До 30 септември тази година са подадени 370 молби за

...
До 30 септември тази година са подадени 370 молби за
Коментари Харесай

До 30 септември у нас има 370 молби за закрила на деца бежанци

До 30 септември тази година са подадени 370 молби за протекция на непридружени малолетни и малолетни деца и единствено една трета от тях са записани в учебно заведение.Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, която откри конференцията " Младите в Европа - по-добрата Европа " през днешния ден в София, осведоми Българска национална телевизия.

Йотова подчертава върху тематиката за ориста на децата бежанци и означи, че една огромна част от тях идват без родители, не познават хората, с които са пътували, не приказват езици, подложени са на тежък душевен напън, нямат документи, изцяло изгубени са и се трансформират в жертви. Загиналите и пропъдени в заточение деца не са статистика, разяснява вицепрезидентът.

Тя уточни, че в целия свят близо 50 милиона деца са били прокудени, а 28 милиона от тях са разселени от домовете си вследствие на спор. От 2016 година всеки ден по две деца умират, бягайки от война.
Общият брой на децата бежанци и мигранти, които бягат сами, се е нараснал пет пъти спрямо 2010 година
През 2015-2016 година над 300 хиляди непридружени или разграничени деца са регистрирани в 80 страни, а през 2010 -2011 година са били 66 хиляди.

Над един милион са децата бежанци в Турция, а непридружените деца са 92 % от тези, които идват в Италия.

Според статистика на " Европол " 10 000 са безследно изчезналите деца от началото на бежанската рецесия, сподели вицепрезидентът.

Йотова означи какъв брой е значимо присъединяване на младите в решаването на едно от най-големите провокации - бежанската вълна. Според нея в интервала 2013-2017 година европейските политики са били ориентирани преди всичко към тематиката за сигурността, по какъв начин да се пресечен пътищата за миграция, по какъв начин да се построяват стени, само че не и върху една друга значима тематика. Много малко през тези години се говореше за това по какъв начин ще посрещнем тези хора, които в огромното си болшинство бягаха, тъй като търсеха сигурност и бъдеще за децата, този огромен диалог още не е почнал, уповавам се да стартира през днешния ден, разяснява тя.

Езикът на омразата може единствено да ражда ненавист, сподели още Илияна Йотова и акцентира, че е доста значима ролята на младежките организации като хора, необременени от стандарти и предубеждения.

Децата са нашите най-естествени съдружници и би трябвало освен да ги пазим - в случай че им дадем оръжието на образованието, ценим ги, даваме им бъдеще, те ще се върнат към света на полезностите и човешките права и няма да стават лесна плячка на радикални детайли, счита вицепрезидентът.

Сред тематиките на конференцията са общественото включване на младите бежанци в образованието, пазара на труда и обществото, както и ролята на младежките организации в тази посока.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР