сме имали проект в главата си, имали сме логичност. Това е липса на храброст и героизъм ".
Как да разпознаем пирамидата?
За да не попаднем в мрежата на нарушителите, би трябвало да погледнем допустимо най-реалистично на тяхното " капиталово предложение ", безапелационни са и тримата специалисти.
" Препоръчвам на хората да си задават въпроса " Как това нещо ще изкарва пари? ". Това законен бизнес ли е, регистриран ли е в България? Най-важното - ангажимента, че за къс интервал ще удвояваме и утрояваме парите си е безспорен " червен байрак ", поради 8% междинна рентабилност на международните финансови пазари ", безапелационен е Георги Захариев.
AI Innovation Fund: Фалшив капиталов фонд завлича българи със стотици хиляди
Схемата включва фалшификации на документи, изплува името и на друга " пирамида "
Освен обещанията за доста бърза облага, би трябвало да сме нащрек и когато липсват регулация и бистрота, показва Петко Тодоров - всевъзможни маркетингови събития, клубове и системи за рекомендации от близки и родственици не трансформират обстоятелството, че, да вземем за пример, при заплащанията с криптовалута не можеш елементарно да схванеш от кое място идват парите и накъде отиват.
" Трябва да си зададете въпроса от кое място имат толкоз доста пари за маркетинг. Когато се дават невероятни средства без да имат действителна икономическа активност и се употребяват известни персони, се прави опит да се скрие фактът, че става дума за най-обикновена финансова пирамида ", добавя адв. Миков.
По думите му белег на лъжливата скица е неналичието на всевъзможен надзор върху маркетинговите послания, които са явно подвеждащи - изключително на фона на отсъствието на каквато и да е изясненост за бизнес проекта, съответните бъдещи стъпки в него и възможните позволения, нужни за реализирането им.
Какво вършим в този момент?
Според адв. Константин Миков ужилените от BETL биха постигнали най-хубав излаз с гражданско дело - с цел да се открият подвеждащата информация и противозаконното естество на бизнеса, след което да се търси отговорност на сдружението и, вероятно, на неговите шефове.
" Това юридически е много комплицирано и зависи какъв брой средства са останали в самото сдружение и до каква степен персонална отговорност може да бъде търсена на самите ръководещи на тази група ", признава той.
Живот до заплата: Колко финансово (не)грамотен е българинът
Очертава се " бездна " сред млади и остарели поради отношението към дигитализацията, предизвестяват от Finance Academy
По-големи " шарани " ли сме спрямо останалите в района? " Мисля, че водим във връзка с балканските страни. Бих споделил, че несъмнено последните години в България се приказва доста по тематиката. Факт е, че не е невероятно да се случат такива неприятни неща, само че стоим по-добре от нашите балкански съседи ", дава отговор Петко Тодоров.
Той обаче е безапелационен - във връзка с финансовата просветеност стоим по-зле от хората в Западна Европа. Факт е и че по-малко от 5% от активите на българите са вложени в акции, ETF и сходни принадлежности, до момента в който в развитите страни приказваме за 35-40%.
" Всичко опира до финансовата просветеност, какъв брой сме грамотни и от кое място тръгваме. Образованието по персонални финанси и въобще по стопанска система би трябвало да бъде заложено в нашата просветителна система. Второто нещо би трябвало да бъде сериозното мислене - не подлагаме на подозрение това, което виждаме в обществените мрежи. На трето място - просто би трябвало да ревизираме обстоятелствата. В света на информацията можеш да намериш информация с два клика ", акцентира специалистът.
Уроците, които не са научени в учебно заведение, се научават против много висока цена в живота. Все отново Георги Захариев намира и оптимистичен взор към случилото се с BETL: " Когато хората се опарят от сходни пирамиди, една немалка част от тях ще стартират да си отварят очите и ушите повече - когато си изгубил пари един път, не искаш да ги губиш втори опит ".
Затова и измамите стават все по-комплексни, само че и в това време ползата към образованията по финансова просветеност пораства. Надеждата е, че това ще има резултат върху цялото общество. И идващите пирамиди ще имат по-малко жертви.
Източник: money.bg
КОМЕНТАРИ