Първите часове след събуждане са много важни - те дават

...
Първите часове след събуждане са много важни - те дават
Коментари Харесай

9 правила за започване на деня преди 9 сутринта

Първите часове след пробуждане са доста значими - те дават звук за целия ден. Вашите привички могат или да ви оказват помощ да се настроите на продуктивна вълна, или, в противен случай, да ви извадят от ритъма, написа.
Прочетете още
Позната ли ви е обстановката, когато преди малко сте пристигнали на работа и към този момент се чувствате изтощени? Ако е по този начин, време е да преосмислите утринната си рутина. Нека разгледаме 9 елементарни правила, които ще ви оказват помощ да започнете деня си вярно. 

1. Остави телефона си 

Повечето от нас стартират сутринта, като преглеждат емисията си, без в действителност да имат време да се разсънят. Отваряме очи и незабавно сграбчваме телефона, озовавайки се в поток от безкрайни вести, известия и къси видеа. Този табиет може да наподобява безопасен, само че в действителност краде освен време, само че и сила. Главата ви се изпълва с ненужни мисли и се чувствате претрупани.

Изглежда, че е мъчно да започнеш деня без телефон, само че повярвайте, нищо значимо няма да се случи през този половин час, до момента в който се събудиш и се занимаваш с работата си. Известията и новините ще чакат. 

Опомнете се – пийте кафе, правете извършения или просто се насладете на тишината. Това ще ви помогне да съберете мислите си и да избегнете безпокойството. Започнете с нещо просто: оставете телефона си в друга стая през нощта, тъй че да не лежи до вас на нощното шкафче и да не ви разсейва. Ако се притеснявате да не спите, купете си обикновен будилник или ръчен часовник.

2. Вземете студен душ  

Ако нормалният ви метод да се ободрите заран е да прелиствате обществените медии, пробвайте да започнете деня с по-здравословна опция: студен душ. На пръв взор концепцията не наподобява от най-приятните, само че пробвайте няколко пъти и ще се увлечете.

Хладният душ има позитивен резултат върху вашето физическо и психическо благоденствие. Увеличава кръвообращението, което ви оказва помощ да се разсъните по-бързо, усъвършенства концентрацията и общите равнища на сила. Тази процедура помага за ускорение на производството на норепинефрин, което усъвършенства настроението.

Не е нужно да скачате в басейн, цялостен с лед, както вършат Тони Робинс и Кристиано Роналдо. Първо можете да вземете душ с нормалната си топла вода и по-късно да преминете към хладна вода за малко време. За да постигнете резултата, ще са задоволителни няколко минути под умерено студена бликам.

Колкото по-студена е водата, толкоз по-добре, само че не бързайте – дайте време на тялото си да свикне с нея. Достатъчно е да започнете от към 20 градуса, като последователно намалявате температурата.

3. Пригответе изобилна закуска 

Палачинки, каша, зърнени храни и кисело мляко постоянно се популяризират от рекламодатели и блогъри като идеалната закуска. Има мит, че без сладко „ мозъкът няма да работи “ и от детството ни учат да започваме деня с въглехидрати. Всъщност такива закуски постоянно водят до противоположния резултат: чувствате се изтощени, гладни, тревожни и раздразнителни в границите на няколко часа.

Един шоколадов блок в действителност може да провокира незабавен прилив на сила заради внезапно повишение на кръвната захар - рекламата не лъже. Но незабавно щом равнището на захарта падне, идва загуба на мощ. Познавате ли възприятието на заспалост още в първия час на работа? Това е резултатът от въглехидратна закуска - наподобява, че сте яли неотдавна, само че към този момент още веднъж се чувствате гладни и желаете да легнете да си починете.

За да поддържате успеваемостта, е значимо да избягвате скокове на захарта. Правилната закуска, която ще ви даде сили до обяд, би трябвало да съдържа доста протеини и мазнини. Страхотният избор включва яйца, бекон, авокадо, мазна риба или извара. Най-добре е да оставите овесените ядки и зърнените храни за по-късно. Не е нужно обаче изцяло да се отказвате от въглехидратите: прибавете малко зеленчуци или самун към главното си хранене.

Планирайте авансово закуската: решете какво желаете да ядете и, в случай че е допустимо, го пригответе предната вечер. Например, сварете авансово яйцата и нарежете зеленчуците - всичко, което би трябвало да извършите сутринта, е да извадите готовата храна от хладилника. Или подгответе съставките, тъй че да не се постанова да ги търсите заран и да започнете да готвите незабавно.

4. Проверете проектите си за деня 

Всеки ден сме бомбардирани с „ значими “ и „ незабавни “ неща, само че в реалност те ни изхвърлят от курса. Много хора стартират деня си без явен проект, оставяйки нещата да вървят по своя път. За да не губите време и да се разсейвате с ненужни задания, би трябвало да започнете деня, като ревизирате графика си. В противоположен случай вечерта ще имате възприятието, че през целия ден сте се опитвали да извършите всичко, само че не сте създали нищо значимо.

Идеалният вид е да планирате главните задания авансово, да вземем за пример предната вечер. Не би трябвало да хабите сила заран за  вземане на решения и създаване на световни проекти - това ще ви отнеме прекалено много сила, даже преди да започнете работа.

На сутринта оставете единствено инспекция и корекции на към този момент направения проект. Отворете своя плановик и опреснете паметта си за вашия график. Това ще ви помогне да се концентрирате върху главното и да не се разсейвате.

5. Не пренасрочвайте алармата си 

Може би си мислите какво ще се случи, в случай че отложите будилника си за няколко минути? Този табиет може да повлияе отрицателно на вашето богатство и да съсипе целия ви ден. Факт е, че по време на сън мозъкът минава през няколко етапи, всяка от които играе значима роля за възобновяване на тялото. Когато отлагате събуждането, вие нарушавате тези цикли - вместо да получите цялостен сън, вие получавате фрагменти от него.

Дори и да съумеете да заспите още веднъж, сънят ще бъде лекомислен и няма да докара до стремежи резултат. Невъзможно е да спите задоволително за няколко минути, само че е елементарно да се разсъните по-уморени заради прекратена фаза. Много по-полезно е незабавно да станете на будилника, поддържайки рутина. Това ще ви помогне да подобрите качеството на съня и цялостното си здраве в дълготраен проект.

Задайте типичен машинален будилник без функционалност за сънливост. Има мощна и непрекъсната тревога, която няма да спре, до момента в който не я изключите. Поставете будилника надалеч от леглото, на недостъпно място. В този случай няма да можете да прехвърлите сигнала и ще би трябвало да станете, с цел да го изключите.

6. Правете упражнения  

Сутрешната унесеност може да се преодолее с малко извършения. Не лишава доста време, само че оказва помощ на тялото да се разсъни, да тонизира тялото и да форсира кръвта, с цел да „ включи “ мозъка. Зареждането е изключително значимо за тези, които прекарват доста време пред компютъра или водят затънал метод на живот.

Няма потребност да вършиме цяла едночасова подготовка и да вдигате дъмбели - несъразмерните старания заран могат единствено да усилят сънливостта и да причинят загуба на мощ. Вместо това започнете с леки, нежни придвижвания, с цел да загреете мускулите си.

Направете къса загрявка: протегнете се, наведете се в разнообразни направления, завъртете тялото си и леко разтегнете врата и раменете. Това ще отнеме не повече от 5-7 минути. Ако до момента не сте правили никакви извършения, прибавете по едно просто упражнение всеки ден и последователно увеличавайте времето за подготовка.

Ако чувствате, че нямате време за това заран, вземете първия ни съвет – оставете телефона си и започнете да зареждате. По-добре е всеки ден да отделяте няколко минути за извършения, в сравнение с да чувствате дискомфорт и тежест в тялото през целия ден. 

7. Изберете предварително всичко за деня  

Всеки ден вземаме доста дребни решения, без даже да виждаме какъв брой изтощително е това. Постепенно мозъкът се уморява и това се отразява на продуктивността: губим централизация и започваме да вършим неточности след неточности. Дори има специфичен термин – отмалялост от решения. За да избегнете това, би трябвало да намалите броя на дребните решения, изключително заран. Можете да извършите това, като помислите какво ще вършиме авансово.

Вземайки решения авансово, ще освободите място в главата си за това, което в действителност има значение, и ще спестите време. Утрото ще стартира умерено, без непотребна суматоха и стрес.

Отделете няколко минути вечерта, с цел да изберете и подготвите облеклата си за идващия ден. Помислете какви облекла ще са подобаващи за времето и какво ще подхожда най-добре на вашите проекти. Изгладете нещата си и ги закачете на видно място - на сутринта няма да се притеснявате какво да облечете.

Опаковайте чанта или раница с неща, които ще ви трябват за идващия ден: преносим компютър, документи, ключове, зарядни и други дребни движимости. По този метод няма да забравите нищо и ще избегнете бързането преди да тръгнете.

8. Правете приятни неща  

Ако заран незабавно се потопите в работа и домашен отговорности, бързо може да се почувствате изтощени и раздразнени. Постепенно денят ще се трансформира в Groundhog Day, в който не остава време за персонални потребности. Това може да докара до прегаряне.

Направете нещо заран извънредно за себе си: не по работа, не по отговорности, а за наслаждение. Приятните дребни неща ви разрешават да започнете деня с позитивни страсти, да спестите запаси и да поддържате успокоение.

Изберете едно или повече неща, които ви носят наслада. Това може да е утринна рутина за самообслужване, слушане на плейлист с енергична музика или чаша ароматно кафе на закуска. Запишете ги във вашия плановик или инструмент за следене на привички, с цел да не забравите.

Започнете с малко: прекарвайте 5-10 минути всяка заран в този лист с обичани действия. Ще се изненадате по какъв начин даже малко време, отдадено на себе си, може да промени настроението за целия ден.

9. Елиминирайте клиповото наличие

Заобиколени сме от голямо количество фрагментирано наличие - къси изявления в обществените мрежи, 15-секундни видеоклипове, мемета и новинарски клипове. Това показване на информация притегля вниманието със своята елементарност и досегаемост, само че въздейства отрицателно на концентрацията.

Постоянното ползване на клипово наличие принуждава мозъка да работи в режим на бърза промяна на фрагментите, без надълбоко потапяне в същността. В резултат на това ви е по-трудно да се концентрирате, да останете фокусирани върху една задача и да възприемате информацията поредно.

Този формат е изключително нездравословен заран, когато мозъкът към момента не е изцяло безсънен, написа singularity. Като премахнете основаното на клипове наличие от утринната си рутина, можете да намалите напрежението, да подобрите концентрацията и да позволите на мозъка си да се настрои за работа.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР